Burdur’un Bucak ilçesinde, 17 Mart 2021 günü parkta tartıştığı eski kız arkadaşı Gizem Canbulut’u (17) bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle dava açılan Eren Yıldız’ın (19) yargılanmasına devam edildi. Duruşmada ifade veren sanık Eren Yıldız, “Vicdan azabı çekiyorum” dedi.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen üçüncü duruşmaya, Elmalı E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Eren Yıldız, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada Gizem Canbulut’un yakınları da hazır bulundu.

“Vicdan azabı çekiyorum”

Duruşmada ifade veren sanık Eren Yıldız, “Vicdan azabı çekiyorum. Bu vicdan azabıyla ne kadar daha mahkemeye çıkabilirim. Yargılamanın bir an önce bitmesini istiyorum.” dedi.

Mahkeme heyeti, tanıkları dinledikten sonra Eren Yıldız’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek davayı 10 Şubat 2022 tarihine erteledi.

Duruşma sonrası bir açıklama yapan Canbulut Ailesi’nin avukatı Elif Kübra Türkcan, “Bugün üçüncü celse görüldü. Yargılama süresinin uzatıldığını düşünüyoruz. Çünkü olayla ilgili alakası olmayan tanıklar dinletiliyor. Yargılama süresi uzatılarak Eren Yıldız’a zaman kazandırılmaya çalışılıyor. Adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Hiçbir şekilde haksız tahrik gibi bir durumun söz konusu olmadığını düşünüyoruz. Bu sebeple sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını istiyoruz. Kamuoyu vicdanını da düşünerek üst sınırdan ceza verilmesini istiyoruz. Adalete inancımız tam. Yargılamanın bir an önce son bulmasını istiyoruz. Çünkü bu insanların da acısının dinmesi lazım artık. Kamuoyu vicdanı açısından bir an önce karar bekliyoruz. Gizem hem bir kadın hem de bir çocuktu. Bir çocuğun öldürülmesinden bahsediyoruz. Kasten öldürme varken bu kadar alakasız tanıkların dinlenmesi, olayla alakalı görgü tanığı olmayan insanların dinlenmesi yargılama sürecini uzattığı gibi ailenin de vicdani olarak daha fazla azap çekmesine neden oluyor. Bu sebeple karar bekliyoruz.” dedi.

Gizem Canbulut’un babası Hasan Canbulut ise; “Her mahkemede bir yalancı şahit çıkarmaya çalışıyorlar. Tanık listesi belirtilmeden her celsede sanığın yakın arkadaşları tanık olarak getiriliyor. Hepsi olası bir ibaretten konuşuyor fakat hiç kimse net bir şekilde bir belgeyle konuşmuyor.” diye konuştu.

“Bir hesap yüzünden 17 yaşındaki bir çocuk öldürülmez”

Gizem Canbulut’un annesi Nursel Canbulut da “Ben onu besleyip, büyütüp onu öldürsün diye 17 yaşına getirmedim. Nelerle besledim, büyüttüm bir hesap yüzünden 17 yaşındaki bir çocuk öldürülmez” dedi.

Canbulut Ailesi’ni, duruşma sırasında CHP Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer ve yönetimi de yalnız bırakmadı.

Muhammet Fatih Başcı