Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hayata geçirilen proje kapsamında Çanakkale’den yola çıkan ve Çanakkale Savaşları’ndan kalma objelerin yer aldığı ve dijital gösterilerin sunulduğu “Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi” Burdur’da ziyaretçilerini ağırladı.

“Al Sancağın Dalgalandığı Her Yerdir Çanakkale” sloganıyla 16 Nisan 2021 Cuma günü Cumhuriyet Meydanı’na konuşlandırılan Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, saat 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlarken Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’ne Burdurlular yoğun ilgi gösterdi. Ziyaret esnasında pandemi kurallarıda göz önünde bulunduruldu. Aynı anda maksimum 10 kişinin ziyaret ettiği Müzeye girişlerde vatandaşların ateşleri de ölçüldü.

Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç’da Cumhuriyet Meydanı’na gelerek Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’ni gezdi. Organizasyon Koordinatörü Engin Karataş, Müdür Abdullah Kılıç’a gezi sırasında eşlik ederken Müze hakkında da bilgiler verdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’ni gezdikten sonra basın mensuplarına açıklama yaptı.

Müdür Kılıç, “Türkiye Cumhuriyeti Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, Türkiye turu kapsamında 76. İl olarak Burdur İlimize dün akşam itibariyle geldi. Bugün 16 Nisan 2021 saat 10:00’dan 18:00’e kadar tüm halkımıza ücretsiz olarak ziyarete açık bulunacak. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığımızın da 180 günlük eylem planı içerisinde de olan bu Mobil Müze ile Çanakkale Savaşlarını konu alan birçok görseller, malzemeler, savaş malzemeleri ve bunun yanı sıra videolar ile milli şuurumuzu geliştirmek ve özellikle gençlerimize Çanakkale Ruhunu kazandırmak amacıyla bu etkinlik İlimizde de gerçekleştirilmektedir. Etkinliğe destek veren tüm Kamu Kurumlarına ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na çok teşekkür ediyoruz. Güzel bir çalışmayı yerinde görmek kuşkusuz daha güzel. Ancak bu Mobil Müze ile de insanlarımıza, vatandaşlarımıza, özellikle gençlerime bu şuuru kazandırma noktasında herkesi burayı ziyaret etmeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı