Burdur’da 7 sivil toplum kuruluşu bir televizyon kanalında katıldığı programda İmam Hatipliler hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hukukçular Derneği Burdur Şube Başkanı Ömer Bütüner, Eğitime Destek Platformu Başkanı Ayhan Özdemir, BİHDER Başkanı Cemil Çiçek, Diyanet Sen Burdur Şube Başkanı Bünyamin Özdaş, TÜGVA Burdur Şube Başkanı Yunus Taşkesen, İlim Yayma Cemiyeti Burdur Şube Başkanı Halil Çiçek ve Ensar Vakfı Burdur Şube Başkanı Ömer Faruk Uğuz, Burdur Adliyesi’ne giderek Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu. Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Hukukçular Derneği burdur Şube Başkanı Avukat Ömer Bütüner okudu.

Bütüner “Bildiğiniz üzere 07.09.2020 tarihinde bir televizyon programına katılan Erol Mütercimler isimli şahıs imam hatip camiasını son derece rencide edici hakaret ve aşağılayıcı beyanlarda bulunmuştur.

Sözde Öğretim görevlisi olan şahsın bu eylemi ağır hakaret ve halkın bir kesimi olan imam hatip okulları mensuplarını aşağılama suçunun unsurlarını taşıdığı açıktır” dedi.
Bütüner şunları söyledi; “Şüpheli mezkûr sözleri ile, bir İmam Hatip Lisesi mezunu olarak benim hakkımda hakarette bulunduğu gibi aynı zamanda bana ve tüm imam hatip okulları mezunlarına yönelik ayrımcılık ifade eden sözlerle halkın bir kesimine hakaret etmiştir. Mezkur şahsın bu eylemi hakkında STK temsilcileri ve imam hatip mezunları olarak Burdur Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Hakkında açılacak ceza davasının da takipçisi olacağız. Camia olarak aldığımız terbiye gereği yumuşak huylu olmayı tercih etmiş isek de yapılan bu haksız hakaret ve aşağılamaya kayıtsız kalamazdık ve kalmadık da.”
“Bizler, haklı olduğumuz mücadelemizde bugüne kadar kınayanın kınamasına aldırmadan yolumuza devam ettik, bundan sonra da devam edeceğiz inşallah” diyen Bütüner “Dün bize ölü yıkayıcısı mı olacaksınız diye soranlar bugün karşılarına Cumhurbaşkanı olarak çıkınca deliye dönmüşlerdir. Bize kinini kusanların asıl amacının bizi tahrik etmek olduğu ortada olsa da biz bu oyunlara gelmeyeceğiz. Bizim üzerimizden ülkedeki insanların kutuplaştırmaya çalışanlara asla prim vermeyeceğiz. Her ne kadar biz bu müfteriyi tükrüğümüzle boğacak seviyede olsak da mücadelemizi hukuk zemininde sürdürmeye ve bunun hesabını hukuken sormaya devam edeceğiz. Bizim İmam Hatipli olmamız diğer okulları kabul etmediğimiz anlamına gelmez. Vatanını, milletini seven, ülkesine gönülden bağlı bütün öğrenci ve mezunlarımız bizim kardeşimizdir. İki gündür sosyal medyada başka okul mezunlarının da imam hatip camiasına vermiş oldukları destek bizi hem duygulandırmış hem de gururlandırmıştır.Biz diyoruz ki imam hatip liseliler, meslek liseliler, Anadolu liseliler, fen liseliler hasılı bütün farklı okullar hep birlikte bu ülkenin mozaiğiyiz ve biz hep birlikte Türkiye’yiz. Bu vesile ile duyarlılık göstererek basın açıklamamıza katılan imam hatipli olsun olmasın bunu dert edinen bütün dostlarımıza yürekten teşekkür ediyor, bir kez daha aşağılık sözlerle bize hakaret eden şahsı kınıyor ve lanetliyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasına Hukukçular Derneği Burdur Şubesi, Burdur Eğitime Destek Platformu, Burdur İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği, Diyanet Sen Burdur Şubesi, TÜGVA Burdur Şubesi, İlim Yayma Cemiyeti Burdur Şubesi ve Ensar Vakfı Burdur Şubesi Başkan ve üyeleri ile Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık katıldı.