EkonomiManşetBURDUR’da ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE; İŞ GARANTİSİ

3 sene ago

Eğitim sistemimizde yıllardır dile getirilen konu başlıklarından biri olan mesleki eğitimin güzel bir örneği Burdur’da başarıyla uygulanıyor. Bilindiği gibi, gelişmiş ülkelerde endüstri sektörüne ara eleman yetiştiren Meslek Liseleri, büyük önem taşıyor, ülkenin gelişiminde öncü roller üstleniyor.

Türkiye’de ise; yıllardır bu konunun değeri ve gerekliliği kabul edilmesine, bu yönde gösterilen çabalara rağmen bir türlü arzuladığımız sonucu ulaşamadık. İşte; Burdur’da bu olumsuz tablonun aksine, sanayici-mesleki eğitim birlikteliğini ortaya koyan güzel gelişmeler yaşanıyor.

Burdur Endüstri Meslek ve Anadolu Teknik Lisesinde öğrenim gören ve sanayicilerin yeni teknolojileri olan CNC Makine Teknolojisi alan 14 öğrencinin işleri okurken hazır idi… Baydarlar, Yıldız Silah, Güven Hidrolik, Kayhan Ertuğrul Makine, Öz Bur Hidrolik, Altın İş Şaft da stajer olarak çalışan Meslek Lisesi öğrencileri işverenlerin gözdesi…

Makine öğretmenleri öğrencilerin destekçisi

Meslek Lisesinden mezun olan öğrenciler; okul bitiminde hemen iş hayatına atılırken yeni makine kullanımı veya takıldıkları konuları her zaman öğretmenlerine soruyorlar. İş yerlerini ziyaret eden Makine Teknik Alan Şefi Hakkı Aydın ve Uzman Öğretmen Nurdoğan Kalaycı, “Sanayi’de çalışan öğrencilerimizi iş yerlerinde ziyaret ediyoruz. Bizim okuldan mezun olan öğrencilerimizi iş hayatında görmek bizleri sevindiriyor. Mezun olup çalışan öğrencilerimiz,   kafalarına takılan konularda ve yeni bir cihazı kullanırken görüş ve önerilerimizi almaları bizleri sevindiriyor” dediler.

Sanayicinin isteği doğrultusunda öğrenci yetiştiriyoruz

Gelişen teknolojiye ayak uyduran sanayici’nin yeni CNS cihazlarını kullanacak kalifiyeli eleman bulamadığını, bir çok sanayicinin elemanları dışarıdan temin ettiğini belirten Şef Hakkı Aydın, “özellikle 6-7 yıldır okulumuzda ara eleman yetiştirme konusunda önemli adımlar attık. Bugünün teknolojik cihazlarının kullanımı ve kalifiyeli eleman yetiştirmek üzere ilimizdeki sanayicimizle birebir görüşerek taleplere göre eleman yetiştiriyoruz, okul bittikten sonra da bu iş yerlerinde öğrenci hemen işe başlıyor. Sanayicimizin en büyük destekçisi Meslek Lisesinden mezun olup iş hayatına atılan öğrenciler” değerlendirmesinde bulundu.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive