EğitimGündemManşet“Burdur’da engellilerin eğitiminde özel projeler hayata geçiriyoruz”

6 ay ago

Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı ile söyleşi gerçekleştirdi.

Emre Çay Özel Eğitim öğrencilerine yönelik Valilik tarafından gerçekleştirilen Sosyal Kültürel Bütünleşme Projesinin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Aranızdayız” projesi, geçmiş aylarda yapılan ve önümüzdeki aylarda yapılacak olan etkinlik ve projeler hakkında da bilgiler verdi.

“Fiziksel engel insanın önündeki gerçek engel değildir”

“Hepimiz bir engelli adayı olduğumuzu unutmadan aslında bunun bir renk olduğunu bilerek hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum ve fiziksel engel insanın önündeki gerçek engel değildir, çünkü insan, yalnızca beden ve uzuvlardan ibaret değildir.

Başarılarıyla bizleri gururlandıran, azim ve karanlıklarıyla hepimize ilham kaynağı olan engelli öğrencilerimiz, kardeşlerimiz buna en güzel örnektir. Engelli bireylerin içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmak için başka bir şeye ihtiyacımız vardır; o da eğitimle onlara destek olmak, içlerindeki cevherin açığa çıkmasını sağlamaktır.” diyerek sözlerine başlayan Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay sözlerine şöyle devam etti:

“Valiliğimizin Sosyal Kültürel Bütünleşme Projesinin Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ayağı olan “Aranızdayız” projesi de sağlıklı ve planlı şekilde devam etmektedir. Bununla ilgili de gayet güzel etkinlikler devam etmekte, planlanmakta ve bu senede inşallah çok daha farklı bir proje yürütücülüğü yapmaya devam edeceğiz.

Bu kapsamda Eylül ayında başlayarak yıl boyunca özel eğitim öğrencilerimize doğum günü partileri düzenlemeye başladık. Mesela geçenlerde hanımefendi ile beraber özel eğitim okulumuzda bir doğum günü partisine bende katıldım. Çok heyecan verici, güzel çocuklar. Tabi o çocukların yanında insan kendini rehabilite ediyor rahatlıyor. Çünkü gerçekten yüreğinin güzelliği hiçbir engele maruz kalmadan size yansıyor. İşte engelsizlik bu aslında fitne yok, fesat yok. Olduğu gibi size yansıdığı için     o saflığı sizi gerçekten mutlu ediyor ve rahatlatıyor.

Ekim ayı içinde bu öğrencilerimizle Salda gezisi gerçekleştirip, 12. Sınıf özel eğitim öğrencilerimize meslek tanıtım gezileri yaptık. Kasım ayı içinde kardeş okul ziyaretleri, özel eğitim öğretmenlerimizle kahvaltı ve veli eğitim programları gerçekleştirdik.

“Yıl boyunca yol haritamız belli”

Bu ay içinde spor müsabakaları düzenlemek istiyoruz. Engelli bireyler ve ailelerine yönelik Haziran ayına kadar hazırlanmış bir eylem planımız mevcuttur. Yıl boyunca yol haritamız bellidir. Önümüzdeki aylarda Paralimpik milli takım sporcu daveti, lavanta dikimi etkinliği, ağaç dikim çalışmaları, hobi bahçeleri oluşturma, konser programları, kütüphane ziyaretleri, lisinia gezisi, müzik dinletisi, piknik, bisiklet turu, tiyatro ve yaz şenlikleri planlandı ve planlama çerçevesinde uygulamaya geçirilecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive