GündemManşetBurdur’da 21 gündür eksilmeyen coşku

4 sene ago

15 Temmuz 2016 gecesinden bu yana Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi Burdur’da da insanlar akşamları Meydan’da toplanarak FETÖ darbe girişimini protesto etmeye, milli iradeye, demokrasiye sahip çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Perşembe gecesi Burdur’da ‘demokrasi nöbeti’nin 21. günü coşkulu anlara, renkli görüntülere sahne oldu…

Yağmura rağmen toplanan coşkulu kalabalık, Burdur’dan yükselen sesi, demokrasi kararlılığını bir kez daha haykırdı. Perşembe akşamı şehrimizdeki demokrasi nöbetini farklı kılan bir husus da TRT’nin canlı yayını oldu. Günlerdir meydanlardan demokrasi nöbetlerini aktaran TRT, Perşembe gecesi Burdur Cumhuriyet Meydanındaki coşkuyu izleyicilerine aktardı.

Vali Şerif Yılmaz da konuşmasında; Burdurluların 15 Temmuz akşamından beri duyarlı bir şekilde halkın iradesini ortaya koyduğunu hatırlatarak “Darbecilere karşı dik duran Burdur’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Şerif Yılmaz, eşi Hilal Yılmaz ile birlikte ‘Demokrasi Nöbeti’nin 21. gününde Burdurlu hemşehrilerini yalnız bırakmayarak, Cumhuriyet Meydanındaki Demokrasi nöbetine katıldılar. Düzenlenen programda ilerleyen saatlerde TRT, Burdur Cumhuriyet Meydanına bağlanarak demokrasi nöbeti yayınını kısa bir süre tüm Türkiye ve dünyaya aktardı. Yoğun bir katılımın olduğu Burdur Cumhuriyet Meydanındaki demokrasi nöbetine il merkezi ve ilçelerden gelen protokol mensupları ile vatandaşlar katıldı. Havanın yağışlı olmasına rağmen vatandaşların demokrasi nöbetine sahip çıkması, ilk günden itibaren Burdur’un demokrasi nöbeti için göstermiş olduğu büyük özveri ve kararlılığı tekrar ortaya koymuş oldu.

Program İstiklal Marşının söylenmesinin ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti. MAKÜ Mehteran takımının marşları sonrası Burdur Belediyesi Başkan Vekili Arif Pak, ilimiz Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek ile Vali Şerif Yılmaz birer konuşma yaptı.

Vali Yılmaz, Meydan’da yaptığı konuşmada yine ilginç mesajlar verdi. Vali Yılmaz konuşmasında şunları söyledi:

BİZİM KAÇACAĞIMIZ TEK YER VARDIR, BİZ ALLAH’A SIĞINIRIZ

“15 Temmuz gecesi nasıl bir arada isek aynı şekilde bugün de yine bir aradayız. Sayın Cumhurbaşkanımız Fransa’daki bir terör eylemi nedeniyle tüm dünya devletlerinin başkanlarının veya hükumet başkanlarının orada kol kola girip terörü lanetlediklerini söyledi. Ama Türkiye’ye gelen olmadı. Sayın Cumhurbaşkanım Türkiye’ye gelmezler, çünkü; burada eylem yapan kişi Papa’nın elini ayağını salya sümük öpen onlar adına bu kalkışmayı yaptı. Bu oradan emir almasaydı Külliye’de bulunan Millet Camisi’ne gelen insanları bombalatmazdı. Genelkurmay Başkanlığı kavşağında bulunan bu milletin içinden çıkan şerefli Ordusunun Başkomutanlığını bombalatmazdı. Genelkurmay Başkanını etkisiz hale getirtmezdi. Biz bunların arkasında kimler olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu millet çok iyi biliyor. Belki bunu geç anladık, herkes düşünsün kararını versin, bu millet ayağa kalktı buradan dönüş yok. Bunların içinde bulunan hainler nereye gideceklerse nereye kaçacaklarsa kaçsınlar. Bilindiği gibi büyük bir kısmı kaçmaya başladı. Bizim kaçacağımız tek yer vardır biz Allah’a sığınırız.”

474 KAMU PERSONELİ AÇIĞA ALINDI

Kütahya’da bir buçuk yıl önce bunların inlerini yani bu teröristlerin yetiştiği Yurtları kapattığını söyleyen Vali Yılmaz, “Kapattığımda söylediğimiz söz şuydu. ‘Burada İsrail’e uşaklık yapan teröristler yetiştiriliyor’ dedim. Bu teröristler bugün bu milletin başına bomba yağdırdı. Bugün içimizde hâlâ bu şerefsizlerden var, bunlarla ilgili devletin en sert şekilde kararlılığını göstereceğiz. İlimizde bugüne kadar kamuda çalışan 474 personel açığa alındı. Bunların devletle ilişkisinin kesileceği süreci başlattık ve soruşturma devam ediyor. Zanlı olarak 14 tane gözaltı var ve bugüne kadar 58 kişi mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklananların 35 tane kamu personeli ve 23 tanesi sivil vatandaş” bilgisini paylaştı.

BU MİLLETİ KANDIRAMAZSINIZ

Hainlere seslenen Vali Yılmaz, “Aramıza girip helva dağıtmakla bu milleti kandıramazsınız. Bu millete ayran dağıtmakla kandıramazsınız. Devleti hiç kandıramazsınız. Bu millet Çanakkale Savaşında helva yemedi. Savaşan askerimiz hoşaf suyunu bir kaç defa kaynadıktan sonra kuru ekmekle Çanakkale Savaşını kazandı. Birilerinin Amerika’daki Saray’daki o şerefsizin neler yediğini bilmiyoruz.

BU ŞEREFSİZLER, KPSS SORULARINI ÇALIP DEVLET MEMURU OLMUŞLAR

Pislikleri basında çıkmaya başladı. Daha da çıkacak. Masum insanlara iftira atan bu şerefsizler, KPSS sorularını çalıp devlet memuru olmuşlar. Ondan sonra çıkıp o ahlaksız herif dinden imandan ve ahlaktan konuşuyor. Hırsızlığın başını sen yaptın. Yeğenin KPSS sorularını çalarak memur olmuş. Ayrıca bu milletten aldığın paraları hangi kiliseye, hangi ülkeye verdin. Gel burada Cumhuriyet Meydanında açıkla. Sizlerden ricam bunlara para vermişseniz, bunlara para veren varsa, bu paraları nerelere gittiğini, nerelere harcandığını, ne için toplandığının hesabını sorun. Bunu ahirete bırakmadan sorun. Bunu millet adına sorun. Çünkü o paralarla yetiştirilen kişiler, benim 30 Ağustos’ta, Dumlupınar’da şehit düşen ve sancağı yere bırakmamak için kopuk koluyla sancağı dik tutan o kardeşim gibi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki yiğidimizi herkes gördü. Yiğidimiz elinde bayrağıyla yürürken o şerefsizler vuruyor, yere yığılıyor ve bayrağı indirmiyor. Bu millet bu bayrağı indirtmez. Bu hainler bize ait değildir. Bu hainleri içimizde barındırmayalım. İçimizdeki bu hainlere selam vermeyelim, bu hainlerle alış-veriş yapmayalım. Bunları içimizden atalım, ne cehenneme giderlerse gitsinler. Çünkü onların başka yurtları var. Bizim gidecek başka yurdumuz yok.

ASİL MİLLETİN MİRASÇILARIYIZ

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tam tersine Osmanlı mirasını, Osmanlı bakiyesini içinde barındıran büyük bir devlet. Asil milletin mirasçılarıyız. Biz o gönül coğrafyasındaki insanların devletiyiz, memleketiyiz, yurduyuz, vatanıyız. Buraya gelecek olan insanlar bizim kardeşlerimiz, ama bunlar oralara gitmiyorlar. Bunların gittikleri ülkeleri bu millet görüyor. Eğer ;bu kadar dinim, imanım var diyorsan gelirdin bugün burada olurdun. Bu şehitlerin yanında olurdun. Bu şehitlerin kanına girmezdin. Oradan bir takım iftira ve dedikodularla sizlerin beynini bulandırmaya çalışıyor. O kadar yüreğin yetiyorsa, gel Burdur Cumhuriyet Meydanındayız. Bütün millet burada, elimizde tankımız yok, ordumuz yok, silahımız yok. Ama imanımız var hamd olsun. Bizim başka ülkelerin desteğine de ihtiyacımız yok. Bize Allah yeter.

Osmanlının evlatları hamd olsun burada, ama Bizans’ın döllerinin gittikleri yerleri görüyorsunuz. Demek ki Bizans geldiğinde bunlar onlardan peydahlanmış. Bugün gittikleri yerlere, geldikleri gibi gidiyorlar.

BURDURLU HEMŞEHRİLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM

İlk günden beri söylüyorum. Bütün Burdurlu hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberliği gösterdiler. Göstermeye de devam ediyorsunuz. Bundan sonra da ilelebet bu ülke üzerinde, bu topraklar üzerinde göstermeye devam edeceğiz. Bunu gösterdiğimiz süre içerisinde Haçlı Ordusu bu ülkeye giremeyecek. O Bizans’ın Haçlı Ordusu, içimize nifak sokmaya çalışsa da tüm siyasi partilerimiz tek yumruk haline geldi. Konu devlet ve istikbal ise gerisi teferruat dediler, bütün büyüklerimize tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali ve protokol üyeleri sahneye çıkarak, vatandaşları birlikte selamladılar.

Vali Yılmaz’ın konuşmaların ardından, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek ve protokol Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan ve 15-25 Temmuz tarihlerinde yaşanan olaylarda çekilen fotoğraflar ve haberlerden oluşan “Dakika Dakika FETÖnün Darbe Girişimi” adlı kitabı vatandaşlara dağıttı. Vali Yılmaz, “bu kalkışmayı millet olarak unutmayacaklarını belirterek, Anadolu Ajansı’na da bu kalkışmayı kitap haline getirmek suretiyle ölümsüzleştirdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Yılmaz; “Anadolu Ajansı tarafından derlenip kitap haline getirilmesi, insanlarımıza sunulması ve  bu darbe girişiminde bulunanların nasıl hareket ettiklerini kayıt altına alması bakımından çok önemli bir eser oluşturulmuş. Ben Anadolu Ajansımıza teşekkür ediyorum. Bu milletin hafızası olan bu kitabı inşallah bu millet bir daha unutmayacak. Bunu yapan hainleri de hiçbir zaman unutmayacağız. Bu ülke bu millet el, ele gönül gönüle bu hainlere gerekli cevabı da verecektir. Özellikle bunu kitaplaştırarak ölümsüz hale getiren Anadolu Ajansı’na tekrar teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Program ilahiler eşliğinde, semazen gösterileri ile son buldu.  Programa, Vali Şerif Yılmaz, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Reşat Petek, Garnizon Komutanı P. Albay Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Vekili Arif Pak, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, İl Genel Meclisi Başkanı, İlçe Belediye Başkanları, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive