EkonomiGündemManşetBurdur’da 2018 yılı içersinde kamu yatırımları için gönderilen ödeneklerin; % 87’si harcandı

2 sene ago

Yeni yılın 2019’un ilk koordinasyon toplantısı önceki gün yapıldı. 2019 yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı İl Özel İdaresi toplantı salonunda Vali Ha- san Şıldak başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya; ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, bölge müdürleri ve kurum müdürleri katıldı.

2018 yılı yatırımlarının genel bir değerlendirmesi ile 2019 yılı yatırımlarının ele alındığı toplantıda konuşan Vali Şıldak, 2019 senesinin Burdur için atılım yılı olacağının altını bir kez daha çizdi. Vali Hasan Şıldak açış konuşmasının başında ise; 2018 yılı içersinde ilimizdeki kamu yatırımları hakkındaki rakamları kamuoyu ile paylaştı.

Vali Hasan Şıldak “2019 yılına başladık hayırlısıyla. Neredeyse ilk ayın sonlarına yaklaşıyoruz. Zaman mefhumu tabi yine klasik tabir akıyor. İşlerimizi bu minvalde sürdürüyoruz. Bugün itibari ile baktığımızda önümüzde toplam 2018 yılı değerlendirmesi adına sizlerle paylaşmak isterim. 2018 yılı programında 343 adet projemiz yer almış. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın. Bu projelerin toplam bedeli 4 milyar 297 milyona tekabül ediyor. Önceki yıllarda yapılan harcama miktarı 531 milyon ve bu 343 projeye ayrılan ödenek miktarı yıl içerisinde 558 milyon 813 Türk Lirası. Bu ödeneğin de bu yıl 488 milyon 705 bin Türk Lirası harcanmış durumda. Bu- nun nakdi gerçekleşmeye oranladığımızda yüzde 87’nin üzerinde bir gerçekleşme gö- rüyoruz. Bu rakam aşağı yukarı geçen yılın rakamıyla uyumlu, ama şöyle bir özelliği var son altı yılın en yüksek ikinci rakamı.

Bu manada da bütün yatırımcı kuruluşlarımızı gerçekleşme oranı dolayısıyla tebrik ediyorum. Yerel yönetim yatırımlarında ise; elimizde 75 proje yürütülmüş. Bunlarında toplam maliyeti 296 milyon TL.

Önceki yıllarda 77 milyon civarında harcama yapılmış. Bu yıl bu 75 projeye ayrılmış ödenek 113 milyon TL ve yapılan harcama 65 milyon TL civarında gözüküyor. Ayrıca köylerimizin alt yapı yatırımlarının teminine yönelik KÖYDES yatırımları kapsamında da ilimize 58 proje için 17 milyon TL ödenek gönderilmiş olup, bunun tamamı harcanmıştır ve gerçekleşme oranı yüzde yüzdür.” bilgilerini aktardı.

Toplantı sonunda yaptığı kapanış ve değerlendirme toplantısında Vali Şıldak; “elbette yapacak daha çok işimiz, kat edecek çok yolumuz var. İlimizde yatırım hamlesi ve dinamizm içinde bir çalışma ortamı sağladığımızı düşünüyorum. 2019 yılında da bu temponun hız kesmeden ve hızını arttırarak devam edeceğini düşünüyorum.

Bunu teyit eden durum, burada yapılan sunumlarda açıkça görüldü. Pek çok devam eden işimiz var, önceden yarım kalmış bir kısım işler yeniden start alıyor. Bir kısım projeler ise yeniden ve sıfırdan başlayacak” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive