2000’li yıllarda (başı ve ortası) sınavlarda elde ettiği başarı dereceleriyle, kolektif başarıda birbiri ardına gelen Türkiye birincilikleri ile “eğitim kenti”, “eğitimde marka ve model kent” unvanlarıyla anılan Burdur, sahip olduğu bu kazanımı, son senelerde arar olmuş, epey özler hale gelmişti!..

2008, 2009, yıllarındaki liselere geçiş sınavlarında kaydedilen OKS şampiyonlukları, SBS birincilikleri ile Burdur, eğitimde öne çıkarken, eğitim Burdur ilinin temel dinamiklerden biri olmuştu… O yıllarda, pek çok il’den gelen heyetler, Burdur’un başarısının sırrını öğrenmeye geliyor, araştırma yapıyordu…

“Velilerin yakın ilgisinden tutun fiziki alt yapıya, Burdur’un sosyo-ekonomik koşullarına” kadar geniş yelpazede pek çok sebebin, faktörlerin, Burdur’un bu eğitim başarısına katkı sağladığı dile getiriliyordu…

İşte; böyle bir başarı hikâyelerinin, geçmişin ardından Burdur, geçen yılki eğitim sezonuna (2019-2020) yine bir başka motivasyonla, eğitim projeleriyle hızlı bir başlangıç yaptı.

Dönemin Valisi Hasan Şıldak liderliğinde Burdur, Eylül 2019’dan itibaren yılı “eğitim yılı” ilan etti. Vali Şıldak, bütün açıklamalarında, kamuoyunu eğitime yönlendirirken, ‘eğitim odaklı’ bir gündem oluşturuldu.

Eğitimle ilgili kamuoyu oluşturma çalışmalarının ardından geçen yaz aylarından itibaren hazırlık çalışmalarına başlanan, “geniş içerikli, içerisinde bütün dinamiklerin ve paydaşların” bulunduğu eğitim projesi “BAŞARIYI İZLEME ve GELİŞTİRME PROJESİ (BİGEP)” hayata geçirildi.

Ekim 2019’da 14 Ekim’de geniş katılımlı etkinlik ile tanıtımı yapılan, uygulamaya konulan BİGEP, Burdur’un eğitimde yeni umudu oldu.

Her ne kadar; 2020’nin başında korona salgın süreci, virüs tehdidi ile birlikte, (Mart 2020’de okullarda eğitime ara verilmesiyle, uzaktan eğitimi geçilmesi) BİGEP kapsamında bazı çalışmalar sekteye uğrasa da; Burdur BİGEP sayesinde eğitim başarılarına yeniden odaklanmıştı…

BİGEP çalışmalarının Burdur eğitimine ne kazandırdığı, sınav başarılarına nasıl yansıyacağı, merak konusuydu?..

Burdur, yeniden o özlediği ‘eğitim kenti’ unvanını elde ettiği günlere geri dönebilecek miydi?

Her ne kadar, şu anda ülke gün- deminde ve il gündeminde öne çıkan konu pandemi süreci, önlemler ile ekonomi içerikli konu başlıkları olsa da; eğitimle ilgili gündemin yavaş ta olsa yeniden öne çıkmaya başladığı şu ortamda (okulların yeniden açılacak olması – 31 Ağustos 2020) Burdur’da BİGEP’in olumlu yansımalarını, Burdur’a kattığı değeri, bu yılki LGS sonuçlarında görmek mümkün…

16 Temmuz 2020’de sonuçları açıklanan ‘LİSELERE GEÇİŞ SINA- VI (LGS)’, Burdur’un yeniden eğitimde güçlü günlere geri dönmeye başladığının bir işareti… Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sınav sonuçlarında bireysel başarıları duyururken, bu yıl ‘kitlesel, illerin genel başarısı sıralamalarını’ henüz kamuoyu ile paylaşmadı. Özellikle pandemi sürecindeki olumsuz ve belirsiz geçen sürecin ardından gerçekleşen 2020 LGS’de, illerin performansına yönelik çalışma açıklanmasa da; Burdur, bu yıl eski günlerini andıran bir sonuç elde etti.

Geçtiğimiz yılı genel kitlesel il başarıda 25’inci tamamlayan Burdur’un bu sene kitlesel başarıda ortalama 305 puanla, geçen senenin çok üzerinde olduğu bir gerçek.

‘305 puanlık ortalama ilk on, hatta ilk beş veya zirve demek…’

Burdur’un bu yılki LGS başarısı; il merkezinin yanı sıra, ilçelerde elde edilen puan ortalamaları, ‘eğitim kenti imajını’ hatırlatırken, BİGEP’i de akla getiriyor.

Eylül 2019’da çıkılan eğitim hedefinde, geliştirilen projelerde belli bir mesafenin alındığını, gelişmeler kaydedildiğini LGS sonuçlarından öngörmek mümkün…

Geçtiğimiz yıl dönemin Valisi Hasan Şıldak ve Burdur Valiliği öncülüğünde başlatılan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce uygulanan, eğitim paydaşlarının yanı sıra il’deki diğer dinamiklerin de sürece dahil olduğu Burdur’daki BİGEP projesini, sınav başarıları da gösteriyorki; yol haritasını, hedeflerini sürdürmek lâzım.

Her ne kadar korona salgın süreci ile aksaklığa uğrasa da, BİGEP’i yeni koşullara göre güncellemek, yeni hedeflerle geliştirmek, mutlaka sahip çıkmak gerekiyor…