ManşetBurdur’da 2018 kamu yatırımlarına; 345 milyon TL ödenek

2 sene ago

İlimizdeki kamu yatırımları,  5 Nisan 2018 Perşembe günü düzenlenen Koordinasyon Toplantısında ele alındı. İl Koordinasyon Kurulu 2. Dönem Toplantısı İl Özel İdaresi Toplantı salonunda Vali Şerif Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Şerif Yılmaz, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Kaymakamlar, Belediye Başkanları ve daire Müdürleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Şerif Yılmaz; “Aslında bu sene kış şartları istediğimiz manada gitmedi. Hem yağış hem de kar da beklediğimiz yağışı alamadık ve kış mevsimi hafif geçti. Hafif geçtiği için de kurumlarımız duraksamadan hizmetleri devam ettirdiler. Bunu bir avantaj olarak kullandık. Bütün yatırımcı kuruluşlarımız aralıksız olarak, şantiyeleri kapatmadan 2017’den 2018’e geçişte çalışmalarını devam ettirdiler. Bu da tabi bizim ve yatırımların hayata geçirilmesi açısından bir avantaj olarak kullandık.

Özellikle aybaşı itibari ile projelerdeki gerçekleşme oranı % 42. Geçmiş yıllarla baktığımızda Nisan ayı toplantılarında bu rakama ulaşmak çok mümkün değildi. Bu gerçekleşmiş oldu. İl geneli ile ilgili de 2018 yatırım programında 302 adet projemiz yer almaktadır. Buna ilaveten KÖYDES ile ilgili projelerimiz var.

KÖYDES’de bu sene 17 milyon TL ödenek tahsis edildi. 302 projenin toplam bedeli 3 milyar 644 milyon TL. Önceki yıllara yapılan harcamamız 766 milyon TL. Bu sene 302 projeye ayrılan ödenek miktarı 345 milyon 53 bin TL. Bu ödeneğin 144 milyon TL si bugüne kadar harcandı. Biraz önce de ifade ettiğim gibi nakdi gerçekleşme % 42. Bu büyük bir rakamdır. Yine yerel yönetim yatırımlarımız da 78 adet proje olup, bu projelerin toplam bedelleri 287 Milyon TL. Önceki yılların harcaması 77 Milyon TL dir. 2018 yılında 78 projeye ayrılan ödenek 119 Milyon 667 bin TL dir. 2018 yılında bu ödeneğin 6 Milyon 797 bin TL si harcanmıştır. Ben özellikle 2018 yılında kurumlarımızın, yatırımcı kuruluşlarımızın, öncelikleri öne almak suretiyle bir takım yarım ve eksik kalan projelerini tamamlamasını istiyorum” dedi.

Vali Şerif Yılmaz’ın açılış konuşmasının ardından Bölge Müdürleri yatırımlar, projeler ve yaptıkları çalışmalar hakkında Koordinasyon Kurulu üyelerini bilgilendirdiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive