Burdur’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tarih Bilim ve Ekonomi Topluluğu ile Şiir Topluluğu tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 83. yıl dönümü münasebetiyle anma etkinliğinde tiyatral, şiir ve müzik dinletisi düzenlendi.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen anma etkinliği saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Etkinlik, Tarih Bilim ve Ekonomi Topluluğu Öğrenci Başkanı Osman Civanöz ve Şiir Topluluğu Öğrenci Başkanı Abdurrahman Yalçınkaya’nın açılış konuşmaları ile devam etti.

Tarih Bilim ve Ekonomi Topluluğu Öğrenci Başkanı Osman Civanöz, “Bilirsiniz ki Türkiye Cumhuriyeti kavuşmanın adresi, kucaklaşmanın anlamı, kardeşliğin ahlakı, muktedir iradenin istikbalidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hem vefa borcumuz hem de saygı ve şükran görevimiz vardır. 10 Kasım günleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikali ile sarf edilen görüşlerden aynı zamanda yaslı yüreklerle, yaşlı gözlerle geçmişi hatırlamaktan daha fazla mesaj ve anlam içermektedir. 10 Kasımlar onun aramızdan ayrılışının anma ve matem günü olmaktan çıkarak bize bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesine, yeni nesillere daha iyi anlatılmasına vesile olmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti ateşle çevrili bir coğrafyada hayranlıkla izlenen bir ülke haline gelmiştir.” dedi.

Şiir Topluluğu Öğrenci Başkanı Abdurrahman Yalçınkaya ise; “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘ben gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere Türk milletime canımı vereceğim’ dedi ve dediğini yaptı. Onu ölümsüzlüğe uğurlayışımızın yıl dönümünde sadece bu salonda bulunanlarla değil tüm milletimize düşen en büyük görev Başbuğ Atatürk’ü ve en büyük eseri Cumhuriyeti anlamak, Cumhuriyet’in değerlerini her koşulda korumak, bu düşünceyi benimsemek ve Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımaktır.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Tarih Bilim ve Ekonomi Topluluğu ile Şiir Topluluğu tarafından hazırlanan Tiyatral, Şiir ve Müzik dinletisi sahnelendi.

Etkinliğin sonunda protokol üyeleri tarafından organizasyonun hazırlanmasında pay sahibi olanlara teşekkür belgesi verildi.

Günün anısına çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

Anma programına, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, MHP Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte, Burdur Kent Konseyi Başkanı Orhan Akın, Sivil Toplum Örgütleri İl Başkanları, Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mert Gürlek, Tefenni Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sadık Yüksek Sıvacı, Tarih Bilim ve Ekonomi Topluluğu Akademik Danışmanları Öğr. Gör. Uğur Tozkoparan, Öğr. Gör. İlker Akdağ, Arş. Gör. Onur Yayla ve Şiir Topluluğu Akademik Danışmanı Arş. Gör. Samet Demirkaya, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

MUHAMMET FATİH BAŞCI