Burdur’da 14 yaşındaki çift hörgüçlü ‘Çağrı’ isimli Asya Devesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde yapılan başarılı operasyon ile sağlığına kavuştu.

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde deve yetiştiriciliği yapan Mehmet Akca’ya ait olan ‘Çağrı’ isimli deve gözündeki katarakt problemi nedeniyle MAKÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde ameliyat edildi. İki gözünde de katarakt olan devenin ilk olarak sağ gözü ameliyat edildi. Diğer göz ise 45 gün sonra yine MAKÜ Hayvan Hastanesi’nde yapılacak operasyonla sağlığına kavuşacak.

Denizli Sarayköy’de deve yetiştiriciliği ile uğraşan Mehmet Akca, Veteriner Hekimleri Metin Danacı ile devesinin 2 yıldır gözünde yaşadığı problemi fark edip araştırma yaptıklarında MAKÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde böyle bir operasyonun yapılabileceğini öğrendiklerini ve hızlı bir şekilde iletişime geçerek Çağrı isimli devesini Denizli İli Sarayköy’den Burdur’a getirip ameliyat ettirdiklerini söyledi. Kendileri için önemli ve kıymetli bir deve olan ‘Çağrı’nın sağlığına kavuşması için 45 gün sonra diğer gözünü de tekrar ameliyat ettireceklerini dile getirdi.

Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten Veteriner Hekim Dr. Öğr. Üyesi Harun Çınar, “Bugünkü hayvanımız bir deve. Asya devesi. İki hörgüçlü bir deve. Yaklaşık iki yıldır her iki gözünde de katarakt oluşumu var. Denizli Sarayköy’den gelen devemizin ismi Çağrı. Oradaki veteriner hekimler tarafından bize katarakt şüphesi ile gönderildi. Yapılan muayenede her iki gözde de katarakt olduğu ve opere edilmesine karar verildi. Şimdi operasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirip, şifaya ulaşmasına yardımcı olacağız. Şu an yapacağımız operasyonda tek gözünü opere edeceğiz, 45 gün sonra da diğer gözünün operasyonunu planlıyoruz” ifadelerini kullandı.