GündemManşetBurdur’da coşkulu ‘1 Mayıs’ kutlaması

5 sene ago

Burdur’da 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları, DİSK, KESK, Kamu-İş, Haziran Hareketi, CHP, HDP, ADD ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Burdur Şubesi’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Saat 14.00’de Köprübaşı’nda toplanan gruplar, buradan sloganlar atarak, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

1 Mayıs İşçe Bayramı kutlamalarına, Belediye işçileri de katıldı. Davul, zurna eşliğinde, ‘Yaşasın Halkların Kardeşliği, İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız, İş Emek, Özgürlük’ sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan gruplar, burada hayatını kaybeden işçiler için iki dakikalık saygı duruşunda bulundu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Cumhuriyet Meydanı’nda, gruplar adına 1 Mayıs bildirisi okundu.

Kamuda esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma uygulamalarının arttığının belirtildiği açıklamada, ülkenin yıllardır bir şirket gibi yönetildiğine dikkat çekildi. Yapılan açıklamada; “Bizi yönetenlerin de bir amacı var. Türkiye’yi Anonim Şirket gibi yönetmek. Bunun için ‘Önümüzdeki seçimlerde bize 400 vekil verin’ diyorlar. Evet bu ülke yıllardır bir şirket gibi yönetiliyor. Sermaye büyüyor, bir avuç azınlığın serveti büyüyor, işyerlerinde kanımız dökülüyor, ekmeğimiz küçülüyor. Onların hayali gerçekleştikçe biz on milyonlarca işçi, emekçi kaybediyoruz. Türkiye’de milyonlarca işçi açlık sınırının altında bir asgari ücretle yaşamaya mahkum ediliyor. Taşeron çalıştırma başta olmak üzere güvencesiz çalışma alabildiğine yaygınlaşıyor. Güvencesizlik emeğiyle geçinen herkesin ortak sorunu. Bu da yetmezmiş gibi hükümet, özel istihdam büroları ile günübirlik köle ticaretine olanak veren bir yasal düzenleme hazırlıyor. Taşeron işçilerin kadro haklarını kazandığı mahkeme kararları yıllardır uygulanmıyor. Mahkeme kararlarını kayıtsız şartsız uygulaması gerekenler, bir kez daha seçimler yaklaşırken boş vaatlerle işçiler kandırmak istiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine maliyet gözüyle bakılıyor, iş cinayetlerinin hesabı sorulmuyor. İşte bu yüzden AKP iktidarı döneminde iş cinayetlerinde 15 bin işçi kardeşimizi kaybettik. Siyasi iktidarın çıkardığı yasalarla işçi sağlığı ve iş güvenliği alanı da piyasaya açıldı ve iş cinayetleri sayısı 2 katına çıktı. Şimdi de son kalemiz dediğimiz, iş güvencemiz olan kıdem tazminatımıza göz koydular. Seçimden sonra kıdem tazminatlarını fona devretme adı altında gasp edeceklerini açıkça ilan ediyorlar. Özelleştirmelerle bu ülkenin 80 yıllık birikimi 15 yılda çar çur edildi. Yağma, talan, yoksulluk, işsizlik, ölüm ve kölelik düzenine karşı 1 Mayıs’a yürüyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından, gruplar halaylar çekip, şarkılar söyleyerek 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı coşkuyla kutladı. Kutlamada, gruplar 1 Mayıs Marşı’nı hep birlikte söylediler.

HDP’NİN KATILIMI

Bu sene Burdur’daki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına, katılan HDP’lilerin, İstiklal Marşı okunduğu esnada, marşa eşlik etmedikleri ve zafer işaretleri yaptıkları gözlendi. Grup, atılan ortak sloganlara ise eşlik etti. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, CHP’li Milletvekili adayları da katıldı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive