GündemManşetBurdur’da ‘balon turizmi’ başlıyor

4 sene ago

Burdur’da alternatif turizmi geliştirmek amacı ile kurulan PİSİDİA Balloons şirketi kurucuları Kemal Arslan, Niyazi Onay, Muhammet Akın ve Mustafa Yaka, 1 Temmuz 2016 Cuma günü basın toplantısı düzenleyerek, ilimizde balon turizminin Ramazan Bayramı’ndan sonra faaliyete geçeceğinin müjdesini verdiler.

Bilindiği gibi; balon turizmi ülkemizde Kapadokya bölgesindeki en öne çıkan turizm faaliyetleri arasında yer alıyor. Türkiye’de Kapadokya’dan sonra Burdur’da sıcak hava balon turizmi için düğmeye basıldı… Burdur’un tanıtımına ve ilimizde turizmin gelişmesine büyük katkı sağlaması beklenen bu proje çok yakında start alıyor.

Sadece Kapadokya bölgesinde yapılan sıcak balon turizmi Pisidia Balloons şirketinin Kapadokya’daki firma ile yaptığı anlaşma sonucunda balon, balon için pilot, yer elemanı, müdür ve çekici teminiyle Ramazan Bayramı arifesi test uçuşlarına başlayacak.

Kemal Arslan, Burdur için geliştirdikleri balon projesi hakkında şu bilgileri paylaştı:

Alternatif turizm; Burdur için bir şans, yeni bir seçenek

“Denizli- Isparta- Antalya arasında sıkışıp kalmış ilimiz, sanayi kenti olmayıp, zengin topraklara sahip olmadığı, tarihi zenginliklere sahip olmasına rağmen Antalya’ya yakın bir mesafede olması nedeniyle turizmden beklediğini de alamamıştır. 3 büyük il arasında olmanın dezavantajını, bu illerdeki turizm anlayışının dışında alternatif turizme yönelmekle avantaja dönüştürülebileceği düşüncesiyle bölgemizin tarihteki adı olan ‘Pisidia’ isimli şirketimizi kurup, uzun yıllardır beklediğimiz, ülkemizde sadece Kapadokya bölgesinde sürdürülen sıcak hava balon işletmeciliğinin Kapadokya dışında uygun bölgelerde yapılabilmesine izin verilmesi üzerine başvurup Burdur’da ticari amaçlı balon işletmeciliği yapma iznini, bölgemizde sadece bizim faaliyette bulunabilmemiz hakkını aldık.

Burdur’un sahip olduğu güzellikler gökyüzünden izlenebilecek

Uzun süren inceleme ve araştırmalar sonucu Sagalassos ve Kibyra gibi tarihi zenginliklerimiz ile gölleriyle büyük doğal zenginliğe sahip olan Burdur’u binbeşyüz metreye varan yükseklikten seyredebilme olanağı Burdur’a yeni bir turizm bölgesi olabilme olanağı sağlayacaktır. Kapadokya bölgesine yılda iki milyon turistin gelmesinde önemli bir etkisi olan balonun Burdur için getirisinin çok büyük olacağı açıktır.

Burdur’da test uçuşları başlıyor

Şirketimiz ülkemizde ikincisi olacak olan balon turizmini bilim insanları ve ilgili kurumlarla koordineli biçimde yürüterek bölgemizde alternatif bir turizm hareketini başarıyla sürdürmeyi amaçlamaktadır.

Ramazan Bayramı arifesinde başlayıp 3 gün sürecek test uçuşları sonrasında ilimiz Karataş Gölü, Karamanlı bölgesinde, Tefenni- Çavdır bölgesinde, Gölhisar- Altınyayla bölgesinde olmak üzere haftanın 6 günü 06.00-10.00 ve 14.00-19.00 saatleri arası halkımızı bölgemizin eşsiz güzelliklerini gökyüzünden izlemeye davet ediyoruz.”

Bu proje, Burdur’a turist çekme faaliyeti

Arslan, bir balon ile uçuşlara başlayacaklarını ilerleyen tarihlerde balon sayısının artacağını da belirterek; “Bu bir Burdur’a turist çekme faaliyeti. Balon turizmi paralı, turistin itibar ettiği bir alan. Burdur bölgesi için büyük ekonomik getirisi olacak” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive