GündemManşetBurdur’da balon uçuşları başladı

4 sene ago

Burdur’da yeni bir ufuk açarak balon turizmini geliştirmeyi hedefleyen Pisidia Balloons, bayramda balon uçuşlarına başladı. Burdur’a dışarıdan konaklamalı yerli ve yabacı turist çekebilecek en somut adımlardan biri olan sıcak hava balonculuğu özel izinler ve büyük uğraşlarla Burdur semalarında uçuşlarına başladı. İlk balon turu, bayramın ikinci günü 6 Temmuz Çarşamba günü sabah saat 05.25’te Burdur-Karamanlı-Kağılcık köyü civarından havalandı.

Karamanlı Kaymakamı Yusuf Altun, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Belediye yetkilileri ve basın mensuplarının da katıldığı tanıtım uçuşu yerden 850 metre mesafede ortalama 40 km hızla, 40 km’lik bir mesafeyi kapsadı.Kağılcık mevkinden havalanan sıcak hava balonu Tefenni sınırlarını da geçerek Antalya Korkuteli yol ayrımına yakın bir mesafede bulunan bir meraya iniş yaptı.

Karamanlı Kaymakamı Yusuf Altun; “Sıcak hava balonu bölgemiz turizmi için olumlu yönde etkiler oluşturabilecek bir katkı.Bugün tanıtım uçuşunda kuş cenneti olarak bilinen Karataş gölümüzü de havadan izleme imkanı bulduk” dedi.

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu ise; “Sıcak hava balon uçuşları bölgemizde turizmin gelişmesi için bulunmaz bir fırsat. Karamanlı’yı ve gün doğumunu  850 metre yüksekten izledik,tarif edilemez bir güzellik. Artık sıcak hava balonlarına bir kez binebilmek için Kapodokya’ya gitmeye gerek yok.Türkiye’de ikinci sıcak hava balonu uçuş bölgesi olan yöremiz bu anlamda tüm misafirlerini ağırlamaya hazırdır. Bu bağlamda Pisidia Balloons yetkililerine bize böylesine güzel bir gün yaşattıkları için teşekkür ederim” diye konuştu.

Uçuşun ardından Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu katılımcılara Karamanlı Barajında sabah kahvaltısı ikramında bulundu.

Pisidia Balloons Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Arslan; “Sıcak hava balonu uygulaması için uzun süredir verdiğimiz mücadelemizi başarıyla taçlandırdık. Bugün 05.25’de Karamanlı semalarında ilk uçuşumuzu gerçekleştirdik. Çok mutluyuz. Amacımız uzun yıllardır hep ihmal edilen Burdur’a turizm açısından bir fırsat kazandırmaktı.Bunu da sıcak hava balonu ile tamamladık.B öylelikle Türkiye’de sadece Kapadokya bölgesinde faaliyet gösteren sıcak hava balon uygulaması ile Türkiye’de ikinci olarak bölgemize izin almayı başardık. İlimize ve ilçelerimize yurt içi ve yurt dışından turist çekebilmek için elimizden geleni yapacağız. Balonumuz bundan böyle her gün Burdur semalarında uçacak. Türkiye’nin en iyi balon pilotu ile bu uçuşlar için anlaştık. Hiçbir aksiliğe mahal yok. Yer ekibimizden, hava ekibimize, transfer ekibimizden, teknik ekibimize kadar herkes işinde kendisini kanıtlamış uzman çalışma arkadaşlarımızdan oluşuyor” bilgisini paylaştı.

Kapadokya’da büyük ilgi gören balon turizmini artık Burdur’da Karamanlı-Gölhisar-Altınyayla -Tefenni semalarında görmek artık mümkün… Pisidia Baloons firması yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilimizin batı yakasında Karamanlı-Karataş Gölü, Tefenni-Yarışlı Gölü ve Gölhisar-Kbyra-Altınyayla gibi üç merkezde hafta içinde sabah erken saatlerde ve ikindiden sonra balon uçuşları gerçekleştirilecek.

Bayram öncesi test uçuşlarına başlayan Pisidia Baloons yetkililerine göre, batı yakasındaki 4 ilçeye turist akını olacak. Bu yörelerde turistler yerel coğrafi güzellikleri ve tarihsel değer ve varlıkları havadan izleme imkânına kavuşacak.

BÖLGEYE CİDDİ MİKTARDA

KATKI SAĞLAYACAK BİR GİRİŞİM

Bölgede balonla uçuş izni alan Pisidia Baloons sahibi Kemal Arslan Burdur’un, bu alternatif turizm dalı için uygun bir yer olduğunu ifade etti.

Burdur’un, yılda 12 milyon turistin geldiği Antalya’ya bir saatlik mesafede bulunduğuna işaret eden Arslan, bu yakınlığı kullanarak, balon turizmini geliştirmek istediklerini söyledi.

Balon turlarının, alternatif turizm faaliyetleri arasında en pahalı etkinliklerden biri olduğuna dikkati çeken Arslan, gelen turistlerin bölgeye ciddi miktarda katkı sağlayacağını belirtti.

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “muhteşem bir uçuştu” dedi. Selimoğlu balonun, Kağılcık köyünden kalktığını, 850 m yüksekliğe çıktıklarını, Karataş gölü, Karamanlı Barajı,Karamanlı, Kağılcık Köyü, Kılavuzlar Köyü, Manca Köyü, Salda Gölü, Kılçan, Sazak, Ece Köyleri üzerinde muhteşem, güzel ve heyecanlı bir uçuş yaşadıklarını, Tefenni ovasına indiklerini ifade etti.

Anadolu Ajansı da (AA) Burdur’da başlayan balon turizmini hazırladığı özel haberde kamuoyu ile paylaştı.

Karamanlı Kaymakamı Yusuf Altun, balon turlarının turizm açısından çok faydalı olacağını söyledi. İlerleyen süreçte Karataş Gölü’ne ilginin artmasıyla, başta Antalya olmak üzere çevre illerden yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmek istediklerini anlatan Altun, balonlarla gezdirerek turistlere güzel bir deneyim yaşatmayı hedeflediklerini belirtti.

Bölgede balonla uçuş izni alan firmanın yetkililerinden Kemal Arslan da Burdur’un, bu alternatif turizm dalı için uygun bir yer olduğunu ifade etti.

Arslan, “2 yıl süren çalışmalar sonunda geçtiğimiz ay bölgede uçuş izinlerini aldık. Kapadokya’yı, yılda 2 milyon turist balonla uçmak için ziyaret ediyor. Balon turizminin Burdur için alternatif turizm faaliyeti olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Burdur’un, yılda 12 milyon turistin geldiği Antalya’ya bir saatlik mesafede bulunduğuna işaret eden Arslan, bu yakınlığı kullanarak, balon turizmini geliştirmek istediklerini söyledi.

Karataş Gölü ile Çavdır ilçesine bağlı Söğüt beldesi arasındaki alanda uçuş yapılacağını kaydeden Arslan, “Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti’nin üzerinde uçuş gerçekleştireceğiz. Ayrıca Karataş, Salda, Burdur gölleri, Gölhisar Ovası ve Kibyra Antik Kenti’nde de özel uçuşlar yapacağız. İnsanlar Burdur’un tüm değerlerini, bin 500 metre yukarıdan görme fırsatı elde edecek” ifadelerini kullandı.

“Zevkli bir uçuştu”

Tanıtım turunda balona binen Neriman Kutler ise, çok güzel bir deneyim yaşadığını vurgulayarak, “Önce korkuyor gibi oldum ama alıştıktan sonra hiç korkmadım. Gayet güzel ve zevkli bir uçuştu” dedi.

Betül Altıntaş da havadan gün doğumunu izlemenin her zaman yaşanabilecek bir tecrübe olmadığını dile getirdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive