Burdur’da 8 Nisan 2022 tarihinde döner işletmeciliği yapan eşi Nurcan Seçer (35)’i av tüfeği ile öldüren Serhan Seçer’in yargılanmasına başlandı. Sanık Serhan Seçer, “Benim elimde mahkemeye sunacağım deliller var. Ama çocuğumun geleceği için bu delilleri sunmak istemiyorum. Yaşamak istemiyorum. Olay günü alkol almıştım. Daha fazla bir şey söylemek istemiyorum.” dedi.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, hakkında eşe karşı kasten öldürme ve kayınpederi ile kayınbiraderini kasten öldürmeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılan Serhan Seçer tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken Nurcan Seçer’in annesi Fatma Kılıç, babası Mustafa Kılıç ve kardeşi Ömer Kılıç ile iki tarafın avukatları ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatı hazır bulundu.

8 Nisan 2022 günü akşam saatlerinde Serhan Seçer, Atatürk Caddesi üzerinde döner işletmeciliği yapan eşi Nurcan Seçer’in iş yerine geldi. Serhan Seçer, iş yerine girer girmez eşi Nurcan Seçer’e tüfekle ateş etti ve olay yerinden kaçtı. Olay yerinden kaçan Serhan Seçer, daha sonra yaklaşık 300 metre mesafede bulunan kayınbiraderi Ömer Kılıç’a ait iş yerine gitti. Kayınbiraderine ateş etmek isteyen Serhan Seçer’in tüfeği tutukluk yaptı. Aynı caddede işletmesi bulunan babası Şeref Seçer, oğlunu görüp tüfeği elinden aldı. Yaralı Nurcan Seçer, sağlık ekipleri tarafından Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen ağır yaralanan Nurcan Seçer kurtarılamadı. Polis ekipleri olay yerinden kaçan Serhan Seçer’i olaydan kısa bir süre sonra yakalayarak gözaltına aldı.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tutuklu sanık Serhan Seçer, “Benim elimde mahkemeye sunacağım deliller var. Ama çocuğumun geleceği için bu delilleri sunmak istemiyorum. Yaşamak istemiyorum. Olay günü alkol almıştım. Daha fazla bir şey söylemek ve savunmada bulunmak istemiyorum. Emniyet, Savcılık ve Sulh Ceza’daki beyanlarım doğrudur.” dedi.

“KIZIM ÇOK IZDIRAP ÇEKMİŞ”

Nurcan Seçer’in annesi Fatma Kılıç, “Kızım çok ızdırap çekmiş, bize söyleyememiş. Sanıktan şikayetçiyim. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Nurcan Seçer’in babası Mustafa Kılıç ise, “Serhan Seçer olay günü motosikletiyle işyerimize geldi. Oğlum Ömer ile yan yanaydık. Elinde av tüfeği vardı. Önce oğluma doğrulttu. Tüfek ateş almadı. İkinci defa bana doğrulttu. Bu sırada karşı tarafta iş yeri olan babası gelip elinden tüfeği aldı. Daha önce de kızımı ‘Seni, babanı, aileni öldürürüm diyerek tehdit ediyormuş. Kızım korktuğu için çektiği eziyetleri söyleyememiş. Sanıktan şikayetçiyim” diye konuştu.

Nurcan Seçer’in kardeşi Ömer Kılıç da “Motorla geldiğini gördüm. ‘Ben sana demedim mi’ diyerek geldi. Daha önce telefonda bana ‘ben eşimi, çocuğumu kaybedersem hiç kimse umurumda olmaz’ demişti. Tüfeği doğrultup tetiğe bastı. Tezgâhın arkasına kaçtım. Sonra babama doğrulttu. Babam elindeki süpürge ile müdahale etmeye çalıştı. O sırada babası gelip elinden tüfeği aldı ben dışarıya kaçıp polisi aradım.” dedi.

Olayın olduğu iş yerinde garson olarak çalışan Tanık Aygül Mumcu, “Ben garson olarak çalışıyordum. Daha önce Serhan Seçer’i daha önce hiç görmedim. Olay günü iş yerindeydim. Kapıdan tüfekle girdiğini gördüm. Bir şey söylediğini duymadım. Girdikten hemen sonra tüfeği ateşledi ve motora binip ayrıldı. 1-1,5 dakika içerisinde olay gerçekleşti.” dedi.

Tanık olarak dinlenen Nurcan Seçer’in teyzesi Ayşe Akkaya ise, “Nurcan bana parasal yönden kavgalarını anlatırdı. Sabahlara kadar motorla gezdirdiğini anlatırdı. Para ver, para ver dermiş. Eşinin sigarasını, birasını Nurcan temin ederdi. Serhan Nurcan’ı Ormanlık bir alana götürüp silah çekip ayağının altına yatırmış ve ‘şehadet getir seni öldüreceğim’ demiş. Bu olayı Serhan bana kendisi anlattı. Yeğenim bize söylemiyordu ama ‘bu olayları kimseye anlatma, anneni babanı gözünün önünde öldürürüm’ demiş. Yeğenime uyuşturucu içirmeye çalışmış ama yeğenim içmemiş.” diye konuştu.

Tanık Taksi şoförü Mustafa Karaca, “Olay günü Serhan Seçer taksiye bindi. Binerken elinde ne olduğunu görmedim ama indiği zaman elindeki tüfeği gördüm. Akabinde silah sesi duydum” dedi.

“UZAKLAŞTIRMA KARARLARINI BİRLİKTE ALIYORDUK”

Tanık olarak dinlenen Serhan Seçer’in babası Şeref Seçer ise, “Serhan’ı elinde tüfekle dükkâna girerken gördüm. Tüfeği elinden aldım, yere attım ve Serhan’ı uzaklaştırdım. Ama Nurcan’ı vurduğundan haberim yoktu. Evliliklerinde Serhan’ın şüpheleri vardı. Aldattığını düşünüyordu ama ben böyle düşünmedim. Nurcan’a zarar verebileceğini düşündüğümüz için uzaklaştırma kararlarını birlikte alıyorduk. Nurcan bir dönem bizim evimizde kaldı. Uzaklaştırma kararı alınmasında ben kendisine yardımcı oldum. Serhan iyi bir kocaydı normalde. Evliliğinde bir kez dahi eşini darp etmedi. Aldığı alkol ve uyuşturucu tesiriyle dengesiz davranışları oluyordu. 7-8 yıldır ruhsal sorunları vardı. Birçok doktora gittik. İlaçlarını düzgün kullanmıyordu. Bir süre sonra yeniden alkole başlıyordu. Hem bağımlılık hem psikolojik tedavi için çok uğraştık” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesinin ardından Serhan Seçer’in tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verdi. Duruşma, 29 Kasım’a ertelendi.

“EN AĞIR CEZA İLE CEZALANDIRILMASINI VE İNDİRİM YAPILMAMASINI TALEP ETTİK”

Duruşma sonrası açıklama yapan Nurcan Seçer’in ailesinin avukatı Süleyman Kesici “Maktül Nurcan Seçer’in öldürülme olayında, tasarlama eyleminin olduğunu duruşmada dile getirdik. Sanık müdafi, sanık Serhan Seçer’in akıl hastası olduğu yönünde beyanlarda bulundu. Bununla ilgili Adli Tıp Raporunu bekleyeceğiz. Dolayısıyla rapor aleyhimize bile gelmiş olsa Adli Tıp sürecinde, akıl hastalığı sürecinde akıl hastalığına giden yolda kendisinin ilaçlarını hiç kullanmamış olması akıl hastalığını artıran bir durum. Kendisine ilaç yazılmış ama kullanmamış. Bu da şöyle düşünün bir kişi kendisinin akıl hastalığı başlıyor. İlaçlarını kullanmıyor. Akıl hastalığını artıracak şekilde eylemlerde bulunuyor. Sonra gidip eşinin öldürüyor. Bu kişinin ceza almaması düşünülemez. Cezasında indirim yapılması düşünülemez. Biz de bu durumda sanığın en ağır ceza ile cezalandırılmasını, herhangi bir indirim yapılmamasını talep ettik. Taleplerimiz doğrultusunda karar verileceğini ümit ediyoruz” dedi.

Nurcan Seçer’in kardeşi Ömer Kılıç ise, “Çok üzüntülüyüz. Kardeşimi katleden bu canavarın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Ağırlaştırılmış müebbet istiyorum.” diye konuştu.

MUHAMMET FATİH BAŞCI