Burdur’un Bucak ilçesinde Hatice Işık’ı çalıştığı şarküteri dükkanında av tüfeğiyle vurarak öldüren Ramazan Topay’a müebbet hapis cezası verildi. Hatice Işık’ın eşi Mehmet Işık, “Benim evlatlarım annesinin sıcak yüzünü göremeyecek. O da annesinin babasının ömür boyu sıcak yüzünü görmesin. Hak adalet yerini buldu ama ölenler geri gelmiyor” dedi.

Burdur’un Bucak ilçesinde 28 Nisan 2021 tarihinde iki çocuk annesi Hatice Işık’ı çalıştığı şarküteri dükkanında av tüfeğiyle vurarak öldüren Ramazan Topay hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle açılan davanın karar duruşması yapıldı.  Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya, sanık Ramazan Topay; tutuklu olduğu Çorum Sungurlu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Taraf avukatları ile Hatice Işık’ın babası Bayram Varkal, annesi Nazife Varkal ve eşi Mehmet Işık salonda hazır bulundu.

Sanık Ramazan Topay duruşmada, “Mütalaayı kabul etmiyorum. 1 yıldır cezaevindeyim. Yaptığım hatadan dolayı vicdan azabı duyuyorum. Beni ve ailemi tehdit ederek beni bu hataya kendileri teşvik ettiler. Bunlar beni öldürselerdi de ben böyle bir hata yapmasaydım. Vicdan azabı duyuyorum” dedi. Mahkeme heyeti sanık Ramazan Topay’ın üzerine yüklenen kasten öldürme suçunu işlediğinin sabit olması nedeniyle mahkumiyetine, sanığın maktul Hatice Işık’a karşı eylemine uyan 5237 sayılı TCK’nın 81/1 maddesi gereğince müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti cezada indirim uygulamadı. 

“İNDİRİMSİZ, MÜEBBET HAPİS CEZASI BİZLERİ MUTLU ETTİ”

Duruşma sonrası bir açıklama yapan Hatice Işık’ın ailesinin avukatı Süleyman Uysal, şunları söyledi:

“Bugün bir nebze olsun sevinçliyiz. Cinayete kurban giden Hatice yerine gelmeyecektir, bu kesin ama en azından hiçbir indirim olmaksızın sanığa müebbet hapis cezası verilmiş olması bizleri ve ailesini memnun etmiştir. Kararın bu şekilde çıkmış olmasının tüm Türkiye çapında kadın cinayetleri için önemli olduğunu düşünüyoruz. Sebebi en azından indirimsiz olarak verilmiş olan müebbet hapis cezası bu suçu işleyecek olanlara örnek teşkil etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Lütfen rica ediyoruz. Tüm ülkemiz çapında, dünya çapında kadına olan şiddet bitsin. Kadın da bir insandır. Kadın eşimiz, kızımız, annemiz her şeyimizdir. Bunun ceza ile korkutmak suretiyle, ceza verdirmek, hapislere koymak suretiyle olması yerine insanların bu bilince erişerek toplum bilinci ile hareket ederek kadınlara gerçek değerini vermesi gerektiği kanaatindeyiz. İnşallah o günlerde gelecek diye düşünüyoruz.” 

“GİDEN GELMEYECEK AMA ADALET YERİNİ BULDU”

Hatice Işık’ın babası Bayram Varkal,”Biz de bir nebze olsun rahatladık. Giden geri gelmeyecek ama adalet yerini buldu” dedi.

Hatice Işık’ın annesi Nazife Varkal ise, “Benim yavrum yer altında çürüyecek. O da hapislerde çürüsün. Benim içim soğudu mu, yok soğumaz. Bir bardak su serpildi mi serpildi. Adalet yerini buldu ama benim yavrum geri gelmeyecek. O da oralarda çürüsün gitsin. Şu mübarek günlerde bizi bitirdiler. İki yavrusunu öksüz yetim koydular. Adalet yerini buldu” dedi.

Hatice Işık’ın eşi Mehmet Işık, “Benim evlatlarım, annesinin sıcak yüzünü göremeyecek. O da annesinin babasının ömür boyu sıcak yüzünü görmesin. Hak adalet yerini buldu ama ölenler geri gelmiyor” diye konuştu.

MUHAMMET FATİH BAŞCI