EkonomiManşetBurdur’da 63’üncü kampanya (Burdur Şeker Fabrikası’nda yeni sezon başladı)

3 sene ago

Burdur Şeker Fabrikası 63. pancar alımı ve işleme kampanyası Şeker Fabrikası kantar alanında, 13 Eylül 2017 Çarşamba günü düzenlenen bir törenle başladı.

Programa; Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Jandarma Komutanı Orhan Kılıç, Burdur Şeker Fabrikası Müdürü Nurettin Örgül, Daire Müdürleri, Siyasi Parti İl Başkanları, Sivil Toplum Örgütleri İl Başkanları ve Şeker Fabrikası personeli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Burdur Şeker Fabrikası Müdürü Nurettin Örgül; “Fabrikamız 2017-2018 kampanyasına 13.09.2017 tarihinde Şeker Pancarı alımı ile başlayacaktır. 18.09.2017 tarihi itibariyle de pancar kesimine başlanacaktır. Kampanyamız ortalama 115 gün sürecek olup tahmini 10 Ocak 2018 tarihinde sona erecektir. Altı ilimize bağlı 182 köyde 5044 çiftçi tarafından 101326 dekar arazide pancar ekimi yapılmıştır. Uşak Şeker Fabrikasından gelecek olan pancarla birlikte bu kampanya döneminde yaklaşık 580.000 bin ton pancar işlenecek olup karşılığında 76 bin ton şeker, 24 bin ton melas, 145 bin ton yaş küspe üretilecektir. Fabrikamızın ürün bedeli olarak çiftçimize şimdiye kadar tohum, gübre, çapa, sulama ve şeker olarak ödemeler yapılmıştır. Fabrikamızda bu kampanya döneminde kendi çalışanlarımız, görevli ve taşeron işçi ile 890 kişi istihdam edilecektir. Fabrikamızın kampanyaya hazırlanmasında emeği geçen tüm çalışanlarımıza, pancar üretimi yapan çiftçi kardeşlerimize teşekkür eder 63. Pancar alımı ve işleme kampanyasının ilimize, memleketimize hayırlı olmasını diliyorum” sözleriyle teknik bilgileri paylaştı.

Şeker İş Sendika Başkanı Mustafa Onay; “devlete tek kuruş yük olmadan kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan ve ulaştığı iktisadi başarı ile kendi üreticisine, işçisine sahip çıkan, Türkiye ekonomisini özellikle de tarımsal sanayinin gelişmesine katkı veren şeker sanayimizin 2017-2018 kampanya dönemine girmesinin heyecanını, gururunu yaşıyoruz. Bilindiği gibi; ülkemizde tarımsal ürünler arasında sanayi ve üretim teknikleri açısından ve rekabet edebileceğimiz tek ürün şeker pancarı ve şekeridir. Bu özellikleriyle aldığı tarım ve sanayi entegrasyonu geniş yan ürün yelpazesi, serveti tavana yayılmış özelliği, üretim potansiyeli, istihdam olanakları gibi birçok yönüyle oldukça elverişli bir ürün sergilemektedir. Bu anlamda ülkemiz şeker sektöründeki kapasitemiz ve mevcut duruma bakıldığında coğrafya olarak aynı enlemde bulunduğumuz Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında farkımız ortaya çıkmaktadır” dedi.

Vali Şerif Yılmaz da şeker sanayisini ele aldığı konuşmasında şunları söyledi: “Kampanyamınız hayırlı olmasını diliyorum. Hem fabrikamıza, hem çalışanlarımıza, hem üreticilerimize, hem çiftçilerimize hayırlı olsun. Bol bereketli kazançlar nasip etsin. Ayrıca çalışan arkadaşlarımıza kazasız belasız bir kampanya sezonunu tamamlamasını diliyorum. Geçen yıl şeker fabrikalarıyla ilgili düşüncelerimi ifade etmiştim. Yine tekrar etmeyeceğim. Özelleştirme süreciyle ilgili hususu iyi değerlendirmemiz lazım. Şeker, tabana yayılmış ve tarım içerisinde çok geniş bir şekilde üretici kitlesi barındıran bir sektör. Sendika başkanımız dünyaya açılmamamız gerektiğini söyledi. Dünyaya açıldığımız anda şekerde rekabet etme şansımız kalmıyor. Maliyetleri hesapladığımız zaman bunun karşılığını ithalat ve ihracatta karşı karşıya kaldığımız sıkıntıyı herkes biliyor. Burada bizim bazı şeyleri düşünmemiz gerekiyor. Yıllarca özelleştirmeye karşı çıkıldı, devletin işletmeleri arpalık gibi kullanıldı, birilerine peşkeş çekildi ve zarar etti. Ben devlet yöneticisi olarak ayakkabı işiyle ne işim var? Ayakkabı üreten sanayicimiz dünya kadar var, ama ben ayakkabı üretmeye devam ettim. Bunu da zararına yaptık, kaliteyi yakalayamadık, yıllarca bu kamburu bütün millet çekti. Şekerde de iyi düşünmemiz lazım. Türkiye’de çok fazla Şeker Fabrikası kuruldu. Rakımı çok düşük olan yerlerde, örnek vereceğim Samsun Çarşamba’da Şeker Fabrikası şu an çalışmıyor. Demek ki yapılan yanlışlar var. Yanlışta ısrar etmenin de anlamı yok.

O kadar tesisi kurmuşsunuz, artı Çarşamba Ovasında üretilen pancarın şeker oranı en düşük yerlerden birisi. Pancarın yerine başka bir ürün yetiştirmek daha ekonomik, daha kârlı olmasına rağmen ülkedeki yanlış siyasi tercihlerdolayı bu hale getirildik. Herkes gerçekleri rahatça söylesin. Kârlı bir sektör varsa oraya yönelmemiz kimseyi rahatsız etmez. Ben de bir çiftçi çocuğuyum, çiftçilerimizde bir alışkanlık var bunu değiştirmek çok zor. Mevcut geleneksel üretimde ne biliyorsak onu yapıyoruz. Pancarsa pancar diyoruz, buğdaysa buğday diyoruz. Bunun dışında yeni ürünlere geçmemiz çok zor.

Görmeden inandığımız sadece Allah’tır. Geriye kalan bütün şeyleri görerek inanmayı istiyoruz. Önümüzdeki örnekleri görmek istiyoruz. Birisi yapıp para kazansın ondan sonra bütün şehir ona yöneliyor. Yoksa kimse yeni bir işe başlayıp risk almak istemiyor. Genel kültürümüzden kaynaklana bu yapıdan dolayı da şeker de dahil olmak üzere tarımın diğer alanında bizim bazı hususları tekrar değerlendirmemiz gerekiyor. Biz Burdur’da nasıl kültür ırkı süt sığırcılığına geçmişsek yeni ürünlere de geçebiliriz. Türkiye’nin belki de bu açıdan en başarılı illerinden bir tanesiyiz. Buna Şeker Fabrikamız da destek oldu. Şeker Fabrikası olan diğer illerde böyle bir durum bizim kadar olmadı. Şeker Fabrikası olan illerde kültür ırkı süt inekçiliği yapan veya besicilik yapan var mı? Bence yok. Bizim bu artılarımızı değerlendirmemiz lazım. bu açıdan da şekerle ilgili, tabi ilimiz açısından çok büyük katkısı var. Anadolu’nun çoğu yerinde sanayinin önünü açan bir kuruluştur Şeker Fabrikası. Bu tarıma dayalı olmasından dolayı. O dönem kritik öneme haiz bir sektördü. Bugün aynı şekilde devam ettiğini düşünmüyorum, yeniden değerlendirilmesi gerektiği düşünüyorum. Bizim 2 bin 163 pancar üreticisi çiftçimizin sezon sonunda alacağı 40 milyon TL olacak. Sezon kışa geliyor. Özellikle yakın mesafe alımları yaptığımız yerlerden traktörle gelecekler. Nakliyesinde hem çiftçi hem taşıyıcılara bir hususu belirtmek istiyorum. Tefenni-Gölhisar yolumuzda çalışmalar devam ediyor. Şu an tek şeritten veriyoruz. Hem de iş makinaları olunca yoğunluğumuz var. Zaman zaman römork sayısını artıranlar oluyor, bu bizi sıkıntıya sokuyor. Trafik güvenliğini tehlikeye sokacak taşımalardan kaçınmalarını şimdiden ifade etmek istiyorum. Kaybettiğimiz bir can bütün dünyaya değerdir. Onun karşılığını kimse veremez, biz buna müsaade etmeyeceğiz. Biz çiftçilerimizin mağdur olmasını istemiyoruz. Römorkların arkasında ışık ve reflektör olması gerekiyor, arkadan gelen araçların çoğu zaman altına girdiği ölümlü kazalar oluyor. Çok ucuz bir maliyeti olmasına rağmen bunu ihmal ediyoruz. 2017-2018 kampanya sezonumuzun hayırlı olmasını, üreticilerimize bol bereketli geçmesini, çalışan arkadaşlarımıza da kazasız belasız bir sezon diliyorum.”

Konuşmaların ardından bu yılki kampanya döneminde ilk pancarı getiren Yassıgüme Köyünden Mehmet Acar, Yazıköy Köyünden Doğan Onay, Kağılcık Köyünden Ayhan Karaca, Gölhisar merkezden Musa Avcı, Gölhisar merkezden Mehmet Avcı, Gölhisar merkezden Osman Kaya, Gölhisar merkezden Mehmet Peteküklü, Gölhisar merkezden Duran Erkal, Gölhisar merkezden Şükrü Gökalp, Gölhisar merkezden Aşan Özkara, Elmalı Köyünde Musa Merkez’e hediyeleri verildi. 63. kampanya programı açılış kurdelesi ve kurban kesimi ile sona erdi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive