GündemManşetSiyasetBURDUR’DA ADAY listeleri ne olacak?

5 sene ago

Yüksek Seçim Kurulu‘nun (YSK) yeni seçim tarihi 1 Kasım 2015’i açıklaması ve seçim takvimini ilan etmesi ile birlikte Türkiye yeni bir seçim atmosferine girdi.

7 Haziran 2015 genel seçimlerinin ardından tek başına iktidar çıkmayınca, sonrasında da koalisyon formülleri hayata geçirilemeyince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Anayasa’nıı 116.maddesine dayanarak, genel seçimlerin yenilenmesi, seçima kadar da seçim hükümetinin kurulmasına karar vermişti.

YSK’da beklendiği gibi, yeni seçimin tarihini 1 Kasım 2015 olarak belirledi. Şimdi bütün gözler siyasi partilerin göstereceği aday listelerine çevrildi. YSK’nın açıkladığı takvime göre; partilerin adaylarını 18 Eylül 2015 Cuma gününe kadar bildirmeleri gerekiyor.

Şu anda siyasetin gündeminde bir yandan ülkemizde ilk defa denenen Seçim Hükümeti tartışmaları sürerken bir yandan da partiler seçim hazırlıklarına başladı. Partilerin seçim stratejilerini, söylemlerini, kampanyada neleri ortaya koyacaklarını planlamaya başladıkları süreçte, aday listelerinin ne olacağı da büyük merak konusu…

Daha 80 gün önce belirledikleri listelerle 25. dönem parlamentosuna girmenin mücadelesini veren siyasi partiler, ‘aradan geçen 80 günlük sürede bu isimlerin ne kadarını değiştirecek? Partilerin aday listelerindeki değişim, revizyon sınırlı mı olacak? geniş çaplı mı olacak?’ 18 Eylül tarihine kadar önümüzdeki üç haftalık süreçte bu sorulara cevap aranacak.

1 Kasım’da yeniden sandığın konacak olmasının ardından ilimizde de siyaset yeniden canlanmaya başladı. Şu an Burdur’da en çok merak edilen konu, partilerin aday listelerinin ne olacağı üzerine.

Bu noktada dikkatler geçen hafta CHP üzerinde idi… Burdur’da 7 Haziran 2015 genel seçiminin ikinci partisi, bir milletvekili çıkarmayı başaran CHP’de tekrar seçim öncesinde önseçim olup olmayacağı tartışılıyordu. CHP üst yönetiminin Parti Meclisi’nde bulduğu formül, ‘daha önce yapılan önseçim sonuçları üzerinden merkez yoklaması yöntemiyle adayları bildirmek’ oldu. CHP’nin 18 Eylül’de YSK’ya bildireceği aday listesinde Burdur sıralamasının 7 Haziran genel seçimi öncesinde olduğu gibi, Mehmet Göker, Kadir Koç, Okan Kurd şeklinde olması bekleniyor.

CHP’deki durumun belli olmasından sonra gözler ister istemez iktidar partisi AK Parti’ye çevrildi. Şimdiye kadar olduğu gibi son genel seçimi de ilimizde birinci tamamlayan AK Parti, vekil sayısında ise bir eksilerek tek vekil’de kalmıştı…

Burdur’da AK Parti dinamikleri, taban, Teşkilat yeni seçimden umutlu… Hatta denilebilirki; erken seçimi Burdur’da en çok isteyen, sonuçların değişeceğine inanan kitle AK Parti’de var… AK Partililer aradan geçen süreçte Burdur’dan iki’yi çıkaracak sonucu alacaklarına inanıyor.

Siyasi kulislerde de ilimizde aday değişikliğinin en muhtemel olduğu partinin AK Parti olacağı konuşuluyor. AK Parti üst yönetiminin 7 Haziran’daki dokuz puanlık kaybı en iyi şekilde okumaya çalışması, seçim analizlerinde ülke genelinde aday listelerindeki yanlışlıklara dikat çekilerek, olası bir erken genel seçimde listelerde revizyon yapılabileceğinin işaret edilmesi, Burdur’da önceki listeye göre değişiklikler olabileceği beklentisini güçlendiriyor.

Bir de AK Parti’lileri Burdur’da yakından ilgindiren bir konu da üç dönem vekillerin ne olacağı? AK Parti’nin tüzüğüne göre; üst üste üç kez milletvekilliği yapanlar (2002’den beri 2007-2011genel seçimleri) 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde üç dönem kuralından dolayı aday olamamışlardı. Bu isimlerden biri de ilimzde üç dönemdir Milletvekilliği yapan Bayram Özçelik idi… Şimdi AK Parti’de erken genel seçimle birlikte yeni bir durumun ortaya çıktığı vurgulanarak, üç dönem kuralı hakkında AK Parti’nin yeni bir karar alacağı konuşuluyor. 12 Eylül’de büyük kongrede üç dönem kuralı hakkında bir değişiklik, düzenleme yapılması bekleniyor. Alınacak bu karar Burdur’da Özçelik’i yakından ilgilendiriyor. Eğer; Özçelik gibi üç dönemlik vekillere yeniden adaylık yolu açılırsa, Bayram Özçelik’in adaylık yarışına dahil olması bekleniyor.

Görünen o ki; Burdur’da şu önümüzdeki üç hafta boyunca 18 Eylül tarihe kadar aday listeleri hakkında en çok konuşulacak parti AK Parti gibi gözüküyor.

Ve MHP, Burdur’da 1999 genel seçimlerinden sonra ilk kez vekil çıkarma başarısı gösteren MHP, bu başarısını 1 Kasım 2015 seçiminde de göstermek, devam ettirmek istiyor. 7 Haziran 2015 genel seçimi öncesinde aday listelerinde stratejik davraranak Bucak kartını öne süren Bucak adayını birinci sıraya, Gölhisar’dan ikinci sıra adayı koyan MHP, bu sefer ne yapacak? Ağırlıklı beklenti, MHP’nin Burdur’da sonuç aldığı bu formülü ettirmesi, aday sıralamasını yine aynı isimlerle sürdürmesi bekleniyor. Mevcut Milletvekili Alparslan Ahmet Dursun’un birinci sıradan adaylığına yine banko gözüyle bakılıyor. MAKÜ İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevinden istifa ederek siyasete soyunan MHP’nin ikinci sıra adayı Ali İsra Güngör’ün yine aday olmak istediği takdirde ikinci sıraya, Metin Işıldar’ın da üçüncü sıraya yerleştirilmesi güçlü bir seçenek gibi gözüküyor.

Toparlayacak olursak; 80 gün öncesine göre, CHP ve MHP’nin ilimizdeki pozisyonlarını korudukları, aynı adaylarla yola devam etme eğilimi taşıdıkları görülüyor. İlk kez bir genel seçimde bir vekillik’te kalan, ikinciyi hedefleyen, ikinci vekilliği az bir farkla kaçırdığına inanan AK Parti’de ise; aday listelerinde değişim, revizyon beklentisi yüksek.Yani; 18 Eylül’e kadar ki süreçte Burdur’da en çok AK Parti’de aday adaylığı yarışı heyecanı yaşanacak. CHP ve MHP’de kısmen şimdiden adaylıkla ilgili tablo netleştiği için, siyasi kulislerin dikkatleri AK Parti ve göstereceği adaylar üzerinde olacak.

Kodlama : SadeMedia Interactive