EğitimGündemManşetBURDUR’DA ‘23 NİSAN’ SEVİNCİ

1 sene ago

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü ile Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’, dün bütün yurtta ve ilimizde coşkuyla kutlandı.

Burdur’da dün bütün okullarda 23 Nisan sevinci yaşandı, renkli görüntüler vardı…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. Yılı kutlama etkinlikleri bugün Cumhuriyet Meydanı Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.

Çelenk sunma törenine Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Daire Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü öğrenciler ile birlikte Atatürk anıtına çelenk sunan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram günün anlam ve önemi hakkında yaptığı konuşmada; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. kutlama programında birlikteyiz. Bugün Türk Milletinin iradesinin ve sesinin yegane temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin Türk Milletinin varlığı ve kaderi üzerindeki hakimiyetini resmen ilan ettiği günün yıl dönümüdür. Hakimiyetin kayıtsız şartsız millete verildiği bu anlamlı günü milletçe büyük bir gururla,şanla, şerefle kutluyoruz. Milletimizin kendini yönetme istek ve iradesini en iyi şekilde yansıtan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 99. yıl dönümü ve varlıklarıyla hayatımıza neşe katan çocuklarımızın, çocuklarımızın çocuk bayramını en içten duygularımla kutluyorum” dedi.

Cumhuriyet Meydanındaki kutlama programı TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulundaki programla devam etti.

TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu’nda düzenlenen programa Vali Hasan Şıldak, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Piyade Albay Hakan Tutucu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Daire Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri, Öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu Müdürü Nuri Düden’in selamlama konuşmasının ardından okul öğrencileri tarafından hazırlanan dans, halk oyunları gösterileri sunuldu ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluş aşaması canlandırıldı. Program sonunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. yılı dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Hasan Şıldak tarafından verildi.

Türkiyenin 3. Bayan Valisi; Münevver Gürrer

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolaylısıyla Vali Hasan Şıldak makamını bir süreliğine Mehmetçik Ortaokulu 8. Sınıf özel öğrenci Münevver Gürrer’e bıraktı.

Çocuk Vali Münevver Gürer Valilik makamına oturması ile birlikte Türkiye’nin 3. bayan valisi olma sıfatını da elde etmiş oldu.

Çocuk Vali Münevver Gürrer makama geçtikten sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. Lise olarak Sosyal Bilimler Lisesi’nde okumak ve avukat olmak istediği belirten çocuk Vali Gürrer, Burdur’a kapsamlı bir kütüphane yapılması ve oyun alanlarının çoğaltılması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü telefonla arayarak Kurum Müdürüne talimat verdi. Ardından da Burdur Tarımı hakkında bilgi almak ve 25 Nisan’da açılacak Tarım Fuarı çalışmalarını sormak üzere İl Tarım Müdürlüğü’nü arayarak Kurum Müdüründen bilgi aldı.

Vali Hasan Şıldak; “Valimiz gördüğünüz gibi çok mütevazi ve başarılı bir öğrencimiz. Çok teşekkür ediyorum. 23 Nisanımızı şenlendirdiğin için.

23 Nisan sizin Bayramınız. Anlamı da o kadar büyük ki. Egemenliğimizin tescillendiği ilk, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kapılarını açtığı bir tarih. O Meclis zaten Milli Mücadeleyi, Kurtuluş Savaşını yürüttü.

Cumhuriyete o şekilde ulaştık. Gururluyuz. Böyle bir ülkede olmak, böyle bir ülkenin vatandaşı olmak ve çocuklara sahip olmak, birliğimizle, kritik zamanlarda ki kenetlenmemizle, milli şuurla birlikte bize bunlar güç veriyor. Milli Bayramlarımızda duygu patlaması yaşıyoruz. Ben bütün çocuklarımızın, milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum” diye konuştu.

‘Çocuk Başkan’ okullara Atatürk kitapları istedi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Belediye Başkanlığı makamına Özboyacı İlkokulu Öğrencisi Fethi Boğaç Şimşek oturdu. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Çocuk Başkan Şimşek’i makamında ziyaret ederek, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik etti. Çocuk Başkan Fethi Boğaç Şimşek, çiçek takdiminin ardından Başkan Ercengiz’i makamında ağırladı.

Türkiye ve Dünya çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik eden Çocuk Başkan Fethi Boğaç Şimşek, günün anlam ve önemine değinerek, “Öncelikle ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına bağlı, yok edilmek istenen laik ve Atatürkçü bir neslin yeniden inşa edilebilmesi için çocuklarımızın ve gençlerimizin belediyesi olarak üzerimize düşen görevlerimizi eksiksiz yerine getireceğiz” dedi. Başkan Ercengiz ise; “Ulu Önder Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet ve yeni neslimiz var. Siz de bunun farkındasınız, hepimiz üzerimize düşen görevi yapacağız. Biz, size başarılar diliyoruz. Var mı çocukların sizden bir talebi?” diyerek Çocuk Başkan Şimşek’ten, çocukların belediyeden istediği talepleri sordu.

‘Çocuk Başkan’ okullara Atatürk kitapları istedi

Çocuk Belediye Başkanı Fethi Boğaç Şimşek, Başkan Ercengiz’den okullara Atatürk kitapları temin etmesini istedi. Çocuk Başkan Şimşek, “İlkokullardaki sınıflara Atatürk kitapları dağıtılmasını istiyoruz” dedi.  Kitap talebini sevinçle karşılayan Başkan Ercengiz, “O zaman çocuklarımız için Nutuk dağıtalım mı? Bunun çalışmasını yapalım, çocuklarımız için Atatürk’ün Nutkunu,  çocuklar için Nutuk halinde yazılmış olarak gönderelim çocuklara ve arkadaşlarımıza ulaştıralım” diye konuştu. Başkan Ercengiz, son olarak makamına oturan Çocuk Başkan Fethi Boğaç Şimşek’e hediyesini takdim etti.  Tablet hediye eden Başkan Ercengiz, “Çağımız teknoloji çağı, artık dünya avucumuzun içinde tüm bilgileri teknolojiyle sağlayabiliyoruz. Ben de böyle yapmaya çalışıyorum ama çocuklarımız bu konuda bizden daha pratikler, daha hızlılar. Çalışmalarınız da başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Çocuk Başkan Fethi Boğaç Şimşek, daha sonra telsizi eline alarak, talimatlarını verdi.  Burdur Zabıtasına anons yapan Çocuk Başkan Şimşek, Halk Pazarındaki durumu sordu. Burdur İtfaiyesinden de bilgi alan Şimşek, son olarak telsizle tüm birimlere seslenerek, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive