ManşetSiyasetBurdur’da coşkulu kalabalığa seslenen Meral Akşener: “MHP’yi AKP’nin ARKA BAHÇESİ YAPTIRMAYACAĞIZ”

4 sene ago

Kongre tartışmalarının yaşandığı Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) genel başkanlık yarışının en iddialı isimlerinden biri olan, yurt gezilerinde büyük ilgi gördüğü, halk nezdinde karşılığı olduğu sıkça dile getirilen Meral Akşener, geçtiğimiz Pazar günü Burdur’daydı… Antalya’dan Burdur’a gelen Akşener, ‘Başbakan Meral’ sloganları ile karşılandı.

Köprübaşı mevkii’ne geldiğinde, otobüsten inen Akşener, cadde de kendisini bekleyenlerle yakından ilgilendi. Belediye Konferans ve Sergi Salonu’nda coşkulu bir kalabalığa seslenen Akşener’in konuşmasının başlıca gündemi, beklendiği üzere MHP’deki kongre süreciydi. MHP’nin mevcut genel Başkanı Bahçeli’ye yüklenen Akşener; “Hem AKP’ye, hem Saray’a, hem de Genel Merkez’e buradan bir kere daha söylüyorum. And olsun, şart olsun ki MHP’yi AKP’nin arka bahçesi yaptırmayacağız. İçişlerimize bu kadar dahil olmalarının sebebi açık. Korku dağları bekliyor. Bizim kongremiz AKP’nin, Saray’ın bir numaralı sorunu olmuş durumda” dedi.

Antalya karayolu üzerinden Burdur’a gelen Meral Akşener, Burdur’da İnsuyu mevkii’nde MHP İl Başkanı İbrahim Sakızcı başta olmak üzere, partililer tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı. Karşılamada, MHP Kurultay Üst Kurul Delegeleri’nin tamamı hazır bulundu. Yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde Burdur şehir merkezine gelen Akşener, Müze Parkı kavşağı’ndan Gazi Caddesi’ne yürürken vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı. Akşener’e vatandaşlar evlerinin cam ve balkonlarından bozkurt selamı yaparak destek verdi.

Grand Özeren Otel’de bir süre dinlenen Akşener, daha sonra Burdur Belediyesi Kongre ve Sergi Salonu’nu tıklım tıklım dolduran bir kitleye hitap etti.

‘BİZE, HAYIR BAKIN İŞİNİZE DEDİLER’

Akşener MHP’de yaşanan kongre süreci ile ilgili olarak, “bir yola çıktık. Bu yol MHP’nin 1 Kasım’da aldığı sonucu kabul etmeyen, bu sonucun MHP’nin potansiyelini yansıtmadığına inanan daha büyük bir potansiyele ülkücü iradenin MHP mensuplarının layık olduğunu kabul eden bir yoldur” dedi.

Akşener, Burdur’daki konuşmasında şunları söyledi:

“1 Kasım sonrası Genel Başkan’a ve Genel Merkez Yöneticilerine dedik; ‘gelin meşveret yapalım’, toplayın Olağanüstü Kurultayımızı Meşveret yapalım. Meşveret hem sünnetdir hem töredir. Hem sünnet işlesin hem töre işlesin. Ama bize ‘Hayır, bakın işinize, gidin delegelere alabilirseniz imzaları getirin’ dediler. 548 delegemiz imza verdi. Burdur bir bütün olarak imzaları verip arkasında kaya gibi duran bir şehirdir.

