ManşetSağlıkBurdur’da balık tüketimi, yok denecek kadar az!

2 sene ago

Hem sağlıklı hem de lezzetli bir canlı olan balığı, küçük büyük demeden herkesin haftada en az bir kez tüketmesi gerekiyor. Balığın en büyük faydaları; kalbin korumasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve zekâyı geliştir.

Özellikle çocukların ve yaşlıların çok tüketmesi gereken balık maalesef Burdur’da balık kültürünün tam anlamı ile yerine oturmamasından dolayı çok fazla tüketilmiyor. Balık tüketimi yaz mevsiminin gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte Burdur’da tamamen bitiyor.

Hakan Su Ürünleri İşletmecisi Hakan Acar; “Burdur’da balık tüketimi yok denecek kadar az durumda. Uluslar arası Denizlerde av yasağı yok. Şuan tezgahımızda bulunan tüm deniz balıkları yeni yakalanmış ve taze.Şu an tüm balık çeşitleri de mevcut sadece hamsi balığı yok tezgahımızda. Ama Burdur halkı genelde hamsi tüketmeye alışık olunca diğer deniz balıklarına çok fazla ilgi göstermiyor. Kış mevsiminde yine balık tezgahlarımızda hareketlilik vardı. İnsanlar hamsi bile olsa balık alıyor ve tüketiyordu.

Havaların ısınması ve Ramazan ayının gelmesi ile birlikte balık satışları tamamen durdu. Balık tüketimi ve balığın sağlığa olan faydaları aslında sık sık gündeme gelmeli, bunlar ile ilgili eğitimler verilmeli ve balık tüketme kültürü artırılmalı. Bu sadece biz balıkçı esnafının işlerinin açılması için değil sağlıklı bir nesil yetiştirmek için çok önemli. Balık bizim ülkemizde kırmızı et, ve tavuktan sonra hep üçüncü planda kalan bir et türü. Diğer et türlerinin de bir çok faydası var ama balık içerisinde barındırdığı Omega 3 sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan bir çok yararlı maddeyi karşılayabiliyor. İnşallah gelecek nesiller bu konuda daha bilinçli olur ve düzenli balık tüketir” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive