GündemManşetSağlıkBurdur’da “Engelsiz Yaşam Merkezi”

1 ay ago

Son yıllarda ülke genelinde artış gösteren, yaygınlık kazanan sosyal hizmetler ağından Burdur’da en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor.
Dezavantajlı gruplara, engellilere yönelik hizmetlerin geliştiği Burdur’da, bu alandaki yeni yatırımlardan biri de; merkez Askeriye Köyü sınırları içerisinde hizmete giren; “ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ”
Bu hizmeti yakından takip eden AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ile Yasin Uğur yaptıkları yazılı açıklamada, Engelsiz Yaşam Merkezi hakkında şu bilgileri paylaştılar:

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ 54 KAPASİTE İLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI
AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Burdur Merkez Askeriye Köyünde yapımı tamamlanan Engelsiz Yaşam Merkezinin Genel Müdürlük onayı alınarak, hizmete girdiğini açıkladılar.

“7/24 HİZMET VERECEK”
“Engelsiz Yaşam Merkezinin 7/24 hizmet vereceğini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Burdur Merkez Askeriye Köyü’müzde 14.04.2017 tarihinde yapımına başlanan ve 5.849.803 TL ye mal olan Burdur Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında Genel Müdürlük Oluru ile 54 kapasite ile 0-18 yaş grubu bakıma muhtaç engelli bireylere hizmet vermek üzere onaylandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın gündüzlü bakım hizmetlerinin başlatılması talimatı üzerine ivedilikle tefrişatı yapılarak, ilk olarak 21.01.2019 tarihinde 12-18 yaş grubu zihinsel engelli çocuklarımız ile ailelerine gündüzlü hizmet vermeye, 16 Nisan 2020 tarihinde ise 7/24 yatılı sosyal hizmet kuruluşu olarak hizmet vermeye başlamıştır.” Şeklinde açıklamada bulundular.

“YAKLAŞIK 20 BİN m2 ALANA TAM ANLAMIYLA BİR YAŞAM MERKEZİ YAPILDI”
Burdur Engelsiz Yaşam Merkezi ile ilgili detaylı bilgilendirme de bulunan Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Burdur Merkez Askeriye Köyümüzde yapımı tamamlanan Engelsiz Yaşam Merkezimiz yaklaşık 20 bin m2 yüzölçümüne sahip alan üzerinde olup, yaklaşık 4250 m2’ si kapalı alandan oluşmaktadır.
Engelsiz Yaşam Merkezimiz 6 adet tek katlı ( her bir ev 250 m2 ) yaşam evi ve 2 katlı idari binadan oluşmaktadır. Her bir yaşam evinden 9 engellimiz yararlanacak olup, her bir yaşam evimizde 3’ er kişilik 3 yatak odası, 1 oyun odası, 1 ortak yaşam alanı, 1 mutfak, 1 yemekhane, 1 çamaşır odası, 1 bilgi işlem odası ve 1 personel odası bulunmaktadır. Engelsiz Yaşam Merkezimizde 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 2 Fizyoterapist, 1 Sosyal Çalışmacı, 1 Çocuk Gelişimcisi, 4 Sağlık Personeli, 1 Veri Hazırlama Memuru, 1 Danışma Yönlendirme, 10 Bakım Personeli, 1 Temizlik Personeli, 1 Hizmetli, 1 Teknisyen Yardımcısı, 1 Bekçi, 1 Güvenlik Personeli bulunmaktadır. Yürütülen çalışmalar, 7/24 tam gün bakım hizmeti şeklindedir. Ayrıca gündüzlü bakım hizmeti de verecek olan Merkezimizde engelli bireylerin ailelerinin gün içinde rahatlatılması, kendilerine zaman ayırmalarının sağlanması ve engelli bireyin daha uzun süre (mümkün ise gün boyu) Engelsiz Yaşam Merkezi hizmetlerinden yararlandırılması amaçlanmaktadır.” dediler.
“HALK EĞİTİM USTA ÖĞRETİCİLERİ TARAFINDAN KURSLAR VERİLECEK”
Engelsiz Yaşam Merkezinde çeşitli aktivitelerinde yapılacağını belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Engellilerimiz ve onların sürekli bakımını yapan ailelerinin yararlanacağı bakım merkezimizde meslek elemanları ve sağlık personelinin refakatinde çeşitli aktivitelerle günlük yaşam programları uygulanacak ayrıca el becerilerinin geliştirilmesi amacıyla Halk Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilecek usta öğreticiler yardımıyla çalışmalar yürütülecektir. Ayrıca Merkezimizde engellilerimizin müzik ve resim atölyesi, tiyatro, halk oyunları, drama, ebru gibi etkinliklere katılımları çalışmalarına da yer verilecektir. Engelli bireyler ve ailelerine yönelik olarak gündüzlü hizmette verecek olan Engelsiz Yaşam Merkezimizde engelli bireylerin gündelik hayatta temel ihtiyaçlarını refakatçi desteği olmadan kendilerinin karşılamasına yönelik temel becerilerin kazandırılmasını amaçlanmaktadır. Bakım hizmetinin yanında Aile Danışma hizmeti aracılığıyla da alanında uzman personel tarafından engellilere ilişkin danışmanlık yapılarak ailelerin bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Merkezimizde bununla beraber İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen usta öğreticiler aracılığıyla engelli bireylerin el becerilerinin geliştirilmesine yönelik atölye faaliyetleri de yer alacaktır.” sözlerine yer verdiler.”

Kodlama : SadeMedia Interactive