EkonomiManşetÜniversite-MAKÜBurdur’da “akademi ile üretici buluşmasına” yeni bir örnek; ÇİĞ SÜT ANALİZİ

1 sene ago

MAKÜ, Bölgesel Kalkınmadaki Rolüne “Çiğ Süt Analizi”ni de Ekledi

‘Tarım ve hayvancılık kenti Burdur’da akademi ile üreticiyi buluşturan örnek bir proje daha hayata geçiriliyor… Burdur’da üretilen süt’ü daha kaliteli, nitelikli kılacak olan, süt yetiştiricilerinin çiğ süt analiz desteklerinden yararlanmasını sağlayacak iş birliği projesi için düğmeye basıldı.

Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’nın Çiğ Süt Analizi Destekleme Programından, Burdur’daki süt üreticilerinin de en iyi şekilde faydalanabilmesi için akademi- üretici buluşması14 Ağustos 2018 Salı günü imzalandı.

Burdur’un sahip olduğu potansiyelleri ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmak amacıyla Kalkınma Bakanlığı tarafından hayvancılık alanında pilot üniversite seçilen ve bu alanda oluşturduğu projelerle çalışmalarına devam eden MAKÜ, bu projelerin somut dönüşlerini almaya başladı. İmza altına alınan çiğ süt analiz protokolü, MAKÜ’nün hayvancılık projesiyle de yakından ilgisi olan bir konu başlığı…

Birlik Başkanı Özcan ile Rektör Korkmaz ve Vali Şıldak konuştu

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği yönetim kurulu başkanı ve Burdur Yetiştiriciler Birliği Başkanı Kamil Özcan yaptığı konuşmada ülkemizin yaşadığı zor günlere herkesin destek vermesi gerektiğini vurgulayarak; “Herkes bu zor gün- lerde ülkemize, ekonomimize destek vermelidir. Ülkemizin bu sorunlardan çıkmasında üreticinin önemli bir rol oynadığını düşünüyorum. Biz üreticilere düşen de üreterek bu mücadeleye destek vermektir. Gerçekleştirilen protokol ile üreticilere destekler verilecek. Desteğin bir amacı var. Amaç kalitedir. Özel- likle önümüzdeki günlerde süt fiyatlandırmasında kaliteye göre fiyatlandırma olacak. Bur- dur, süt üretiminde önemli bir rol oynuyor, sütümüzde bir trend var.” ifadelerini kullandı.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz da çiğ süt analiz projesinin yanısıra MAKÜ’nün yürüttüğü hayvancılık projesi hakkında da değerlendirmelerinde bulun- du. Rektör Korkmaz, çiftçi eğitimi ve çiftlik yönetimi, hayvan yetiştiriciliği ve hayvancılığa dayalı sanayi olmak üzere 3 ana eksende 42 projenin uygulanmakta olduğunu açıkladı.

Vali Hasan Şıldak da konuşmasında; “İyi süt, kötü süt ayrımı yapılmadan tüm sütler aynı kategoride piyasayla buluşuyor. Bundan sonra yapılan analizler sayesinde kaliteli iyi sütü göreceğiz. Ülkemizde sütün ne miktarda üretildiğinden ziyade ne kalitede üretildiği önem arz ediyor. Bu noktada örnek bir iş birliği ile Burdur’da kaliteli süt anlamında örnek bir çalışma hayata geçiriliyor” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive