Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik Avukat Ersin Kaplan’ın Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde haciz işlemi için gittiği evde öldürülmesini protesto etti. Gedik, Burdur Barosuna bağlı avukatlarla birlikte Burdur adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.


Gedik “Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde, İstanbul Barosu Üyesi Avukat Ersin Arslan görevi sırasında saldırıya uğrayarak ne yazık ki öldürüldü. Genç meslektaşımızın ölümünden dolayı acımız, üzüntümüz ve isyanımız büyüktür” dedi.
Gedik şunları söyledi; “Avukatlara yönelik her saldırıdan sonra bıkmadan söyledik. Avukat, yargı mekanizmasının üç ayağından biridir, hakim ve savcı nasıl korunuyorsa avukatta öyle korunmalıdır dedik. Uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik. Dinletemedik. Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Yine söylüyoruz, Avukat borçlarınızın sebebi ve tarafı değildir. Avukat boşanmanızın sebebi ve tarafı değildir. Avukat işten çıkartılmanıza sebep değildir, Avukar ceza dosyalarınızın sebebi ve tarafı değildir. Artık yeter, Avukata Dokunma. Avukata, doktora, kadına, gazeteciye saldırıyor ve öldürüyorsunuz. Daha ne kadar öleceğiz. Evet, dün hayatını kaybeden genç meslektaşımız Avukat Ersin Arslan’a tekrar Allahtan rahmet, ailesine sabır ve dayanma gücü ve başsağılığı diliyoruz. Saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için davanın takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna duyuruyoruz.”
Basın açıklamasına katılan Avukatlar alkışlarla protesto ettikten sonra dağıldı.