EkonomiManşetBurdur’da Ercan Akın’dan BÜYÜK YATIRIM (İZOBOX)

2 sene ago

İlimizin önde gelen girişimci iş adamlarından Ercan Akın, AR-GE çalışmasıyla inşaat sektörü yapı malzemelerinde yeni bir ürün geliştirdi.

Ercan Akın’ın yönettiği Aytaş Akın Mermer firmasının yeni kuruluşlarından biri olan Akın Blok’un geliştirdiği İZOBOX için geçtiğimiz Perşembe gecesi Serenler Otel’de geniş katılımlı tanıtım etkinliği düzenlendi.

Pek çok konuğun katıldığı gecede Ercan Akın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ve üretimine başladığı İZOBOX isimli markanın geldiği noktayı Burdur kamuoyu ile paylaştı.

İZOBOX projesi sekiz yıllık bir geçmişe sahip. 8 yıllık araştırmaların ardından 11 aydır üretim çalışmaları süren inşaat sektörüne yenilik katan bu ürünün bir özelliği de mermer tozunu yeniden ekonomik bir değere dönüştürmesi…

Bilindiği gibi; son yıllarda Burdur’da hızla gelişen doğal taş ve mermercilik sektöründe öne çıkan sorunlardan biri de mermer atıkları, mermer tozu idi… İşte; Ercan Akın yaptığı akademik çalışmalar, 8 yıllık araştırmalar sonucunda mermer tozunu yeniden ekonomiye kazandırmayı başardı. Ercan Akın bu projenin ana fikrinin; mermer ocaklarından, fabrikalarından çıkan ve de işe yaramayan mermer tozunu ekonomiye kazandırmak olduğunu vurguladı.

Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki akademik ekibin bilimsel katkılarıyla şekillenen Ercan Akın’ın yeni fabrikasında üretimine başlanan İZOBOX, doğal olması, hafifliği, sıvayı kolay tutması ve özellikle de yalıtımı ortadan kaldırmasıyla dikkat çekiyor.

Mermer tozunun geri dönüşümle yeniden kazanıma çevrildiği bu yatırım, Burdur’da endüstriyel faaliyetlerde şimdiden özel bir yer edindi. Pomza, Çimento ve Mermer Tozu’nun ortaya çıkardığı İZOBOX markalı ısı yalıtımlı duvar elemanı, Türkiye’de ve dünyada benzeri olmayan bir özelliğe sahip. İlk etapta günlük 10 bin adet üretim gerçekleştirdiklerini belirten iş adamı Ercan Akın önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu sayının 40 bin’leri bulacağını açıkladı.

Artık mantolamanın ortadan kalkacağının özellikle altını çizen Ercan Akın, İZOBOX teknik değerlerinin, Kuru net yoğunluğunun 650 kg/m3, lambda 0,11 W/mK, yangına dayanımı A1 Yanmaz özelliklere sahip olduğunu söyledi. İZOBOX’un bu yapısıyla inşaat maliyetlerini ciddi oranda düşüreceğini dile getiren Akın, yeşil ürün olma özelliği ile de doğal bir yapı malzemesi olarak tercih edileceğini sözlerine ekledi.

İZOBOX DUVAR ELAMANININ ÖZELLİKLERİ

İş adamı Ercan Akın’ın açılış konuşmasının ardından Süleyman Demirel Üniversitesinden gelen yetkili akademisyenler, Akın Blok’un seri üretime geçtiği İZOBOX duvar elemanının yapısal özellikleri ve akademik yönlerini video sunumlarıyla tanıttı. Sıva kolaylığı, hafifliği, yangına karşı dayanıklı olması, depreme karşı dayanıklı olması, doğal özelliği, ısı ve ses izolasyonu sağlaması, duvarda tesisat kolaylığı, binaya yük yapmaması, her şekilde kesilip kolayca duvarı oluşturması ile İZOBOX tüm dünyanın ihtiyacı olan bir yapı malzemesi özelliğinde.

İZOBOX teknik değerleri: Kuru net yoğunluk: 650 kg/m3, lambda 0,11 W/mK, yangına dayanıklığı A1 Yanmaz.

Yaklaşık son 1 yıldır deneme üretimi yapılan, güvenilirliği ispatlandıktan sonra seri üretime geçen İZOBOX mermer tozunun ekonomiye kazandırılması açısından bir devrim niteliğinde. Binalardaki mantolama işini ortadan kaldıran, inşaatların maliyetini düşüren özelliğe sahip olan İZOBOX tüm testleri Süleyman Demirel Üniversitesi laboratuvarlarında akademik olarak yapıldı.

İZOBOX tüm özelliği sayesinde YEŞİL ÜRÜN olma özelliği ile de doğal bir yapı malzemesi olarak tercih ediliyor.

İZOBOX bir fabrikanın uzun yıllar AR-GE çalışması yaparak milli ekonomiye kazandırdığı yerli bir ürün.

Kodlama : SadeMedia Interactive