Götürdük 548 imzayı ‘hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur’ dediler, isterseniz 1100 imza getirin dediler. Bizi mahkeme kapısına gönderdiler. Gittik mahkeme kapısına. 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi görevini yaptı ‘imzalar gerçektir hadi bakalım Kongrenizi yapabilirsiniz’ dedi. Bu kadarcık şey bile, bu sonuç bile Türkiye’yi karıştırdı. 8 Nisan’da karar alındı, 9’unda 7 havuz gazetesi aynı manşetle çıktı, MHP’ye darbe varmış. Başta ben olmak üzere bütün arkadaşlarımız ve üst kurul delegelerimiz ki onlar ben de dahil 21 Mart 2015’te Sayın Genel Başkanı ve MYK’mızı seçen delegelerdir. Onlarda değişen birşey yok aynı insanlar. O gün bu insanlar öz ülkücü, ülkü erleri ama 9 Nisan’da hepsi paralelmiş. Biz paralel, maralel değiliz ama siz yamuksunuz yamuk. Öyle yamuksunuz ki bu ülkenin kurumlarını yamulttunuz.”

Akşener sözlerine şu sözlerle devam etti: “Korku dağları bekliyor. O günden itibaren başladı top, tüfek mitralyöz atışı hepimize. Her birimize havuzdan özellikle Reisci takımdan başladı top atışı. Ama onlar bizi bilmiyor. Biz iğnenin deliğinden geçtik. Vız gelir tırıs gider.”

‘İSTİHDAMIN, YATIRIMIN ARTTIĞI BİR EKONOMİ MODELİNİ ORTAYA KOYMAK İÇİN KOLTUK MERAKLISIYIZ’

‘Genel Merkez bize amma da koltuk meraklısıymışlar’ diyor, Evet; koltuk meraklısıyız sordunuz mu. Yamuk hale getirilmiş, yamultulmuş dış politikayı, ülkenin iki paralık edildiği dış politikayı düzeltmek için, ekonomiyi rantiyenin eline veren istihdamı ortadan kaldıran, sıcak parayla iş gören, gençleri umutsuluk ve yılgınlığa iten, haksız kazancın önde olduğu, senden mi benden mi? diye vatandaşların ayrıldığı ve yatırımın hiç olmadığı bütün sistemin bulunan sıcak parayla döndürüldüğü bir ekonomik düzeni düzeltmek,Türk Milliyetçiliği gözü ile bakan yıllık yüzde 6-7 büyümeyi sağlayıp bu büyümeyi de adaletli bir biçimde milletimizin aziz fertlerine dağıtılan bir ekonomik modeli ve istihdamın arttığı yatırımın arttığı bir ekonomik modeli ortaya koymak, ülkeyi güçlü ekonomisiyle bölgesinin lider ülkesi haline getirmek için koltuk meraklısıyız.”

‘MELEK İLAN ETTİLER’

“Bir baktık ki tepelere korku sisi inmiş. Korkunun ecele faydası yok. Dün sayın Bahçeliye ağzından lav çıkarak, küfür çıkarak konuşanların gözünde bizim Genel Başkan oldu bir melek, evliya-ı kiram. Bense bu meleğin kanatlarını yolan birisiyim.

Hem AKP’ye, hem Saray’a, hem de Genel Merkez’e buradan bir kere daha söylüyorum. And olsun, şart olsun ki MHP’yi AKP’nin arka bahçesi yaptırmayacağız.”

‘DARBE Mİ KUMPAS MI?’

“İçişlerimize bu kadar dahil olmalarının sebebi açık. Korku dağları bekliyor. Bizim kongremiz AKP’nin Saray’ın bir numaralı sorunu olmuş durumda. Sayın Bahçeli’ye ağız dolusu hakaret eden havuzcu yazar çizer takımı bile onu melek yapıp bizi hedef alıyorlar. Sayın Bahçeli cevap verene kadar sormayı sürdüreceğim. 17-25’e çok duyarlıydınız. Ama ortada esen bahar havasına baktığımda sormak istiyorum: 17-25 bir yolsuzluk ve hırsızlık soruşturması mıdır? Yoksa Reis’e yapılmış bir darbe ve kumpas mıdır? Bunun cevabını alana kadar soracağım, ama bu sorunun cevabını almam çok zor gözüküyor.”

MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener’e konuşmasının sonunda da ilgi yoğundu. Akşener, sahnede uzun süre MHP’lilerle, vatandaşlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ali KAPAN-Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive