AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik Burdur’da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait dört camide restorasyon çalışması yapılacağını belirtti.

Özçelik, Değirmenler Mahallesi’nde bulunan Saden Camii, Akın Mahallesi’ndeki Hecin Dede Camii, Günalan Köyü’ndeki Cami ve Kemer İlçesi’nde bulunan İbrahim Çavuş Camilerinin restorasyonu için Bakanlık onayı beklendiğini söyledi.

Saden Camii’nde incelemelerde bulunan Özçelik, Vakıf eserlerine sahip çıkmaya devam ettiklerini kaydetti.

Özçelik “Burdur’umuzdaki Vakıf eserlerimize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Önceki yıllarda Vakıflara ait birçok camimizde restorasyon çalışmalarını Bakanlığımız ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile görüşerek gerçekleştirmiştik. Tarihi eserlerimize sahip çıkmak bizim için büyük bir mutluluk ve gurur.” dedi.

Değirmenler Mahallesi’nde bulunan 161 yıllık Saden Camiinde önceki yıllarda çok küçük çaplı bir çalışma yapıldığını belirten Özçelik “Ama özellikle direklerinin alt kesimlerinde çürümüş olan kısımlarından dolayı bir sıkıntı yaşandı. Saden Camii, Hecin Dede Camii, Günalan Köyü Camii, Kemer İlçesi’ndeki İbrahim Çavuş Camiinin restorasyon çalışması ile ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden onay bekleniyor. Bu onay gerçekleştiği takdirde bu yıl içinde bu camilerimizin restorasyonlarını gerçekleştirmiş olacağız.” diye konuştu.

Özçelik şunları söyledi;

“Saden Camimiz Burdur’umuzun en eski camilerinden birisi. 1861 yılında yapılmış yaklaşık 161 yıllık bir geçmişi olan camimiz. 1914 Burdur depreminde ayakta kalan camilerimizden birisi. En önemli özelliği ise Selçuklu dönemi camilerinde görülen direkler ve tavan yapısını tamamen korunmuş olması. Beyşehir Eşrefoğlu Camii, Afyonkarahisar Ulu Camii gibi Selçuklu yapılarının küçük bir örneği. Bakanlık ve Genel Müdürlüğümüz tarafından onay çıktığında Vakıf eserlerimizi koruma adına güzel bir çalışma yapmış olacağız.”