GündemManşetSiyasetBurdur’da CHP İl Örgütü, taban; AK Parti ile koalisyona nasıl bakıyor?

5 sene ago

7 Haziran 2015 genel seçimlerinin ardından 45 gün geçti. Bilindiği gibi sandık sonuçları tek başına iktidar tablosu ortaya koymadı, farklı koalisyon seçenekleri sundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçitğimiz hafta yeni Hükümeti kurma görevini seçimi birinci bitiren AK Parti Lideri Ahmet Davutoğlu’na verdi.Davutoğlu’da Hükümet kurma çalışmaları birinci tur çalışmaları kapsamında Meclis’teki parti liderleri ve yöneticileriyle görüşmüştü… İlk turdan çıkan en somut sonuç; ‘AK Parti-CHP koalisyonu ihtimali’ oldu. Kamuoyunda şu algı var; “ya AK Parti ile CHP anlaşıp koalisyonu oluşturacak ya da yeniden seçime gidilecek. Kasım ayında erken seçim yapılacak.”

AK Parti ile CHP arasında dün de ön görüşmeler başladı. AK Parti kanadından Ömer Çelik, CHP’den ise Haluk Koç’un yürüttüğü temaslar devam ederken, biz de Burdur’da CHP çevrelerinde koalisyon görüşmelerinin nasıl karşılandığını öğrenmek istedik. Burdur’da CHP Örgütü, taban, AK Parti ile koalisyona nasıl bakıyor? Bu soruların cevabını bulabilmek için Muhabirimiz Hacer Zeren, CHP Burdur İl Başkanı Ali Özdemir ile görüştü. Zeren, CHP’li Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in de koalisyon hakkındaki düşüncelerini sordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gündeme getirdiği bu hafta AK Parti ile CHP arasında gerçekleştirilen ön görüşme masasında AK Parti kanadından Ömer Çelik, CHP’den ise Haluk Koç yer alıyor.Ön görüşme öncesi verilen sıcak mesajlar ise, kamuoyunda ‘AK Parti-CHP koalisyonu kurulabilir’ şeklinde yorumlanmaya başladı. Özellikle, AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik’in ulusal bir gazeteye verdiği röportajda, tabanları aynı olan partilerin anlaşmasının zor, zıt olanların anlaşmasının ise daha kolay olduğunu belirterek, ‘CHP ile koalisyon kurulabilir’ açıklaması yapması bu görüşleri daha da arttırdı.

Özdemir: % 50 İHTİMAL VAR

CHP İl Başkanı Ali Özdemir, CHP-AKP koalisyonunun kurulma ihtimaline % 50 şans veriyor. Bu oranın yükselebileceğini söyleyen Özdemir, gazetemize yaptığı değerlendirmede, “CHP ile AK Parti görüşmeleri şu anda olumlu gidiyor. Sanırım bugün tekrar başladı. Partimiz adına genel başkan yardımcımız Haluk Koç ile AK Parti’den Ömer Çelik görüşüyor. Ben koalisyon olma ve olmama olasılığının yarı yarıya olduğunu, yani % 50-50 olduğunu düşünüyorum ama olma ihtimali daha yüksek çıkabilir.” dedi.

HÜSEYİN ÇELİK’İN AÇIKLAMALARI OLUMLU

AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik’in açıklamalarının olumlu olduğunu söyleyen Özdemir, “Tabanları aynı olan partilerin anlaşmasının zor olduğunu, tabanları zıt olan partilerin bir konuda anlaştıklarını ifade ediyor. Şu anda Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör olayları var. Sınırda daha büyük bir hareketlilik olursa ne olacak? Kim karar verecek? Ortada daha kurulmamış bir Hükümet var. En kısa sürede koalisyon sürecinin tamamlanıp, bir Hükümet kurulması şart.” diye konuştu.

14 MADDE VURGUSU

Diğer illerde olduğu gibi, Burdur’da da tüm sektörlerin Hükümetin kurulmasını beklediğini ve insanların tedirgin olduğunu vurgulayan Ali Özdemir, “CHP’nin 14 ilkesi var. Bu ilkeler hiçbir siyasi partinin reddedebileceği ilkeler değil. İçerisinde emekliyi, esnafı, çiftçiyi ilgilendiren maddeler var. Bu maddelerle ortak noktada buluşulabilir. Siz bazı tavizler vereceksiniz, karşı taraf bazı tavizler verecek bir noktada buluşup uzlaşacaksınız. Koalisyon bu şekilde kurulur.” görüşünü dile getirdi.

YOLSUZLUKLARLA İLGİLİ TAVRIMIZ AYNI

CHP’nin, yolsuzluklarla ilgili tavrını nasıl sürdüreceği ile ilgili sorumuzu yanıtlayan CHP İl Başkanı, “CHP yolsuzluklarla ilgili tavrında duruşunu devam ettiriyor. Bu yolsuzlukların kim olursa olsun hesabı sorulacak diyoruz. Seçim meydanlarında bu sözü verdik.” dedi.

HESABI MECLİS SORACAK

Yolsuzlukların hesabını sormanın Meclis’in sorumluluğunda olduğunu hatırlatan Ali Özdemir, bunun yapılabilmesi için de biran önce Hükümetin kurulması gerektiğine vurgu yaptı.

Tabiiki şu hususu hatırlatmakta yarar var; CHP yöneticileri, CHP tabanı Burdur’da da 13 yıllık AK Parti iktidarına tepkili… İktidar partisine yönelik ağır eleştirilerde bulunan CHP’lilerin koalisyon formüllerinde birinci seçenekleri AKP’siz bir ortaklık idi… CHP-MHP koalisyonu dışarıdan HDP desteğiyle AK Parti karşısında % 60’lık bir bloğun 7 Haziran 2015 genel seçimleri sonrası iktidar kurma fırsatı yakaladığını belirten CHP’liler başından beri bu seçeneği savunuyorlar. Fakat bu noktada, MHP’nin duruşu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin HDP’ye yönelik sert söylemleri nedeniyle, bu üçlü işbirliği ihtimali hiç girişimlere başlanmadan sona ermişti… Burdur’da CHP tabanı, CHP İl Örgütü yöneticileri MHP’nin bu tutumuna karşı tepkili, MHP’nin yanlış yaptığını düşünüyor…

Başkan Ercengiz: CHP’nin KIRMIZI ÇİZGİLERİ VAR

Yenigün’e konuşan CHP’den Burdur Belediye Başkanı seçilen Ali Orkun Ercengiz ise şunları söyledi:

“Bize net bir bilgi ulaşmış değil. Biz ülkenin her zaman huzurundan, iyi ve doğru yönetilmesinden yanayız. Ama tabiiki Cumhuriyet Halk Partisi’nin kırmızı çizgileri var. Seçimden önce seçmene verdiği bir takım sözler var. Sayın genel başkan, bunları 14 maddeyle kamuoyuna bir kitapçıkla duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bunlardan vazgeçmeyeceğini düşünüyorum. Bu noktada Adalet ve Kalkınma Partisi bunlara karşılık verecek olursa, koalisyon görüşmeleri mutlaka sürecektir. Ama bunlardan taviz verme imkan ve ihtimali gözükmüyor.

Bu 14 madde zaten demokrasinin gereği olan olmazsa olmazları. Bizim bunlara taviz vermeyi bırakın, kurulacak hükümette bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının da bunu istemesi gerekir. Burada Cumhurbaşkanın yasal sınırlara çekilmesini istemek zaten yasal bir zorunluluk. Cumhurbaşkanlığı Türkiye’de yasalarla görev tanımı yapılmış bir kurumdur.Sanki şu an Türkiye’de yarı başkanlık veya başkanlık varmışçasına, sayın Cumhurbaşkanının bunu talep etmesi, sanki bu varmış gibi davranmasından, sayın genel başkanımız her fırsatta rahatsız olduğunu dile getirmektedir. 14 madde içerisinde afaki, bireysel, partizan bir talep yok. Bunun altını çizmek istiyorum. Sayın genel başkanımız, MHP ile koalisyon kurulma ihtimalinde bile Sayın Bahçeli’ye Başbakanlığı verebileceğini söyledi. Bizim buradaki ilkeli duruşumuz biz istikrarsızlıktan yana değiliz, koltuk sevdasında hiç değiliz. Bizim için önemli olan görev yapabilmek, hizmet yapabilmek. O görevi de doğru bir şekilde, eşitçe yapabilmek.

Şu an yapılacak bir erken seçim, seçmenin düşüncesinde çok büyük farklılıklar yaratmayacaktır. Erken seçim olursa, elle gelen düğün bayram. Çalışırız. Halkımıza geçen süreç içerisinde AKP olmadan da Türkiye’de bir takım şeylerin yürüyebildiğini gösteririz. Zaten vatandaşımız bunun farkında. AKP’ye % 40 ile verilen dersin mesajı; tek başına iktidarın ülkede ne kadar tehlikeli boyutlarda, baskıcı bir tutum anlayışı içerisinde olunduğunu, vatandaşın da bundan rahatsız olarak sandığa gidip oy kullandığını gösteriyor.”

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive