GündemManşetBurdur’da ‘6 Mart – Atatürk’ coşkusu

1 sene ago

6 Mart – Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Burdur’a gelişinin 89. Yılı ve Burdur’un Onur Günü, kutlama töreni, Atatürk’ün

6 Mart 1930 tarihinde şehrimizde karşılandığı Çatalpınar kavşağı’ndan “Gençliğin Ata’ya Saygı Yürüyüşü” ile başladı.

Yürüyüşe; Vali Hasan Şıldak, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Mehmet Göker, Garnizon Komutanı Alb. Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, Tırtıllı Araç Sürücü Eğitim Alay Komutanı Tank Alb. Aytaç Tokçalar, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları, şehit aileleri, gaziler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Korteji, Cumhuriyet Meydanında 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Halk Oyunu ekibi karşıladı. Ekibin Burdur Yöresine özgü folklor gösterisinin ardından 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Vali Hasan Şıldak’a Türk Bayrağı takdim edildi. Vali Hasan Şıldak Öğrencilerden teslim aldığı Türk Bayrağını, “bağımsızlığımızın simgesi olan, rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı Bayrağımızı Türk gençliğinden alarak, yine yarınlarımızın ve geleceğimizin teminatı siz gençlerimize tekrar emanet ediyorum” diyerek gençlere teslim etti. Türk Bayrağı teslim töreninin ardından Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün bizler Burdur’un Şeref Günü olarak kabul edilen bu özel günde Büyük Önder Gazi Mustafa Ke- mal Atatürk’ ü bir kez daha ilimizde konuk etmenin gururunu ve sevincini yaşıyoruz. 6 Mart 1930’ da Çatalpınar Mevkiinde Burdur’umuza bir güneş gibi doğan Mustafa Kemal Atatürk 89 yıl önce atalarımıza yaşattığı onur ve sevinci, yi- ne aynı heyecanla bizler de yüreğimizde hissediyoruz. Bizler bugünü kutlarken sadece büyük bir kahramanın ilimize gelmesini değil, aynı zaman- da onun ilkeleri üzerinde yükselen Türkiye Cum- huriyetini bağımsızlık ve gelişmişlik düzeyinde de kutluyoruz. O’nun; tam yüz yıl önce emperyalizme karşı ulusal bağımsızlık için Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesi Cumhuriyeti aydınlatmamıza rehber olmuştur. O, Büyük Önder ülkenin ve halkın içinde bu- lunduğu olanaksızlığa boyun eğmeden, kararlı ve inançlı tutumuyla Türk Milletini bağımsız Türkiye ülküsüyle buluşturarak zafere ulaştırmıştır. O; bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü, barış yanlısı ve demokratik kişiliğiyle dünya halklarının saygı duyduğu örnek liderdir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin sahibi olduğunu iddia etmemiş aksine ‘Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir’ diyerek Cumhuriyetin kimsenin tapulu malı olmadığını göstermiştir.Türk Milleti O’ nun bağımsızlık ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalarak büyük fedakârlıklar kurduğu Cumhuriyet’i korumayı sürdürecektir. Cumhuriyetimizi, Demokrasimizi hedef alan düşmanlar, Ulu Önder Atatürk’ ün askerleri karşısında bir kez daha yenilgiye uğrayacaktır. O’nun ilkeleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet korumak ve geleceğe taşımak birinci ödevimizdir.Ey büyük Atatürk, yüz yıl önce Samsun’ da yaktığın bağımsızlık meşa- lesinin Cumhuriyetimizin aydınlanmasına rehber olduğu llkelerin doğrultusunda azim ve kararlılıkla geleceğe taşıyacağımıza demokratik, laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağımıza söz veriyoruz.Ulusumuzun ışık kaynağı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, aydınlık Türkiye sembolü, büyük devrimci ve düşünce adamı Yüce Atatürk’ ün yurttaşlarımızın gönlündeki erişilmez yeri hiçbir zaman değişmeyecek, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir.

Burdur Belediye Başkanı olarak Atatürk’ ün 89 yıl önce şereflendirdiği bu kentte görev yap- manın mutluluğunu ve onurunu yaşıyorum.Taşı, toprağı, tarihi ve geleceği Cumhuriyet kokan aydın bir kentin belediye başkanı olarak, Burdur halkı ile omuz omuza vererek Atatürk’ ün ışığında emin adımlarla ilerliyoruz. Ey Atam; Biz Burdurlular olarak sana verdiğimiz sözü tutuyoruz. Çağdaş, Laik ve Demokratik çizgiden asla ödün vermeden bir eğitim kenti olarak çağdaşlığa, bilime, demokrasiye ve sana olan bağlılığımızı sürdürüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Burdur’ a gelerek bizleri şereflendiren Mustafa Kemal Atatürk’ü, Bur- dur’a gelişinin 89.yılında bir kez daha sevgi, saygı ve öz lemle anıyor, tüm Burdur halkının bu şeref gününü kutluyorum” dedi.

Günün anlam ve önemi hakkında konuşan Vali Hasan Şıldak da şu şekilde seslendi: “Bu- gün 89. yıl dönümünü hep birlikte kutladığımız, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Ata- türk’ün ilimize gelişinin yıl dönümünün güzelliği ve birlikteliği ile bu meydanı doldurduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilk yılla- rından itibaren çıkmış olduğu yurt gezilerinde, öncelikle iç ve dış tehditler karşısında Türk Mil- leti’nin birlik ve beraberlik içinde yaşaması için çalışmıştır. Balkan Harpleri, Birinci Dünya Harbi ve İstiklal Harbi’ni üst üste yaşayan Türk Mil- leti’nin, ülkemiz üzerinde oynanan oyunların far- kına vararak, milli değerlerimiz etrafında birle- şerek güçlü bir Türkiye’nin inşası için çok çalış- ması gerekmekteydi. Bunu iyi bilen Gazi Mus- tafa Kemal, her gittiği yer ve yörelerde birlik ve beraberlik yönünde mesajlar vermiştir. Türk Mil- leti’ni bu yönde aydınlatmaya çalışmıştır.

Millet bilincini kuvvetlendirmiştir. Böylece Gazi Mustafa Kemal; bayrak, millet, vatan ve devlet sevgisini birleştirmiştir. Atatürk’ün 52 ili ziyaret ettiği yurt gezilerinde uğradığı yerler arasında Batı Akdeniz’in üç ili olan Isparta, Burdur ve Antalya da vardır. Daha önce kendisini ziya- rete gelen Antalya, Burdur ve Isparta heyetlerine, şehirlerine geleceğine dair söz vermişti. İzmir’de bulunduğu günlerde, bu üç şehrin heyetleri davet üstüne davet yapıyorlardı. İzmir’den Isparta-Burdur yoluyla Antalya’ya gitmeye karar verdi.

6 Mart 1930 Perşembe günü öğleden sonra Burdur Valisi İbrahim Hazım Bey başkanlığındaki bir heyet tarafından Baladız’da (Gümüşgün) karşılandılar. Atatürk’e eşlik edenler arasında Prof. Afet İnan, Dâhiliye Nazırı Şükrü (Kaya) Bey, Ordu Müfettişi Fahrettin (Altay) Paşa ile Burdur, Isparta ve Antalya Milletvekilleri bulunuyordu. Şehrin girişinde bulunan Çatalpınar’da öğretmen ve öğrenciler ile kalabalık bir halk tarafından karşılanmıştır. Gazi, otomobilinden inerek kendisini karşılamaya gelenlerin elle- rini tek tek sıkmıştır.Mustafa Kemal Atatürk’ün Burdur’a gelişini Mehmet Gül vatandaşımız o yılları yaşayan hatıratında şöyle dile getirmiştir.Atatürk’ü karşılamak için arkadaşı Mehmet Azizoğlu ile Çatalpınar’a gittiklerini ifade eden Mehmet Gül, unutamadığı o günü duygulu sözlerle şöyle anlattı:

”Hava ne soğuk, ne sıcaktı… Yanında büyük kumandanlar vardı. Kumandanların elleri, silahlarının tetiğindeydi. Atatürk, yoğun ilgiden terlemişti. O sırada, bize ‘Sıcak değil mi çocuklar’ diye sordu. ‘Sıcak Paşam’ diye cevap verdik. Elinde bastonu, başında fötr şapkası vardı. Etrafında güvenliği jandarma sağlıyordu. Atatürk’ü Antalya’dan dönüşünde de gördük. Onu görmek, ömrümün en güzel anlarından biridir. Bir anını bile unutamam…

Geceyi Burdur’da geçirmesi için ısrar edilmişse de, Antalya’da beklendiğini, dönüşte Burdur’a tekrar geleceğini söylemiştir. 12 Mart 1930 Çarşamba günü Antalya dönüşünde saat 12.15 de Burdur’a gelmiş, halkın coşku ve sevgi dolu gösterileri ile karşılanmıştır. Öğle yemeğinden sonra Valilik ve Belediye’yi ziyaret etmiştir.

Atatürk’ün şehirlere, il ve ilçelerimize gelişi ile bu kapsamda Burdur’u ziyaretiyle ilgili olarak bize bunu neler hatırlattığı ve ne mesajlar verdiği hususuna değinecek olursak, bizim bugün anlamamız gereken ve düşünmemiz gereken Cumhuriyetin nasıl kurulduğu hangi şartlar altında, hangi mücadeleler verilerek ve hangi birlik ruhu tesis edilerek bugünlere taşındığı noktasında büyük mesajlar içeriyor. Milletimizin milli mücadeyi sahiplenişi birlik ve bütünlüğü önemi, ülkemizin uğradığı her türlü tehdit ve saldırılar karşısında ve teröre karşı kenetlenişi bugün de Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin dimdik ayakta oluşu her türlü tehdit ve saldırıya rağmen onu verdiği mesajların bir kez daha düşünülüp değerlendirilmesi için iyi bir fırsattır diye düşünüyorum.”

6 Mart Atatürk’ün Burdur’a gelişi etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 6 Mart koşusunda dereceye giren sporculara ödülleri Vali Şıldak tarafından takdim edildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive