GenelBurdur’da DOĞA TARİHİ MÜZESİ büyük beğeni topluyor

4 sene ago

‘Tarih ve kültür kenti Burdur’da 18 Mayıs Müzeler Günü’ etkinliği, şehrimizde yeni hizmete giren Doğa Tarihi Müzesi’nde gerçekleşti. Burdur’da 18 Mayıs Çarşamba günü düzenlenen Müzeler Günü etkinliğinde konuklar Doğa Tarihi Müzesi’ni gezme, içerdeki fosilleri inceleme imkânı buldular.

Burdur merkezde Zafer Mahallesi’ndeki Rum Kilisesi binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Doğa Tarihi Müzesi’ne dönüştürülmüştü… Türkiye’de bir ilk olan bu Müze ziyaretçilerinin büyük ilgisini çekiyor. Doğa Tarihi Müzesi, zengin tarih ve kültür birikimine sahip olan Burdur’un bu zenginliğini yansıtan, ilimizin öne çıkan, tanıtımına katkı sağlayacak mekân olmaya aday.

18 Mayıs Müzeler Günü Burdur’da 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Mart 2016 tarihinde ilimizde gerçekleştirdiği toplu açılış töreninde hizmete açılan Doğa Tarihi Müzesi’nde düzenlenen bir törenle kutlandı.Programa; Vali Hasan Kürklü, Vali Yardımcıları Bahir Altunkaya, Hayri Sandıkcı, İl Jandarma Komutanı J.Albay Tayfun Dündar, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci; “Bugün UNESCO’ nun bir kuruluşu olan ICOM tarafından tüm dünyada Müzeler Günü olarak kutlanan bir gündür. Müze ve Müzecilik Burdur ilimiz için çok önemlidir. Bugün Müzeler Gününü törenini düzenlediğimiz bu yer, 19. yüzyıl içerisinde yapılmış olan bir Rum Kilisesidir. Kilise binası çok metruk bir halde iken Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından kamulaştırılarak önce çatısı ve sonra tümüyle restore edilerek gerekli çalışmalar tamamlandı. 11 Mart 2016 tarihinde ilimizi ziyaret eden 12. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilerek bilim dünyasının ve ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. Burdur’daki Arkeoloji Müzesinin dışında Kültür ve Turizm Bakanlığının bağımsız olarak ilk Doğa Tarihi Müzesi de böylelikle hizmete girmiştir. Burdur’da Müze çeşitliliğimiz iki olmuştur. Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Milletvekillerimiz özellikle Bayram Özçelik Bey’in çalışmalarıyla Arkeoloji Müzemize yeni bir yer kazandırılmıştır. Bu yerde yeni bir konsepti içerisinde müze, kafe, hediyelik eşya satış yeri, canlandırma bölümleri, labarotuvarı, konferans salonu ve diğer üniteleri olan teşhir tanzim salonları ile depoları olarak planlanan bir Müzenin umarız yakın bir zamanda yapımına başlanılacaktır. Bu Müze gerçekleştiği takdirde mevcut Müzemizin de Burdur ilimizin geçmiş yüzyıldan bu yana sosyal hayatını yansıtan etnografik nitelikli bir kent müzesi kimliğinde düzenlenerek hizmet vermesi uygun olacak olup üçüncü bir Müzemiz olmalıdır” diye konuştu.

Burdur Müzesinin tarihi eserler sayısı bakımından çok zengin olduğunu ve bu zenginliği sergileyemediğini açıklayan Vali Hasan Kürklü, “bu zenginliği sergileyecek yeni bir Müze’nin kazandırılması sonrasında bu zenginliği, tarihi değerlerimizi daha iyi sergilenme imkanı olacak. Tarihi bilmeyen geçmişe yön veremez diyoruz, Onun için nerden geldik, nereye gidiyoruz? Bunları iyi bilmemiz gerektiği gibi gelecek nesillere iyi aktarmamız lazım” dedi.

31. Karikatür Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Burdur Müzesi’nin düzenlediği bu yıl 31i4ncisi gerçekleşen “Eski Eser-Müze ve İnsan İlişkileri” konulu karikatür yarışmasına 88 karikatürcüden 150’ye yakın eser başvuruda bulundu. Yapılan değerlendirmede; 1. Lütfi Çakın, 2.Halit Kurtuluş Aytosla, 3.Sait Munzur oldu. İl Özel İdaresi ödülünü Lütfi Çakın, Mansiyonu Ödülünü Cemalettin Güzeloğlu, Burdur Belediyesi özel ödülünü Mehmet Karaman ve Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği özel ödülünü Mirşad Gaziyev kazandı. Elmacık Fosil kazısının gerçekleştirilmesinde ve Burdur Doğa Tarihi Müzesinin Teşhir -Tanzim çalışmalarında göstermiş olduğu katkıları sağlayan Prof.Dr Berna Alpagut’a da çalışmalarından dolayı plaketi Vali Hasan Kürklü tarafından takdim edildi.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive