Burdur’da 2022-2023 eğitim öğretim yılında 43 bin öğrenci ders başı yaptı. İlköğretim Haftası dolayısıyla tören yapıldı.

2022- 2023 eğitim ve öğretim yılında Burdur il genelinde 252 okulda 3 bin 713 öğretmen ve 43 bin öğrenci eğitime başladı. 2022-2023 eğitim öğretim yılı ilköğretim haftası dolayısıyla Kışla ilkokulu/ortaokulunda program düzenlendi. Vali Ali Arslantaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, öğretmen ve öğrencilere başarılar diledi.

Kutlama etkinlikleri İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman’ın Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Kakırman ve beraberindekiler daha sonra Vali Ali Arslantaş’ı ziyaret etti.

Kışla İlkokulu ve Ortaokulunda devam eden programa Vali Ali Arslantaş, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Garnizon Komutanı Albay Yavuz Çankaya, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektör Yrd. Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Karkırman ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Öğrencileri sınıflarında ziyaret eden Vali Arslantaş ve protokol üyeleri yeni eğitim öğretim yılı sevinçlerine ortak oldu.

Vali Ali Arslantaş, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman törende yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, konuşmasında şunları söyledi;

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’na erişmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz”

“2022-2023 eğitim ve öğretim yılının ilk ders zilini bugün itibariyle çalıyoruz. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, idarecilerimiz ve velilerimizle birlikte 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’na erişmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni eğitim ve öğretim yılına başlarken geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, onlara en iyi imkânları sağlamaya çalışan ailelerimizin ve büyük fedakârlıklarla yurdun her köşesinde hizmet veren öğretmenlerimizin heyecanını ve coşkusunu yürekten paylaşıyorum. Eğitim yoluyla gerekli bilgi ve beceriyi edinen insan kaynağı, bilimsel ve teknolojik anlamda üstünlüğün, ulusal ve uluslararası başarıların en önemli sebebidir. Bu gerçeklerden yola çıkarak devlet olarak düşünen, araştıran, yeni fikirlere açık, sorumluluk duygusuna sahip, milli ve manevi değerlerimizi benimsemiş, çağın gerektirdiği özelliklere sahip, üretken ve yaratıcı bilgi ve iletişim çağı insanı yetiştirme gayreti içerisindeyiz.

Bu doğrultuda, çocuklarımıza ve gençlerimize en iyi şartlarda eğitim imkânı sunmak için ilimizde yeni okullar açıyor, yeni okulların yapımı için hayırseverlerle protokoller imzalıyor, okullarımıza tasarım beceri atölyeleri ve kütüphaneler kuruyor, okullarımızın her türlü eksikliklerini gidermeye gayret ediyoruz. Bakanlığımızın öncülüğünde çocuk ve gençlerimizi akademik olarak en iyi şekilde yetiştirmek; bundan daha önemlisi de onları tarihine, kültürüne ve medeniyetinin değerlerine bağlı bireyler olarak yetişmek en önemli hedefimiz olmuştur.

Sevgili öğretmenlerimiz, kuşkusuz toplumumuzun eğitim kalitesini daha fazla artırmak noktasında en büyük sorumluluk, sizlere düşmektedir. Aramıza yeni katılan eğitim neferleri ile birlikte eğitim ve öğretim camiası olarak ülkemizi bu alanda çok daha üst noktalara taşımanın gayreti içerisinde olacağınızdan hiçbir şüphemiz yok. Sevgili velilerimiz bu süreçte sizlerin destek ve iş birliği çok önem arz etmektedir. Sizlerin katkısı olmadan eğitimde arzu edilen hedeflerimize tam olarak ulaşabilmek mümkün değildir. Çünkü çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak onların ihtiyaçlarını, ilgi ve yeteneklerini en iyi bilenler sizlersiniz. Sevgili Velilerimiz, gönülleriniz ferah olsun. Tüm birimlerimiz ve ekibimizle yeni eğitim ve öğretim dönemine hazır bir şekilde başladık. Yarınlarımızın teminatı çocuklarımızı iyi ve başarılı birer birey olarak yetiştirmek adına gecemizi gündüzümüze katacağımızdan şüpheniz olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başta sevgili öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Burdur Valisi Ali Arslantaş ise konuşmasında şöyle konuştu;

“Hedefler koyun ve koyduğunuz hedeflere ulaşmak için çok çalışın”

“2022-2023 eğitim öğretim yılının, eğitim sürecinin paydaşları olan öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve devletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Sevgili öğrenciler, Hayatın her alanında elde edilen muvaffakiyetler üzerinde bir parça akıl yürütürseniz, parlak bir zekâ, açık bir talih yahut şanslı tesadüflerle elde edilen başarıların saman alevi misali anlık parıltıların ardından sönmeye teşne olduğunu idrak edersiniz. Kalıcı izler bırakan başarıların temelinde azim, disiplin, özveri ve fedakarlıkla bezeli zorlu mücadele süreçleri vardır. Peygamber Efendimizin “Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzere yapılandır.” hadisini de zannederim bu bağlamda yorumlamak gerekmektedir. Çağdaşlarımız arasından sıyrılarak mümtaz bir irtifaya erişmenin tek sırrı hasbi gayret göstermektir. Sevgili yavrularım. Uzun bir tatili geride bıraktık. Yeni bir sayfa açmanın vaktidir. Kendinize, milletinize, aydınlık geleceğimize inanın. Aklınızdan geçen ne varsa yapabileceğinize inanın. Çok okuyun. Öğrenin. Düşünün. Sorgulayın. İstidatlarınızı irdeleyip, yeteneğiniz olan alanları keşfedin. Hedefler koyun ve koyduğunuz hedeflere ulaşmak için çok çalışın. Öğrendiklerinizi olumlu tutum ve davranışlar haline getirin. Geleceğimiz sizindir, umudumuz sizlersiniz.  Kıymetli hocalarım. Ne zaman gözlerinde masumiyet ve cevvalliğin meczi parlayan yavrularımızı görsem, aklıma Michelangelo’nun “Mermere sıkışmış bir melek gördüm ve onu özgürlüğüne kavuşturuncaya dek işledim” sözü gelir. Benim nazarımda her biriniz talebelerinin ruhunu en ince detayına kadar şekillendiren mahir heykeltıraşlarsınız. Mesleğinizin diğer mesleklerden farkı salt geçim kapısı olmanın ötesinde halk ve hak katında muteber bir merhalede yer almasıdır.

“Özgürlükçü, çoğulcu, adil geleceğimizin teminatısınız”

Öğrencilerimiz yalnız anne babalarının değil milletimizin sizlere emanetidir. Bilginiz, tecrübeniz ve şefkatinizle onlara yol göstereceğinizden eminim. İnsan yetiştirmek kuyumcu titizliğinde emek, Eyyübî sabır ve sonsuz merhamet isteyen dünyanın en meşakkatli süreci. Bu süreçte, çocuklarımızın akademik gelişimlerinin yanında kişilik gelişimlerini yakından takip etmek, sosyal, duygusal ve davranışsal ilerlemelerine ivme kazandırarak iyi bir insan olmalarını sağlamak hususunda en büyük vazife sizlere düşmektedir. Her biriniz bu milletin hakkı ödenmez göz aydınlığısınız. Özgürlükçü, çoğulcu, adil geleceğimizin teminatısınız. Geleceğin toplumunu erdem üzerine inşa edeceğinize itimadımız tamdır. Değerli veliler. Evlatlarınızın istikbali için yaptığınız fedakarlıkların, harcadığınız emeğin, döktüğünüz alın terinin manasını karşılayacak sözcük lügatte mevcut değil. Rabbim emeklerinizi boşa çıkarmasın. Âdemoğlu yaşadığı müddetçe sorunlar yaşanması mukadderdir. Bununla birlikte hiçbir problem yoktur ki doğru iletişim, empati ve bir parça anlayışla çözülmesin. Atalarımız “Değirmen iki taştan muhabbet iki baştan” demişler. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin eğitim öğretim sürecinde karşılaşılması muhtemel sıkıntılarda aklı selimle hareket etmesi meselelerin kahve içme rahatlığında çözülmesiyle neticelenecektir. Elbette sistemin işleyişini kasıt yahut olası kasıtla bozmaya çalışanlar olabileceğinin bilincindeyiz. Bu noktada kem misal misal değildir fehvasıca motivasyonumuzu sürekli yüksek tutmaya gayret etmenizi, kim tarafından yapılırsa yapılsın her türlü hak ihlaline karşı devletimizin gerekeni hukuk kurallarına riayet ederek yapmaktan bir lahza geri durmayacağının bilincinde olmanızı istirham ediyorum. Muasır medeniyetler seviyesinde bulunma idealinin yolu teknolojinin tüm imkanlarıyla donatılmış sınıflarda, donanımlı eğiticiler elinde işlenmiş kaliteli bireylerin yetiştirilmesinden geçmektedir. Eğitim kalitemizi arttırmak adına devletimiz biteviye yatırımlar yapmakta, insana yapılan yatırımın geleceğe yapılan en iyi yatırım olduğunun bilinciyle hareket etmektedir. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen Şeyh Edebali’nin sözü havsalamızın en nadide yerinde kaimdir. Attığımız her adım bu hedefe ulaşmak içindir. Nice güzelliklere ve başarılara namzet yeni eğitim öğretim yılınızı bir kez daha kutluyor, hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI