ManşetSağlıkBurdur’da bisiklet kullanımı yaygınlaşmalı

3 sene ago

Halk Sağlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Burdur Belediyesi tarafından organize edilen bisiklet dağıtım töreni, 11 Ekim 2016 Salı günü  şehrimizde Gazi Atatürk Stadyumunda yapıldı.

‘Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Etme’ projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen bisikletler Burdur’da sahiplerine teslim edilirken, Vali Şerif Yılmaz toplumu obeziteye karşı bilinçlendirmek ve sağlıklı yaşam için bisiklete binilmesi gerektiğini belirtti.

Vali Yılmaz: “Burdur’da araba park edecek yer yok”

Konuşmasında Burdur’daki araç yoğunluğuna değinen Vali Yılmaz, “Burdur, nüfusuna göre araç sayısı bakımından ilk iki üç sırada, vatandaş evinden iş yerine geldiği arabasını iş yerinin önüne park ediyor. Burdur’da arabaları park edecek yer yok. Mevcut yolları genişletme imkânları da pek olmadığına göre bizlerin ve vatandaşların bisiklet kullanmayı alışkanlık haline getirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 815 bisiklet Burdur Belediyesine, 815’i Bucak Belediyesine 917’si Milli Eğitim, 350’si Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine, 56’sı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ve değişik kurumlara toplam 3 bin 123 tane bisiklet dağıtıldı.

“Eskiden yokluktan hasta oluyorduk, şimdi de çokluktan hasta oluyoruz” diyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “maalesef günümüzün teknolojisi hareketsizliğe yol açıp, kalp damar rahatsızlığına sebep oluyor, sonra doktor doktor geziyoruz. Halk Sağlığı ile ortaklaşa yaptığımız bu proje Burdur’umuza hayırlı uğurlu olur, vatandaşımız teknoloji bağımlılığından kurtulup bisiklet kullanmayı alışkanlık haline getirmeli” dedi.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive