ManşetBurdur’da balon uçuşlarına ilgi artıyor

3 sene ago

Burdur’da balon uçuşlarına ilgi giderek artıyor. Geçtiğimiz yıl Pisidia Balloons firmasının başlattığı balon uçuşları Burdur’un tanıtımına da katkı sağlıyor. Balon turizmi yapılan yerler arasına geçen yıl dahil olan Burdur’daki turlara ilgi her geçen gün artıyor.

Anadolu Ajansı (AA) Burdur’daki balon uçuşlarını ele alan bir haberi servis etti. AA Muhabiri Mustafa Ünal Uysal imzasıyla yayımlanan, bölge medyasında da geniş yer bulan haberde; başta Antalya olmak üzere çevre illerden günübirlik turlarla Burdur’a gelen turistlerin, balonla 1700 metre yükseklikten ilimizin güzelliklerini seyretme fırsatı bulduğuna dikkat çekildi.

Antik çağda Pisidya’nın başkenti olan Sagalassos ve silahşorlarıyla tarihe adını yazdıran Kibyra antik kentlerine ev sahipliği yapan Burdur, gölleriyle de ziyaretçilere görsel şölen sunuyor.

Bölgede uçuş düzenleyen firmanın yetkilisi Kemal Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balon turizminin Kapadokya dışındaki uygun yerlerde yaygınlaştırılmasını kapsayan genelgenin ardından Burdur’da çalışmalara başladıklarını söyledi.Denetimler sonucunda Burdur’da balon uçuşları için izin aldıklarını ifade eden Arslan, kentte yapılan uçuşların oldukça verimli olduğunu kaydetti.Burdur’da balon turizminin gelişmesi için yaptıkları çalışmaların karşılığını aldıklarını vurgulayan Arslan, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana yaptığımız uçuşlar daha çok tanıtım amaçlıydı. Bu yıl Antalya’daki büyük acentelerle yaptığımız bağlantılar ve sözleşmeler sonucunda Burdur’a iyi turist geldiğini görüyoruz. Bu sene de turistler gelmeye başladı. Yerli turistlerin yanı sıra Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Moldova’dan gelen turistler de balon uçuşlarına ilgi gösteriyor.”

“Gölleri izlemek çok keyifli”

Turistlerin uçuşlardan memnun olduğunu belirten Arslan, ilimizde balon turizminin giderek ilgi görmeye başladığını ifade etti.

Arslan, turistlerin balon turu sayesinde farklı güzelliklere şahit olduğunu vurgulayarak, “1700 metre yukarıdan Salda, Burdur, Karataş Göllerini izlemek çok keyifli. Gün doğumunun Karataş Gölü’nde mutlaka izlenmesi gerekir. Büyüleyici bir manzara” diye konuştu.

Burdur’un coğrafi konumu itibarıyla balon uçuşları için avantajlı olduğuna dikkati çeken Arslan, “Burdur’da balon turizminde iddialıyız. Balon turizminde atağa geçtik, çünkü; yaptığımız anlaşmayla Bodrum’dan Burdur’a balon turuna turist getirecek firmalar çalışmaya başladı. Önümüzdeki haftadan itibaren turistler 4 saat mesafeden gelip, balona binip, akşamüstü tekrar Bodrum’a dönecek. Acenteler çok umutlu. Beklentileri yüksek. Balonun Burdur turizmine farklı bir pencere açacağını umuyoruz” açıklamasını yaptı.

Arslan, bu yıl Burdur’da balon turizminde büyük gelişme yaşanacağını öngördüklerini belirtti.

Balonla uçuşa katılan Serhat Adem Sop, Burdur’da turların yapıldığını öğrenince şehrimize geldiğini belirtti. Sop, “Burdur-Karamanlı bölgesinin ve Karataş Gölü’nün doğal güzelliklerini izledik. Bölgenin manzarası tam anlamıyla harikaydı. Tura Antalya’dan katılan yerli ve yabancı turistlerin tepkileri de çok olumluydu. Bir saat süren tur boyunca çok eğlendik, bolca fotoğraf ve video çektik” diye konuştu.

Turlara katılan yabancı turistler de büyük keyif aldıklarını dile getirdiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive