GündemManşetÜniversite-MAKÜBurdur’da anlamlı etkinlik; İstiklâl Marşı’mızın TBMM’de kabulünün 99. yıl dönümü

3 hafta ago

Burdur Ercan Akın Fen Lisesi tarafından, bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklâl Marşımızın TBMM’de kabulünün 99. yıldönümü ve Yazarı Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinlikleri dolayısıyla 12 Mart 2020 Perşembe günü Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Merkez Konferans Salonunda program düzenlendi.

Anma programına Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Albay Cenk Babürşah, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Kılıç, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Il Başkanları, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ercan Akın Fen Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yusuf Keleş yaptı.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yusuf Keleş yaptığı konuşmada;

“Türk milletinin bağımsız ulusal değerleri olan inançla destanlaştıran İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milli Marş olarak kabul edilişinin 99. yıldönümünü büyük bir gururla kutluyoruz. Mehmet Akif Ersoy vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşı, Milli Mücadele ruhunu, Türk milletinin vatan sevgisini, bağımsızlığa karşı tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. Vatanı için gerektiğinde canını feda etmekten kaçınmayan büyük Türk milletinin kahramanlık destanını bugünde bizlere vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu göstermektedir. 

İstiklal Marşı bir milletin damarlarında dolaşan iman ateşinin kelimelerle ifadesidir. Her kelimesi bir meydan okumadır işgal ordularına. Her satırı bunu okuyan her Türk evladının zafere olan imanını tazeler niteliktedir. Mehmet Akif bizim için yalnızca İstiklal Marşımızın yazarı, büyük bir Şair değil toplumun tüm fertlerine örnek bir şahsiyettir aynı zamanda. Özenen insan tipine yaşamıyla model olmuştur. Sözleştiği kişi gelmemesine rağmen saatlerce yağmur altında bekleyecek kadar da sözüne sadıktır. Kendi Şiirlerinin okunulmasından utanacak kadar alçak gönüllü ve bir milletin istikbalini simgeleyen marşın para karşılığında yazılamayacağını söyleyecek kadar da asildir. Sırtında paltosu olmadığı bir dönemde İstiklal Marşı için konulan 500 liralık ödülü cephedeki askerlere elbise diken vakfa bağışlayacak kadar da vatanseverdir. Asım mukaddes değelerini her şeyin üzerinde tutan ve gerektiğinde en kutsal varlığı olan canını gözünü kırkmadan feda eden bir gençliktir. Asım Malazgirt’te, İstanbul’un fethinde, Sakarya’da, Dumlupınar’da Şehadete koşan bir gençliktir.” dedi.

Anma programın da Milli Mücadele, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan öğrencilere Vali Hasan Şıldak tarafından ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından Ercan Akın Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo sahnelendi ve program sona erdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive