GündemManşetBurdur’da FETÖ/PDY operasyonu sürüyor

3 sene ago

Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı 3 Ağustos 2016 Çarşamba günü  yaptığı açıklamada, Fethullahçı Terör Örgütü- Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında ilimizde yürütülen çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Bugünlerde Burdur kamuoyunu meşgul eden, insanların en çok merak ettiği konuların başına gelen FETÖ/PDY hakkında Burdur Adliyesi’nin çalışmaları hakkında Başsavcı Sadi Doğan geniş kapsamlı yazılı bir açıklama yaptı.

Bilindiği gibi; Burdur’da FETÖ yapılanmasına yönelik Başsavcılığın ve güvenlik güçlerinin uzun bir süredir hazırlık çalışması yürüttüğü dile getiriliyor, bir operasyon bekleniyordu… 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hız kazanan bu süreçte Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı geniş çaplı bir soruşturma başlatmıştı… Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY operasyonlarına yönelik yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre; FETÖ/PDY’nin yönetici sınıfı ve finans kaynağı olduğu düşünülen şüphelilerle ilgili 23 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Bunlardan 1’i başka bir suçtan Cezaevinde tutuklu bulunan 17 kişi gözaltına alınırken, 6’sının arandığı belirtildi. İşlemleri tamamlanan şüphelilerden 1’i adli kontrol şartıyla 3’ü serbest bırakılırken, 13 şüpheli hakkında Burdur Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘darbeye teşebbüs’, ‘FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘suç işlemek için örgüt kurma’, ‘dini duyguları istismar ederek nitelikli dolandırıcılık’, ‘terörizmin finansmanının önlenmesine ilişkin kanuna muhalefet’ suçlarından tutuklandı. Tutuklananlardan 3’ünün kamu görevlisi olduğu kaydedildi.

Aynı soruşturma kapsamında Burdur Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 5 polis memurunun da tutuklandığı belirtildi. Soruşturmada Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğretim görevlileri ve çalışanlarından oluşan 15 kişi gözaltına alınırken, 4’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, diğer şüphelilerin ise işlemleri sürüyor. Burdur Belediyesi’nde görevli 1 şüphelinin de gözaltında olduğu ve işlemlerinin sürdüğü kaydedildi.

Hakkında gözaltı kararı verilen Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli 3 personelin işlemlerinin sürdüğü belirtildi. Savcılık soruşturmasında hakkında gözaltı kararı bulunan 1 emniyet müdürü, 1 MAKÜ personeli, 2 Milli Eğitim Müdürlüğü personeli firari olarak aranıyor.

FETHULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İLGİLİ BURDUR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞIMIZCA YAPILAN SORUŞTURMALARA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI’ başlığıyla dün yayınlanan açıklama şöyle:

“15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin seçilmiş hükümetine ve Cumhurbaşkanına karşı darbe girişiminde bulunan Fethullahçı Terör Örgütü ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmalar kapsamında;

1- a) FETÖ’nün yönetici sınıfı ve finans kaynağı olduğu düşünülen şüphelilerle ilgili başlatılan soruşturmalarda başlangıçta 19 kişi ile ilgili işlem yapılmış olup, daha sonra bu şüphelilerle bağlantılı olduğu düşünülen 4 kişinin de eklenmesiyle soruşturulan kişi sayısı 23 olmuştur.

b) Bu 23 kişiden henüz yakalanamayan kişi sayısı 6’dır. 1 kişi başka suçtan bir başka cezaevinde tutukludur.

c) Gözaltında bulunan 16 kişiden 2’si Cumhuriyet Başsavcılığımızca delil durumu gözetilerek, 1 kişi ise adli kontrol talep edilerek serbest bırakılmıştır. (toplam serbest bırakılan 3 kişidir)

d) Burdur Sulh Ceza Hakimliğine darbeye teşebbüs, FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma, suç işlemek için örgüt kurma, dini duyguları istismar ederek nitelikli dolandırıcılık, terörizmin finansmanının önlenmesine ilişkin kanunun muhalefet suçlarından sevk edilen 13 kişi bugün itibariyle tutuklanmıştır.

e) Tutuklananlardan 3’ü kamu görevlisidir. (5.maddede açıklanan kamu görevlileri)

f) Bu soruşturmamızda elde edilen delillere göre devam edilme ihtimali bulunmaktadır.

2- a) Fethullahçı Terör Örgütüne aidiyeti olduğu düşünülen Burdur İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli polis memurları ve amirleri ile ilgili soruşturmada 8 kişi ile ilgili gözaltına alma kararı verilmiş olup, 7’si hakkında gözaltı kararı infaz edilmiştir. 1 emniyet müdürü firari durumda olduğu için hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

b) Gözaltına alınan 7 kişinin tamamı Sulh Ceza Hakimliğine FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma suçundan sevk edilmişlerdir. Burdur Sulh Ceza Hakimliğimizce 5’i hakkında tutuklama , 2’si hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

3- a) Fethullahçı Terör Örgütüne aidiyeti olduğu düşünülen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim görevlileri ve çalışanlarıyla ilgili 16 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş olup, 15’i yakalanmış 1 kişi ise firar durumda olduğu için hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

b) Gözaltında olan 15 kişiden 4’ü adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır.

c) Soruşturma işlemleri devam ettiği için 11 kişi halen gözaltındadır.

4- Belediye çalışanlarından 1 kişi ile ilgili FETÖ örgütü ile bağlantısı nedeniyle gözaltı işlemi uygulanmış olup, halen soruşturma işlemleri devam etmektedir.

5- a) Fethullahçı Terör Örgütüne aidiyeti olduğu düşünüldüğü için hakkında gözaltı kararı verilen Milli Eğitim Müdürlüğü görevlileri sayısı 8’dir. Firari durumda olan 2’si hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

b) Bu kişilerden 3’ü birinci sırada sayılan dosyamızdan tutuklanmıştır.

c) Bu kişilerden 3’ü soruşturma işlemleri devam ettiği için gözaltındadır.

6- Kamu görevlileri ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca olağanüstü hal kanununda (KHK) tanımlanan aidiyet, iltisak, irtibat durumları ile ilgili olarak öncelikle üyeliklerine, aidiyetlerine ilişkin delilleri sabit olanlarla ilgili ivedi soruşturma işlemleri yapılmaktadır. Birçok kamu görevlisinin yanında, vatandaş, esnaf, tacir olanlar ve diğer dernek,vakıf gibi sosyal alanda faaliyet gösterenler hakkındaki soruşturmalarımız delil durumuna göre genişleyerek kesintisiz olarak devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive