EkonomiManşetBurdur’da büyük marketler artıyor, esnaf küçülüyor!

5 sene ago

21.yüzyıl insanının her türlü ihtiyacını karşıladığı alışveriş merkezleri ve süper marketler Burdur’da giderek artıyor. Hemen her mahallede bir tane alışveriş merkezi görmek mümkün. Ama küçük esnaf bu durumdan şikayetçi.   Büyük marketlerin de şehir dışına yapılması gerektiğini savunan Burdurlu esnaf, bu tür işyerlerine izin verilirken, belli standartlar getirilmesi gerektiğini savunuyor.

İŞTE BURDUR’DAKİ BÜYÜK MARKETLERİN ŞUBE SAYILARI

Burdur şehir merkezinde A101’in 7, Şok Mağazası’nın 3, BİM’in 7 şubesi var. Üç büyük büyük marketin de yeni şube açma hedefleri var.

Şehir merkezinde 7 şubesi olan BİM’in, ilçeler dahil toplam 10 şubesi bulunuyor. Şok Mağazası ise 4. Şubesini açmaya hazırlanıyor. A101 ise Burdur’a en az 2 mağaza daha açmayı planlıyor. İlimizde, Grand Özeren Otel’in yanında bir MİGROS alışveriş merkezi biliniyor. Migros’da Burdur’da 2. şubesini açmaya hazırlanıyor. Ülke genelinde çok sayıda zincir mağazası bulunan CARREFOURSA’da, şehrimizde yine Grand Özeren yanında bir mağaza açtı.Bunun yanı sıra, ismini sayamayacağımız sayısız mağaza, şehir merkezinde hizmet vermeyi sürdürüyor.

Küçük esnaf ise günü, küçük kar marjlarıyla kurtarmanın peşinde. Burdur’un bu kadar çok sayıda süpermarketi kaldıramayacağını savunan esnaflar, bu tür mağazalar zinciri bulunan büyük marketlerin de şehir dışına alınması taraftarı…

İşte küçük esnafın konuyla ilgili söyledikleri:

Şeref Özger: İşlerimiz zayıf. Burdur’un nüfusu bu kadar süpermarketi kaldırmaz. Büyük alışveriş merkezlerinin, süpermarketlerin şehir dışında olması lazım. Belli bir kota gelmesi lazım. Şehir içinde olursa küçük esnafa zarar verir, sayın başkan bunları korumuş olur. Özellikle ana caddelerde kiralar yüksek. Bir de vergiler var. Vatandaş ta para yok. Alışveriş az.

Abdullah Özlemiş: Biz sadece Tekel ürünleri ve meşrubat satıyoruz. Gıda satmıyoruz. Meşrubat satışımızda her geçen gün azalıyor. Birçok arkadaşımız dükkanını kapattı. Sebebi; ciroların düşmesi, alışveriş merkezlerinin artması. Küçük esnafın kazancı azalmış durumda. Büyük alışveriş merkezlerinin şehir dışında açılması daha makul. Ayrıca bazı standartlar getirilmesi lazım.

Bu durumu ilin yerel yöneticilerinin, oda başkanlarının dikkate almaları lazım. Sadece, bakkallar, küçük marketler etkilenmiyor alış-veriş merkezlerinin artmasından. Oyuncakçı, kitapçı, kıyafet sektörü de olumsuz etkileniyor. Çünkü, alış-veriş merkezlerinde bu tür reyonlarda var. Şehir dışına AVM yapılırsa, kiralar uygun olursa oradan yer kiralarız ama ben pek giden olacağını zannetmiyorum.

Ramazan Erzurumlu: Süpermarketlerin, alış-veriş merkezlerinin fiyatları düşük oluyor. Daha çok iskonto alıyorlar. Dolayısıyla küçük esnafın bu marketlerle rekabet şansı yok. Büyük marketler, mağazalar zincirleri, alışveriş merkezleri, verdikleri siparişlere göre ürünleri daha çok indirimli alıyor, daha ucuza satabiliyorlar. Bizim belli sayıda ürün ihtiyacımız olduğu için, fiyatlarımız normal piyasa fiyatına uygun oluyor. Süper marketlerin kar marjları, iskontoları daha yüksek olduğu için indirim yapma ihtimalleri var. Piyasanın arz-talep dengesini bu marketler sağlıyor.

Küçük marketler artık müşterinin anlık ihtiyaçlarını karşılamak için var. Yani, müşteri bizim dükkanın önünden geçerken bir ihtiyacı varsa alır geçer. Ama süpermarketler tüketicinin aylık veya haftalık alışverişini sağladığı yerler. Kredi kartıyla alışveriş imkanı da müşteriye cazip geliyor.

Önce 3-4 süpermarketin Burdur’un ihtiyacını karşılayabileceği, ilimizin kapasitesinin daha fazlasını kaldıramayacağı söyleniyordu. Ama şimdi bakıyorsunuz, her mahallede bir büyük market var. Sanırım potansiyeli görüyor büyük alış-veriş merkezleri, yeni şubeler açıyorlar.

Alış-veriş merkezleri bir şehrin olmazsa olmazı. İllaki açılacak ama bu tür merkezlerin, büyük marketlerin yapılacağı yerlerin çok iyi analiz edilmesi gerek. Mümkün olduğunca şehir dışında yapılması gerekir. Çünkü şehiriçi bir süre sonra bu sıkışıklığı kaldıramaz duruma gelecek.

Şehir merkezi iyice sıkıştı artık. Bu nedenle bu tür yerlerin şehir merkezinden uzak yerlere yapılması lazım. Zincir marketler, küçük esnafı iyice boğdu. Bu nereye kadar böyle devam eder bilmiyorum. Şu an demek ki Burdur’da hala potansiyel var ki büyük marketler, yeni şubeler açılıyor. Bence bir süre sonra, ilin kapasitesi bunu kaldıramayacağı için yeni şube ya da marketler açılmayacak.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive