GenelManşetBurdur’da Camilerin ses sistemlerinin bakım ve onarımını yapan tek bayan usta; SEMA KOZAK

8 ay ago

Burdur’da her türlü elektronik cihazın montaj, tamr ve bakımını yapan Sema Kozak aynı zamanda il’deki Camilerin ses sistemlerinin bakım ve onarımını yapan tek bayan usta durumunda…

İlkokul yıllarından itibaren babasının işyerine gdip gelirken mesleğe başlayan Kozak mesleğinde 30 yıla yaklaştı.

Babasının 50 yıldan fazladır elektrik elektronik tamirciliği yaptığını kendisininde ilkokul yıllarından itibaren babasının işyerine gelip giderken mesleğe ilgi duyduğunu DHA’ya anlatan Kozak “liseyi bitirdikten sonra baba mesleğine devam ettim. Her türlü elektronik cihazın montaj, tamir ve bakımını yapıyorum” dedi.

Kozak; “babamla birlikte Burdur Merkez ve köylerdeki camilerin seslendirme sistemlerinin tamir ve montajını yapıyoruz. Babam yaşlandığı için artık minarelere çıkamıyor. O’nun yerinde ben minarelere çıkıp ses sistemlerinin montaj ve bakımını yapıyorum” diye konuştu.

Sema Kozak; “uzun yıllardır camilerin ses sistemi, merkezi sistem, minaredeki hopörlörlerin ya da iç düzen ses sistemi arızalarının tamir ve onarımını yapıyorum. Burdur’da sanıyorum minareye çıkan tek bayan benim. Seslendirme sistemlerinin tamirini yapan tek bayan olduğumu düşünüyorum” diye konuştu.

Minarede çalışmaktan korkmadığını söyleyen Kozak, “minareye çıktığımda hiç korku olmuyor. Manzara güzel. Değişik yerlerde çalıştım. Minareye yaslanınca minare sallanır derler. O hissi de yaşıyorum. Tuhaf ve güzel bir duygu.” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive