GündemManşetBurdur’da alt yapı polemiği!

2 sene ago

Burdur şehir merkezinde Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki su baskınları ile Karayolları’nın Çevre Yolu Bur-kent güzergâhındaki çalışmaları AK Partililer ile CHP’liler-Burdur Belediyesi arasında tartışma konusu oldu.

24 Haziran 2018 genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kala Burdur’da seçim çalışmalarının yanı sıra AK Partililer ile CHP’liler-Belediye arasında yağmur suyu-drenaj tartışması giderek büyüyor, yerel gündemde öne çıkan polemikler arasında yer alıyor. Her ne kadar genel seçim sürecinde olsak da; Burdur’da yaklaşık dokuz ay sonra yapılacak olan yerel seçim öncesinde Belediye ile ilgili eleştiriler, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in icraatları, genel seçim çalışmalarına da yansımış durumda…

Geçtiğimiz hafta şehrimizde etkili olan yağışlı havalar, ani yağışlarla birlikte alt yapı tartışmaları hız kazandı. Sosyal medyada yankı bulan paylaşımların ardından alt yapı tartışmalarını alevlendiren kamuoyu oluştu. Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki su baskınları, Çevre yolu Bur-kentt’teki yol çalışmaları yeni bir polemiğe neden oldu. AK Parti cephesi, mevcut Belediye’nin alt yapı yatırımlarında yetersiz kaldığını, yağışların bu durumu ortaya koyduğunu iddia ederken, mevcut Belediye yönetimi ve CHP’liler ise; Belediye’nin son dört yıllık süreçte ciddi alt yapı yatırımları yaptığını, yağmur suyu ve drenaj çalışmaları sayesinde sel ve benzer afetlerin Burdur merkezde önüne geçildiğini savunuyor.

AK Parti İl Başkanı Mengi’den açıklama

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi “hem suçlu, hem güçlü” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada; Fevzi Çakmak Mahallesi’nde yaşanan taşkında Başkan Ercengiz’in Karayolları’nı sorumlu tutmasının doğru olmadığını, baskınların sebebinin Belediye’nin yanlış politikaları olduğunu öne sürdü.

Belediye Basın Bürosu’ndan karşı cevap

Başkan Ercengiz de dün Belediye Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada; AK Par- tililerin iddialarını cevapladı. Mengi’nin açıklamalarının kamuoyunu yanıltma amacı taşıdığı, gerçekleri yansıtmadığının belirtildiği açıklamada; Karayollarının geçtiğimiz yıl Bur-kent yolundaki çalışmaları hatırlatılarak, “yol yapımı esnasında bu menfez genişletilerek yolun suyunun bu menfeze aktarılacağı bilgisi alınmış olup kurumumuz tarafından çalışmaların durdurulmasına gidilmiştir. Müteahhit firma ve Karayolları yetkilileri tarafından sözlü tahattütte bulunularak yeterince mağduriyet yaratmış olan Çevre Yolu inşaatının yapımının devamına kurumumuz tarafından belli gerekçelerle izin verilmiştir. İl Koordinasyon top- lantısında kurumumuzun imza attığı belge, mevcut soruna kurumumuz tarafından çözüm bulunacağının tahattütü değil kurumlarla ortak çözüm bulunacağının belgesidir.” denildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive