EkonomiManşetÜniversite-MAKÜBurdur’da akademi, üretici ile buluşuyor

5 ay ago

“Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılık’taki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), çiftçilere yönelik eğitimlerine başladı.

 Tarım ve hayvancılıkta farklılaşmaya dayalı bütünleşik kalkınma modeli kapsamında Burdur’a bağlı Yassıgüme, Hacılar, Yarıköy ve Akyaka köylerindeki çiftçiler, eğitim kapsamında MAKÜ’nün konuğu oldular.  Gerçekleştirilen 40’dan fazla proje ile hem bir Türkiye modeli hem de bölge hayvancılığının kalkınması amacıyla yapılan eğitimlere çiftçiler de yoğun ilgi gösterdi.

Proje uygulamaları konusunda özgür projeleri olan MAKÜ, akademinin bilgi gücü ile yetiştiricilerin deneyimini birleştirerek hayvancılıktaki sorunların önüne geçilmesinin hedeflendiği proje kapsamında Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Tarım İl Müdürü Oktay Darcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalğar ve Prof. Dr. Mehmet Karaca, MAKÜ öğretim üyeleri ve çiftçiler bir araya gelerek karşılıklı görüş alış-verişinde bulundular.

Birçok kapsamı olan projenin, her adımının önemli detayları barındırdığına dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz şunları söyledi: “Projemizin 2. yılındayız. İlk yıl biraz daha alt yapısını oluşturduk. İkinci yılında ise her projemizin sahaya, yetiştiriciye yansıyan kısmına geldik. Bugün 4 köyümüzle bir aradayız. Siz çiftçilerimizin Veteriner Fakültemizle birçok temasları oldu. Veteriner Hekimleri de biz yetiştiriyoruz zaten. Ancak içinde bulunduğumuz çağda çok daha fazlasını yapmak gerekiyor. Tarımsal ihtiyaçlarımızı karşılamak için yeni çalışmalara ihtiyaç var. İşletme ölçeklerimizin küçüklüğü ve verimsizliği en büyük problemlerimiz. Kooperatiflerimizle birlikte buna kafa yoruyoruz. Dünyada hayvancılık denilince ölçek devreye giriyor. Temel girdiler, yem ve bakım girdileri için aile işletmeciliği ölçeğini büyütmemiz gerekiyor.

Kooperatifleri güçlendirmemiz gerekiyor. Bu bir devlet projesidir. Artık üniversiteler içinde bulundukları coğrafyada hakim sektörler nelerse, o bölgenin önemli geçim kaynağı neyse bu konularda üniversitelere misyonlar veriliyor. Bizler de üniversite olarak ilk gruptayız, seçilmiş bir üniversiteyiz. Bu seçilmişlik de akademik yapımızın özellikle temel bilim- lerde fizik, kimya, biyoloji alanında ve daha birçok alanda akademisyenimizin bilgisinin gücünden kaynaklanıyor.

Bilinçli yetiştiriciler, üreticiler olarak hep birlikte buradayız. Uzman hocalarımızla ayak bakımı, barınaklar, beslenme, buzağı bakımı, döl verimi, hayvancılık ekonomisi, küçükbaş yetiştiriciliği, meme sağlığı ve sağımı, hayvan sağlığı, büyükbaş hayvanlarda bulaşıcı hastalıklar gibi birçok konularda eğitimler alacaksınız. Bugün büyükbaş hayvanlarda döl verimi konusuna yoğunlaşacağız. Tüm bunlar zaman ve çaba gerektiriyor. Sizden aldığımız dönüşlerle çalışmalarımıza yön vereceğiz. Bugün başlayan eğitimlere katılımları artırmanız hem sizin hem de projenin ilerlemesi, gelişmesi için çok önemli. Bu projelerde akademisyenlerimiz de oldukça gönüllü. O yüzden onların böyle şevkle çalışması da sizin istekli olmanız ve desteklerinizle devam edecektir. Sizleri uygun zamanlarınızda yine misafir edeceğiz, eğitimlerimize devam edeceğiz. Üniversite olarak sizleri ağırlamaktan da mutluluk duyuyoruz.”

Tarım İl Müdürü Oktay Darcan ise; üreticilerin her zaman yanlarında olduklarını vurgulayarak; “Her şey sizinle baş- lar, sizinle biter. Sizin bu konuya sahip çıkmanız çok önemli. Bilgilenmek ve o bilgilerle maliyetleri düşürerek daha karlı bir çalışma yapmak için birlikte çalışmamız gerekiyor. Verilen eğitimler sayesinde daha bilinçli üreticiler olacaksınız.” dedi.

Konuşmaların ardından “Büyükbaş Hayvanlarda Döl Verimi” konulu ilk derse geçildi. MAKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Yunus Çetin, Prof. Dr. İbrahim Taşal, Prof. Dr. Örsan Güngör ve Doç. Dr. Reha Ağaoğlu tarafından verilen eğitimlerde sı- ğırcılık işletmelerinde gebelik oranlarını ve buna bağlı olarak döl verimini etkileyen faktörlerden en önemlisi kızgınlıkların kesin olarak belirlenmesi, uygun zamanda tohumlamaların yapılması, kızgınlık göstermeyen inekler ile ilgili atılması gereken adımlar, tohumlamadan sonra yapılması gereken muayeneler ve önemi, döl tutmama sorunu ve çözümleri, normal ve güç doğum ile bakımlar gibi konularda çiftçilere eğitim verildi. Çiftçilerin pratikte karşılaştığı soru ve sorunların yanıtlarını da buldukları eğitimlerde akademisyenler çiftçilerle bilgi paylaşımında bulundular, sorulara yanıt verdiler. Eğitimler sırasında çiftçiler de günlük hayattaki deneyimlerini akademisyenlerle paylaştılar.

Kodlama : SadeMedia Interactive