KültürManşetBurdur’da bayram hazırlıkları hızlı başladı

4 ay ago

Ramazan ayının bitmesine ve Ramazan Bayramının gelmesine sayılı günler kala Burdur halkında da Bayram hazırlıkları yavaş yavaş hareketlenmeye başladı.

Öncelikle bayanları Bayram temizliği ve alışveriş telaşı sararken, Burdur halkının artık Bayramlarda en büyük geleneği olan ve yüzyıllardır süregelen Baklava ve Su Böreği yapım hazırlığı da en büyük telaşlar arasında yer alıyor.

Son yıllarda evlerde yapılan ve bayanların bayramdan birkaç gün önce yapma telaşına düştüğü baklava ve su börekleri birçok gıda üzerine hizmet veren iş yerlerinde, pastanelerde ve tatlıcılarda yapılıyor. Bayanların işlerini kolaylaştıran bu tür işletmeler Ramazan Bayramı’na bir hafta gibi kısa bir süre kala su böreği ve baklava siparişlerini almaya başladılar.

Tutku Pastanesi İşletmecisi Alparslan Dilek “Pastacılık mesleğine 11 yaşında çırak olarak başladım. 40 yılı aşkın süredir bu mesleği yapıyorum. Ben mesleğe ilk başladığım dönemlerde bayanlar pastane gibi işletmelere baklava, börek yaptırmazlardı. Evlerde kendileri yaparlardı. Biz ancak pastanemizde satacağımız baklava ve su böreğini yapardık. Şu son on yıldır artık bayanlar evde baklava ve su böreği yapacağım telaşına düşmüyor ve sipariş veriyor, yaptırıyor. Bayram tatillerinin süresinin uzun olması da bunu etkiliyor. Özellikle memur kesim ya tatile gidiyor ya da Memleketine ailesinin yanına. Evine dönünce hazır olması için birkaç kg baklava siparişi veriyor. Bizlerin bayram dönemlerinde işlerimiz iyi ve yoğun oluyor ama geleneklerimiz de yavaş yavaş yok oluyor” dedi.

Baklavalar pastane ve tatlıcılarda yapılırken birçok Burdurlu bayan da su böreğini evinde, bahçesinde yaktığı ocakta, odun ateşinde yapmayı tercih ediyor. Bir gün önceden hazırlanan su böreği yufkaları, sıcak suda pişirilerek tepsilere döşeniyor, ortasına serpiştirilen peynir, kıyma, tavuk eti gibi malzemeler le pişirilerek bayramda ziyarete gelecek misafirlere hazır hale getiriliyor. Yüzyıllardan öncesinden gelen Bayramlarda su böreği ve baklava ikramı, Bayram tatillerinin uzun olması ve insanların tatil beldelerine yönelmesi ile kaybolmaya yüz tutmuşken, Burdur’un yaşlıları ellerinden geldiğince bu geleneği yaşatmaya çalışıyorlar.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive