ÇevreManşetBurdur’da çevre gönüllüsü Öztürk Sarıca; LAVANTA üretimini yaygınlaştırmak için 6 milyon fide dikti

2 sene ago

Burdur merkez  Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa Yaşam Alanı ve Yeşilova Akçaköydeki Lavanta Deresi’nde üç yıl önce başlayan Lavanta üretimi il genelinde gün geçtikçe yaygınlaşıyor

Son 6 yıldır Burdur Gölü ve susuz tarım üzerine yaptıkları çalışmalarla Lavanta üretimini Türkiye’de yaygınlaştırmaya çalıştığını belirten Lisinia Doğa Sorumlusu Öztürk Sarıca DHA’ya yaptığı açıklamada; “Bu amaçla artık tamamen tıbbi aromatik bitkiler üretimine yöneldik. Bahar aylarında dikilmek üzere 6 Milyona yakın Lavanta fidesi üretimi yaptık. Bu fidelerle Burdur ve ilçeleri, Türkiye geneli ve hatta yurtdışında da Lavanta üretiminin yaygınlaşması için uğraşacağız. Lavanta ve su tüketmeyen aromatik bitkiler hem katma değeri yüksek hem çevreci ürünler. Bu ürünlerin üretimi ile hem su tasarrufu sağlanıyor hem de üretilen aktma değerli ürünlerle çiftçiler kazanıyor, dolayısıyla sulu tarıma alternatif bir tarım modeli geliştirilmiş oluyor.

Özellikle yurtdışından ülkemize çok ciddi anlamda giriş yapan lavandula angustifolia (lavanta çiçeği) fidelerinin üretimine başladık, Özellikle yurt dışı piyasalarda yağı çok yüksek fiyatlara satılan angustifolia sevtopolis türünün de üretimlerine başladık. Şu anda her iki tür lavantada elimizde mevcut. Özellikle susuzluk anlamında her geçen yıl sularımız azalmaktayken bu türlerle hem çiftçilerimiz para kazanmaya başlayacak hem de ciddi anlamda su tasarrufu sağlayacak hem de Burdur Gölü’ne de katkısı olacak” dedi.

İlçelerde yaygınlaşıyor, 13 Dekar Alanda Fide Üretimi

Yeşilova İlçesinde 2 yıl önce Lavanta üretiminin yaygınlaşması için destek verdiklerini önümüzdeki günlerde de Karamanlı İlçesi’nde Lavanta üretiminin yaygınlaşması için destek vereceklerini anlatan Sarıca şunları söyledi:

“Karakent Köyü’nde yaklaşık 10 dekarlık alanda fide üretimi yapıyoruz. 3 Dekarlık alanda daha başlayacağız. Bundan 6 ay önce toprakla buluşturduğumuz fideler 6 ay sonra tamamen dikime hazır hale gelecekler. Bunun yanında bir yıllık ve yeni çeliklediğimiz fidelerimiz var. Türkiye’de en çok üretilen soğuğa, sıcağa ve özellikle susuzluğa çok dayanıklı olan Lavanta intermedia türünün üretimini de yapıyoruz. Aslında Türkiye’ye dikilmesi gereken tür bu ama yıllardır daha yağlı ve yağı yüksek fiyata satılan türler üretiliyor. Susuz tarım modellemesinde tüm dünyada hızlı bir şekilde artan küresel ısınma ve buna bağlı farklılıklar sonucu ciddi anlamda sularımız kayboluyor. Su kayıplarını tekrar yerine koymak için alternatif ürünlere yönelmek gerekiyor. Bunların en başında aromatik bitkiler Lavanta ve Adaçayı geliyor. O yüzden Lavanta ve Adaçayının ülkemizde, göller yöresinde yaygınlaştırılmasını çok önemsiyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive