GündemManşetBurdur’da 43 bin 449 öğrenci ders başı yaptı

5 sene ago

Bu yıl Kurban bayramı tatili sebebiyle uzatılan öğrencilerin yaz tatili  son bulurken, yeni eğitim sezonu 28 Eylül 2015 Pazartesi günü başladı, Burdur’da da il genelinde toplam 43 bin 449 öğrenci dün ders başı yaptı. Burdur’da İlköğretimde derslik başına 17, Ortaöğretimde 20, Mesleki ve Teknik Eğitimde 19 öğrenci düşüyor. Burdur’da toplam 266 okulda 2 bin 347 derslikte 43 bin 449 öğrenci ve 3 bin 142 öğretmen 2015-2016 eğitim-öğretim dönemine ‘merhaba’ dedi.

Okulların başlaması dolayısıyla Türkiye Yardım Sevenler Ortaokulu ve İlkokulu bahçesinde  bir program düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı, İlköğretim Haftası kutlama programı  düzenlendi. Vali Hasan Kürklü, Milletvekili Mehmet Göker, Garnizon Komutanı P. Albay Metin Karagöz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Jandarma Komutanı Vekili J. Yarbay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya, İl Özel İdare Genel Sekreteri Servet Olpak ve öğrenci velileri katıldı.

Kutlama programında konuşan Vali Hasan Kürklü sözlerine, yeni eğitim öğretim yılının Burdur’a ve ülkeye hayırlı uğurlu olması temmenisiyle başladı. Eğitim noktasında Burdur olarak çok iyi durumda olduklarını dile getiren Vali Kürklü, bu durumun yeterli olmadığını ve hedeflerinin bunu daha da geliştirmek olduğunu, eğitimi daha da ileriye taşımayı amaçladıklarını kaydetti.

Ülke olarak katedilmesi gereken daha çok yol olduğunu aktaran Vali Kürklü, bu noktada bilime, üretime önem verilmesi gerektiğini altını çizdi.

Vali Kürklü, eğitime dayalı teknolojik gelişimin önemine vurgu yaparak bir kaç istatiski bilgiyi şöyle paylaştı. “Ülke olarak, 432 ton demir satıp, 1 ton ilaç alıyoruz. 670 tır demir satıp, 1 tır cep telefonu alıyoruz. 2088 tır krom cevheri satıp, 1 tır aşı alıyoruz. 2612 tır çimento satıp 1 tır bilgisayar alıyoruz.”

Vali Kürklü, “Gelişmiş ülkeler olarak Kore, Japonya’ya baktığımız zaman, bu ülkeler insana çok yatırım yapmışlar. Üreten, sorgulayan, yeni fikirler ortaya çıkaran kaliteli insanlar yetiştirmişler. Böylelikle dünyanın ekonomisinde söz sahibi olmuşlar. Bizim de artık o noktaya doğru gitmemiz lazım. Kaliteli insan yapımız var. Genç bir nüfusa sahibiz. İnsanımızı dünyaya hükmedecek, dünyaya yeni ürünler üretecek şekilde yetiştirmemiz lazım. Bu konuda da eğitimi camiamıza çok büyük görevler düşüyor. Öğretmenlerden bir ricam da; çocuklarımızın eğitiminde onlara desteklerini ihmal etmemelerini istiyoruz. Eğitim derken şunu kastediyorum; doğruluk, dürüstlük, çalışkanlık, büyüklere saygı, küçüklere sevgi gibi bizi biz yapan değerlerin çocuklarımıza öğretilmesi çok önemli” dedi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise “Yüreği okula ilk kez başlamanın heyecanı ile çarpan minik yavrularımıza, okuluna kavuşmanın mutluluğunu yaşayan sevgili çocuklarımıza ve bu onurlu mesleği seçen değerli öğretmenlerimize 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum ” dedi.   Konuşmaların ardından Şeker Ortaokulu Folklor Ekibi tarafından Burdur Yöresine ait halkoyunları sergilendi. Akabinde hayırsever vatandaşların destekleriyle ve Türkiye Yardım Sevenler Derneği Burdur Şubesi Derneği tarafından tefrişi yapılan dersliklerin açılışı gerçekleşti.

Vali Kürklü, hayırsever vatandaşlara eğitime katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive