GündemManşetBurdur’da FETÖ/PDY çatı davasında ceza yağdı

2 sene ago

Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen çatı davasında sanıklara ceza yağdı.

Haklarında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünü kurmak veya yönetmek’, ‘Terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet’ suçlarından dava açılan 1’i tutuksuz 6 sanığın yargılandığı davada mahkeme heyeti sanıklara 8 yıl 16 ay 15 gün ile 10 yıl 17 ay 15 gün arasında değişen cezalar verdi. Mahkeme heyeti Etkin Pişmanlıktan faydalanmak isteyen tutuksuz sanık Süleyman B.’nın dosyasını ayırdı. Tutuksuz sanık Süleyman B. ile Adnan Y., Ahmet T., Dönmez Ş., Rafet Ö. mahkemede hazır bulunurken Murat Ç. tutuklu bulunduğu Düzce T Tipi Kapalı Cezaevinden Segbis aracılığıyla savunma yaptı.

Duruşmada savunma yapan ve Burdur İmamı olduğu iddiasıyla yargılanan Adnan Y. 8 kişilik koğuşta 21 kişi kaldıklarını ve bu şartlarda 156 sayfa savunma hazırladığını söyledi.

A. Y.; “Örgüt yöneticiliği ve İl imamı olduğum iddialarını kabul reddediyorum. Bu cemaatin okullarında okumadım, Örgütün dershanelerine gitmedim. Nevşehir’de Sosyalist görüşlü öğretmenlerin olduğu dershaneye gittim. Katalog evliliği yapmadım. amcamın kızıyla evliyim. Amerika Birleşik Devletlerine, Pensilvanya’ya gitmedim. Gülen imzalı bir saatim bile yok” dedi.

Sosyal Medyada cemaati övücü, hükümeti eleştiren paylaşımlar yapmadığını söyleyen A.Y. “etkin pişmanlıktan faydalananlar yüzlerce isim verdi. Hiçbirisi benim ismimi vermedi” dedi.

A.Y., Faizsiz bankacılık yaptığı, kredi akrtında limit sorunu yaşamadığı ve kredi kartı aidatı ödemediği için Bank Asya’da hesap açtırdığını savundu.

A.Y.; “Bylock, indirmedim, kullanmadım, kimseye tavsiye etmedim. Devlet ve Millet aleyhine silahlı ya  ya da silahsız bir terör örgütü ile bağım yok” dedi.

Ahmet T., Dönmez Ş., Murat Ç. ve Rafet Ö.’da üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmediler ve beraatlerini talep ettiler.

Hacı Süleyman Arslan başkanlığındaki mahkeme heyeti karar için ara verdikten sonra son sözleri sorulan sanıklar tahliyelerini ve beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti İl İmamı olduğu iddia edilen Adnan Y.’yı  Silahlı Terör Örgütü üyeliğinden 10 yıl 15 ay, Ahmet T.’yı 8 yıl 16 ay 15 gün, Dönmez Ş.’yi 10 yıl 7 ay 15 gün, Murat Ç.’yu 8 yıl 16 ay 15 gün ve Rafet Ö.’yü 10 yıl 11 ay 7 gün hapis cezasına çarptırarak tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive