EkonomiGündemManşetBurdur’da Esnafa sorduk; AVM konusunda ne düşünüyorlar? ZARAR GÖRÜRÜZ!

5 sene ago

Burdur’da AVM konusu bilindiği gibi; çok konuşuluyor, çok tartışılıyor ve halen Burdur gündeminde en önemli konulardan biri olmayı sürdürüyor…

Gazeteniz Yenigün, yaptığı haberlerde kamuoyunun merak ve takip ettiği konuları irdelemeyi, konunun aslını bizzat kaynağından öğrenmeyi ve kamuoyuna yansıtmayı, okurlarımız ve Burdur kamuoyu adına görev edinmiş vaziyette, yayın politikasını bu ilkelere dayanarak devam ettiriyor…

Burdur’da AVM sorunu son yıllarda sıkça dile getiriliyor, özellikle kentin gelişimi, Burdur’la ilgili bir mevzu açıldığında hemen akla geliyor. Yeni Garaj Kompleksinin yanıbaşına kentin girişinde Burdur Belediyesi işbirliğiyle bir AVM gündeme gelmiş, lakin bir türlü hayata geçirilememişti…

Şimdi de Büğdüz yolu kavşağında MAKÜ’nün yeni Yerleşkesi üzerindeki alana ilimizin önde gelen işadamlarından hayırsever Ercan Akın’ın AVM yapma girişimi var… Geçtiğimiz günlerde Ercan Akın’ın AVM ile ilgili teşebbüsünün olumlu sonuçlar vermesi, sürecin hızlanması ile birlikte Burdur’da AVM konusu daha çok dillendirilen bir gündem maddesi oldu. ‘Burdur’un böyle bir komplekse ihtiyacı var, insanları artık şehir dışına kaçırmamalıyız, Burdur’un gelişmesi için de çok iyi olur, şeklinde bu yatırımı olumlu karşılayanlar kadar, ‘AVM yapılırsa küçük esnafa zarar verir’ diye düşünenler de var…’

İşte biz bugün küçük esnaf penceresinden AVM konusunu irdelemeye, fikri takibe devam ediyoruz… AVM ile ilgili, il’de konuyla ilgilenen neredeyse herkes görüş beyan etti. Burdur’da esnafın genel olarak bu konuya sıcak bakıp bakmadığı merak konusu…

Biz de AVM yapımı ile ilgili ne düşünüyorlar? diyerek vatandaşlarımıza ve küçük esnafa sorduk. Farklı görüşler ve öneriler var. Küçük esnafın büyük bir bölümünde bir tedirginlik, işlerini kaybetme korkusu var… AVM geldiğinde büyük firmalara, markalara karşı rekabe’t edememe korkusu hakim…

Esnafa sorduk; AVM yapılmalı mı yapılmamalı mı? Küçük esnaf zarar görür mü?

İşte şehrimizde esnafın ve vatandaşlarımızın AVM ile ilgili görüşleri:

Küçük esnaf zarar görür

Caner Çankaya (Mağaza sahibi): Burdur’un zaten belli bir potansiyeli var. Potansiyelinden fazlasını kaldırmaz. AVM küçük esnaf için zararlı olacak. Buradan Isparta’ya giden epey insanımız var. AVM yapılırsa, buradaki müşteri de oraya kayacak. Şehir merkezindeki esnaf bitecek. Önce mevcut potansiyeli canlandırmak lazım. Yukarı Pazar mesela canlandırılmalı. Öğrenciye yapılacak bir şey yapılacaksa mesela önce şehir merkezine yapılsın.

AVM Burdur’da zarar görecek bir yatırım

Onur Gökkurt (Mağaza sahibi): Burdur’un yapısına bakarsak AVM’nin yapılmasının olumlu ve olumsuz yönleri var. Burdur halkı Isparta’ya gidiyor, Burdur’da gidecek yeri olmadığı gerekçesiyle. Halkın burada kalacak olması açısından burada faydası olur. Halk, Burdur’daki AVM’ye gider. AVM’yi yapacak kişinin, orada esnafa ayırılacak yerin arttırılması lazım. Bu pay arttırılırsa buradaki küçük esnaf buradan yer alabilir. Ama ben bu AVM’nin çalışacağını düşünmüyorum açıkçası. Yaklaşık 75 bin nüfuslu bir yerde, oraya yapılacak yatırımın masrafını senelerce amorti edemezsiniz. Kurtarmaz. Yoldan geçen insanlar ise zaten Antalya’ya giderken Afyon’a uğruyor. Burdur’dan geçerken böyle bir dinlenme tesisi yok, doğru. Ama Büğdüz yolu dediğiniz zaman Antalya’ya 100 km kalıyor. Antalya’ya gidenler ‘nasıl olsa Antalya’ya az kaldı. Ben orada alış-verişimi yapayım, yemeğimi yiyeyim’ diye düşünür. Uğrasa bile bir su içmek için girer. Su parası kurtaracaksa sorun yok. Belli bir nüfusun altındaki yerlere zincir mağazalar girmiyor. Buraya mesela bankaların gireceğini düşünmüyorum. AVM’deki dükkanların çok dolacağını sanmıyorum. İlk başta dolsa bile yavaş yavaş zamanla boşalacağını düşünüyorum. Çünkü potansiyel belli. Kiralar yüklü, eleman masrafınız var, bu maliyeti Burdur kaldırmaz bence. Burdur’da Burger King bile kapattı. En son açılan ayakkabı mağazalar zincirinden birinin zarar ettiğini biliyoruz. Burdur bu masrafı kaldırmaz. Ben ilk etapta sıkıntılı olacağını düşünüyorum. Ancak öğrenci sayısı ikiye katlanırsa, şehir merkezindeki öğrenci sayısı 10 yılda 30 bine çıkarsa öğrenci gitmeye başlar.

Küçük esnaf her yerde zorlanıyoruz. Biz alıştık. Buradaki zincir mağazalar oraya giderse, buradaki müşteri de oraya kayacak. Buradaki esnaf zaten sinek avlıyor. Biz artık sinek değil, karınca avlarız. Bence önce şehir merkezindeki potansiyeli arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmalı. AVM çok muallakta. Mevcut ticari alanları genişletmemiz lazım. Burdur’daki birçok cadde ölü duruyor. Bir tane caddeye kaldık biz. Bu konularda dikkatli olmamız gerekiyor. AVM tamam, her şehirde olması gerekiyor ama burada AVM hüsrana uğrayabilir. AVM yöneticileri bize de bir şans tanırsa o zaman tamam derim.

Burdur esnafı zarar görür

Ersan Erkal (Emekli): AVM’nin yapılması küçük esnafa zarar verir. Şehir merkezindeki esnaf zaten zor durumda. Bir de AVM yapılırsa, küçük esnafın işi iyice yavaşlar. Bence yapılmamalı. Burdur’un öncelikli sorunu işsizliktir, istihdamın yaratılamamasıdır. Önce bu sorunlara eğilmeliyiz.

Esnaf zarar görür

Hüseyin Erkal (Emekli): Ben de AVM’nin yapılmasına karşıyım. AVM’ye daha çok zenginler gider. Sizce buradaki emeklilerin hangisi AVM’ye sürekli gidebilir. Ben zenginlerin, buraya AVM yapılsa bile zenginler il dışına gitmeye devam edecekler.   Küçük esnaf   bundan zarar görür.

AVM yapılması Burdur’un yararına olur

Numan Atalay (Emekli): Bence Burdur’a AVM yapılabilir. Bu, Burdur’un menfaatine olur. Eskiden, çevre illerden ucuz diye bizim ilimize alış-veriş yapmaya gelirlerdi. Şimdi Burdur’da bir gerileme var. AVM olursa vatandaş il dışına gitmez. Bakın, bu kahvehanedeki herkes işsiz. Zenginler alışverişe çevre illere gidiyor, gençler de iş bulmak için yine bu illere gidiyor. AVM yapılırsa, istihdam olur, insanlar burada çalışır. Ayrıca AVM’lerde ürünler daha ucuz oluyor. Burdur’un asıl sorunu işsizlik. Emeklilerde para yok. Zamlar az oranda oluyor, yetmiyor. Ben 5 çocuğa bakıyorum. İki de biz, para kalmıyor.

Küçük esnaf zarar görür

Süleyman Deniz (Emekli Gazeteci): Ben AVM’nin yapılmasına karşıyım. Zaten Burdur’da küçük esnaf zor durumda. Bakın bu cadde boyunca birçok dükkan var. Kiralar yüksek. Burada, bizim insanımıza küçük Alışveriş Merkezleri yetiyor. Önce şehirdeki mevcut potansiyeli değerlendirmek gerekiyor. Boş dükkanlar dolmalı, kiralar düşmeli. İlimiz biliyorsunuz emekli memleketi. Emekliye iş yapma fırsatları sunulmalı. Gençler çalışmıyor, geliri yüksek büro işlerinde çalışmak istiyor. AVM’lerden daha çok zenginler yararlanacak. AVM olursa küçük esnaf iyice zarar görür. 2. OSB bizim için iyi bir istihdam kaynağı olabilir. Bence bu konu daha önemli.

Olumlu ve olumsuz yanları var

Barbaros Erengül (Mağaza Sahibi): AVM yapılması Burdur açısından iyi olur. Vatandaşımız Isparta ve Antalya’ya gidiyor. Ancak esnaf açısından düşünecek olursak, zaten bir tane caddemiz var. Burası da zarar görür diye düşünüyorum. Çünkü AVM’den yer alacak esnafımız var alamayacak esnafımız var. Küçük esnafı, küçük şehirlerde daha fazla olumsuz etkileyeceğine inanıyorum. Ancak dediğim gibi, sosyal alanın artması, vakit geçirebilecek bir yerin olması anlamında, Burdur’umuza faydalı olacağına inanıyorum.

Öncelikle il dışına gitmekle ilgili zihniyetimizin değişmesi gerekiyor. Buraya AVM yapılmasına rağmen, halen daha ‘ben il dışına giderim’ derse vatandaş, hiçbir faydası olmaz. ‘Benim param kendi memleketimde kalsın’ düşüncesi oluşursa faydalı olur. Genel olarak Gazi Caddesi’nin çok küçük bir kesiminin oradan yer alabileceğini düşünüyorum. Buradaki kiraları zor ödüyoruz. Bu biraz sıkıntı olabilir.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive