TREN RAYLARININ ETRAFINA DÖŞENEN DEMİR ÇİTLER TEPKİLERE NEDEN OLDU

Burdur’da Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) şehir içerisinde kalan rayların etrafını güvenlik amacı ile kapatmak için döşemeye başladığı tel çitlere tepki için mahalleli bir araya geldi. CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut ve CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’de yaptıkları açıklamalarla rayların etrafına döşenen tel çitlere tepki gösterdi.

Geçtiğimiz yıl tren altında kalarak feci şekilde can veren Serpil Erçömek’in ölümü sonrasında Devlet Demiryolları tarafından demir yollarının etrafının bariyerlerle kapatılmasına ve belirlenecek iki bölgeye üst geçit yapılmasına karar verilmişti. Devlet Demiryolları geçtiğimiz gün şehir içerisinde kalan bölümlere demir çitler döşemeye başladı ancak, Mahalleleri ikiye bölmesi ve geçilecek yer olmaması orada yaşayan vatandaşların tepkisine neden oldu.

 ‘Tel örgü istemiyoruz, üst geçit yapılsın’ diyen mahalleli Şirinevler Mahallesinde tren yolunda bir araya gelerek tepki gösterdi. Olay yerine çok sayıda polis ekipleri sevk edildi.

“Şehrin ortasında o bariyerler yakışıksızdır”

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Hep söyledik yine söyleyelim. Tren İstasyonu Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmalı ve tren rayları kaldırılmalıdır. Şehrin ortasında o bariyerler yakışıksızdır!

Menderes, Hızırilyas, Bağlar ve kısmen Şirinevler ve Aydınlıkevler mahallesinde ikâmet eden vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ise açıklamasında şunları söyledi;

“Bir an önce alt ya da üst geçit yapılmalı” “Bilindiği üzere geçtiğimiz sene tren kazası sonucunda kaybettiğimiz Serpil Erçömek’in vefatı sonrasında Devlet Demiryolları tarafından tartışmalı bir karar alınarak demir yollarının bariyerlerle kapatılmasına ve belirlenecek iki bölgeye üst geçit yapılmasına karar verilmişti. Ancak dün itibarı ile Devlet Demiryolları tarafından şehir içerisinde kalan bölümlere demir çitler döşenmeye başlanması ve mahalleleri adeta ortadan ikiye bölmesi mahalle sakinlerinin tepkisine neden olmuştur. Bizler en başından beri tren yolunun ve istasyonun, Organize Sanayinin alt tarafına taşınmasını ve Menderes Mahallesi, Hızır İlyas Mahallesi ve Bağlar Mahallesi ile şehir arasından geçen tren raylarının kaldırılarak tren istasyonun Organize Sanayinin altına götürülmesini söylemiştik. Söylemeye de devam edeceğiz. Söz konusu bölgeye bir an önce alt ya da üst geçit yapılması toplumsal huzur ve barış için son derece elzemdir. Saygılarımla.”