KültürManşetBurdur’da AHİLİK geleneği yaşatılmaya çalışılıyor

5 sene ago

Burdur’da Ahilik Haftası kutlamaları Ulucami avlusunda düzenlenen şed kuşatma töreni ile başladı. Bu yıl yönetmelik değişikliği nedeniyle 11-17 Mayıs tarihlerinde kutlanan Ahilik Haftası’nda, geçmişten günümüze taşınmaya çalışılan esnaflık düsturu, esnaflığın ahlaki temelleri halka anlatılmaya çalışıldı.

Geçtiğimiz Cuma günü, Cuma namazının ardından gerçekleştirilen Ahilik Haftası kutlamaları, Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Burdur Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlendi. Etkinlikler kapsamında, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ekibi, “Şed Kuşatma” töreninde terzi çırağından kalfalığa, sonra ustalığa nasıl yükseldiği esnaflık geleneğini canlandırıldı.

KEBAP SALONUNDA ÇALIŞAN GENÇ KADIN AHİLİK ÖDÜLÜ ALDI

Programda, yılın ahisine ve ahilik geleneğini yaşatan esnaflara plaket verildi. Bu yıl Burdur’da yılın ahisi 1962 den bu yana lokantacılık yapan ve yanında bir çırak yetiştiren Ali Ünver oldu. Ünver’e Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekteri Hüseyin Başıbüyük tarafından cübbesi giydirildi, plaketi ise Burdur Valisi Hasan Kürklü tarafından takdim edildi. Ahilik geleneğini yaşatan Osman Görüşük, bir kebap salonunun fırınında çalışan Türkan Uçak, Mehmet Samancı ve Ahilik kutlamalarına verdiği destekten ötürü Şeker Bank Müdürü Ziya Savaş ve protokol üyeleri Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı Albay Sayit Koca ve Birlik Başkanı Recep Kalkan tarafından plaketleri takdim edildi. Ödül törenin sonunda geleneksel hale gelen ahi pilavı ve ayran ikram edildi.

VALİ KÜRKLÜ ‘AHİ OLMANIN ŞARTLARINI’ ANLATTI

Programda konuşan Vali hasan Kürklü; “Ahilik Ahi Evran tarafından Havı Bektaş’ı Veli’nin değerleri ile kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Asıl Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Müslüman Türk Halkının sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan onları hem ekonomik hem ahlaki yönden yetiştiren çalışma yaşamını insan meziyetlerine göre düzenleyen bir düzendir. Kendi kural ve kuralları vardır. Günümüzde esnaf odalarına benzeyen bir işlevi olan ahilik, iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardımseverliğin kısaca bütün güzel meziyetlerin birleştiği sosyo ekonomik bir düzendir. Ahi olmak ve peştamal kuşanmak için kişinin bir ahi tarafından önerilmesi zorunludur. Üye olmak isteyenlerden ‘ fena hareketi bağlaması yani terk etmesi, bunlar; 1. “Cimrilik kapısını bağlamak, lütuf kapısını açmak 2. Kahır ve zulüm kapısını bağlamak, hilim ve mülâyemet kapısını açmak 3. Hırs kapısını bağlamak, kanaat ve rıza kapısını açmak 4. Tokluk ve lezzet kapısını bağlamak, riyazet kapısını açmak 5. yana kapısını bağlamak, Hak’tan yana kapısını açmak 6. Herze ve hezeyan kapısını bağlamak, Marifet Kapısını açmak 7. Yalan kapısını bağlamak, doğruluk kapısını açmak” Ahilik dürüstlük, güvenirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, hukuka riayet etme, şefkatli cömert olma ilkeleri esas alınmış bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak benimsenmiştir” dedi.

AHİLİK GELENEĞİNE DÖNÜŞ VAR

Kaybettiğimiz değerlere bir dönüş olduğunu ve ahiliğin de bunlardan biri olduğunu vurgulayan AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Osmanlının yıkılma döneminden sonraki süreçte tanzimattan bu tarafa özellikle Batılaşma hayranı ile kaybedilen değerlerin ve daha sonra Cumhuriyetin kurulması ile yaşanan tek partili dönemdeki baskıcı yönetimlerle kaybettiğimiz değerlere dönüş olduğunu dile getirdi.

AHİLİK ESNAF TEŞKİLAT MODELİNİN ADIDIR

Törende açılış konuşması yapan Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan; “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. İlim akıl ve ahlak ile çalışıp bize geçen bizdendir prensibi ile günümüzde ‘Ahilik’ esnafa özgü bir kavram olarak algılanmakta. Ancak bu kavramın günümüze ve geleceğe ışık tutan daha derin ve geniş anlamları vardır. Ahilik esnaf teşkilat modelinin adıdır. Bu modelin temelinde birbirini sevme, sayma, yardım etme, fakiri ve yoksulu gözetme ve iş hayatında ahlaki kurallara esas alma vardır” vurgusu yaptı.

AHİ YARARLA İŞLER ÜRETENDİR

Burdur Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Çağlar ise; “Ahi vicdanını kendi üzerinde gözcü koyan, helalinden kazanan yerine ve yeterince harcayan, ölçü ve tartı ehli olan, yararlı işler üretip topluma sunan insandır” diye konuştu. Ahilik kutlamaları çerçevesinde vatandaşlara pilav ve helva ikramı yapıldı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive