Burdur ili Altınyayla ilçesi sınırlarında yer alan Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı’ndan turpgiller (Brassicaceae/Cruciferae) familyasının akşamyıldızı (Hesperis) cinsine ait yeni bir tür keşfedildi.

Keşfedilen bitkiye ‘Burdur akşamyıldızı’ (Hesperis burdurensis) adı verildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Burdur 6’ıncı Bölge Müdürlüğü koordinesinde yürütülen ‘Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı Gelişme Planı’ kapsamında yapılan arazi çalışmaları sırasında akşamyıldızı cinsine ait örnekler toplandı. Bu örneklerin ülkemizde bilinen akşamyıldızı türlerinden morfolojik olarak farklı özelliklere sahip olduğu görüldü ve iki yıl boyunca bitkinin hem çiçekli hem de meyveli dönemlerinde gözlem yapıldı. Ayrıca türün birey sayısı, yayılış alanı, habitat özelliği ve tehlike kategorisi gibi özellikleri de değerlendirildi.

Önemli yurt içi ve yurt dışı herbaryumlar ziyaret edilerek akşamyıldızı cinsine ait örnekler incelendi ve toplanan örneklerin en yakın türlerden farklılıkları ortaya konuldu. Yapılan morfolojik incelemeler sonucunda ‘Burdur akşamyıldızı’ türünün yaprak, çiçek ve tüy özelliğinin diğer akşamyıldızı türlerinden farklılık gösterdiği kaydedilerek, bilim dünyası için yeni bir bitki türü olduğuna karar verildi. Ayrıca türün tohum yüzeyi ve polen özellikleri de taramalı elektron mikroskobu ile çalışılmıştır. Elde edilen bütün veriler değerlendirilerek makale haline getirilmiştir. Makale Magnolia Press tarafından yayımlanan ve bitki, su yosunu ve mantar taksonomisi üzerine bilimsel yayınlar yapan “Phytotaxa” isimli uluslararası hakemli bir dergiye sunuldu. Gerekli hakem değerlendirmeleri sonucunda kabul alan makale Phytotaxa’nın eylül sayısında yayınlandı. Böylece Burdur akşamyıldızı geçerli bir tür olarak bilim dünyasına tanıtıldı.

Dünyada yaklaşık 50 tür ile temsil edilen cinsin ülkemizdeki tür sayısı Burdur akşamyıldızı ile 32’ye yükseldi. Akşamyıldızı cinsinin yer aldığı turpgiller ailesi lahana, tere, turp gibi ekonomik öneme sahip bitki türlerini içerirken aynı zamanda süs bitkisi olarak yetiştirilen şebboy gibi türleri de içeriyor. Akşam yıldızı cinsinin bazı türleri de gösterişli çiçekleri ve hoş kokularından dolayı süs bitkisi olarak yetiştiriliyor.

Bakan Kirişci’den emeği geçenlere teşekkür

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin biyoçeşitlilik açısından çok zengin bir ülke olduğunu belirtti. Bu zenginliği değerlendirmek ve korumak için çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Kirişci, “Biyoçeşitlilik zenginliğimizi korumak için Bakanlığımızın çalışmaları artarak sürecektir.” dedi

Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Burdur’da yürütülen çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kirişci, yeni türün keşfedilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.