Burdur’da bazı kadın örgütleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi eylemleriyle ilgili açıklamalarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Kadın örgütleri adına konuşma yapan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Seyhan Gür Altunç: “İktidara geldiği günden bu yana erkek egemen sisteminin her türlü argümanı kullanan siyasi iktidar ve Erdoğan tarafından, gezi eylemlerine katılanlara karşı kullanılan cinsiyetçi, ayrımcı, eril dili kabul etmiyoruz. Küfürlerle değil inatla direnmeye devam ediyoruz.” dedi.

Burdur’da bazı kadın örgütleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi eylemleriyle ilgili açıklamalarına ilişkin Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut’un da destek verdiği kadınlar, basın açıklamasının ardından ‘gitmiyoruz, susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’, ‘dünya yerinden oynar kadınlar birlik olsa’, ‘bu daha başlangıç mücadeleye devam’ sloganları attılar.

Kadın örgütleri adına konuşma yapan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Seyhan Gür Altunç şunları söyledi;

“Nefret dilini kabul etmiyor, kınıyoruz”

“Doğanın talanına, doğal yaşam alanlarımızın yok edilmesine, kamusal alanların tasfiyesine, güvencesizliğe, geleceksizliğe, işsizliğe karşı her yaştan, her kimlikten, her inançtan, her meslekten milyonların demokrasi, adalet, barış ve özgürlük mücadelesi, gezi direnişinin 9. yıl dönümünde iktidar, adeta yeni bir saldırı dalgası başlattı. Geziyi sahiplenen, gezide umudu, dayanışmayı büyüten milyonlara sözle de saldırmaktan geri durmamıştır. Bir ülke Cumhurbaşkanı’nın kadınlara karşı kullandığı bu cinsiyetçi ve nefret dilini kabul etmiyor, kınıyoruz.

“Bu zihniyet, mücadele eden kadınlardan nefret ediyor, düşman olarak görüyor”

Cumhurbaşkanı’nın küfürlerinin odağında da ağırlıklı olarak kadınların olması, bir zihniyeti ve kadınlara bakış açısını ele veriyor. Emekçiler gibi kadınları da eşit vatandaş ve eşit yurttaş olarak görmeyen bu zihniyet, mücadele eden kadınlardan ise adeta nefret ediyor, düşman olarak görüyor. Gezi eylemlerinin ilk günüden itibaren kadınlar, kent merkezlerinde, caddelerde, sokaklarda, parklarda özgürce ve eşit bir biçimde var olmanın mücadelesini verdi. Kadınları aileye, evlere mahkûm etmeye çalışan, kamusal alanları erkeklere ait kılan patriyarkal sisteme karşı çıktı. Kürtajı fiilen yasaklayan, kadınların ne giyeceğinden, nasıl yaşayacağından kaç çocuk doğuracağına kadar söyleyen, erkek şiddetini besleyen, kadını esnek, güvencesiz ve ucuz emeği kaynağı olarak gören, LGBT’liler üzerindeki baskıyı artıran hükümete karşı, yaşam alanlarına sahip çıkan kadınlar direndi.

“Küfürlerle değil inatla direnmeye devam ediyoruz”

Tutuklama ve gözaltılar ile gezi itibarsızlaştırılamaz. Çünkü; gezi umudun, geleceğine sahip çıkmanın, eşitlik ve özgürlük arayışının, direnişin simgesidir. Bir kez daha ifade ediyoruz; iktidara geldiği günden bu yana erkek egemen sisteminin her türlü argümanı kullanan siyasi iktidar ve Cumhurbaşkanı tarafından, gezi eylemlerine katılanlara karşı kullanılan cinsiyetçi, ayrımcı, eril dili kabul etmiyoruz. Küfürlerle değil inatla direnmeye devam ediyoruz. Karanlık gider gezi kalır.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI