ManşetBurdur’da “19 Mayıs ruhuna” yakışan etkinlik

5 sene ago

Burdur Belediyesi’nin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle önceki gün düzenlediği meşale yürüyüşü ve Kurtalan Ekspres konserine vatandaşlar akın etti. Köprübaşı’ndan Şeker Meydanı’na kadar süren yürüyüşe binlerce vatandaş katılırken, Şeker Meydanı’ndaki Kurtalan Ekspres konserinde de meydanı hıncahınç doldurdu. Burdurlular, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle 50 yılı aşkın sahnede olan, efsanevi müzik grubu Kurtalan Ekspres’in seslendirdiği tüm şarkılara coşkuyla eşlik etti.

Burdur Belediyesi, 19 Mayıs Bayramında meşaleli gençlik yürüyüşü ve konser etkinliği düzenledi. Meşaleli gençlik yürüyüşü Köprübaşı’ndan Şeker Meydanı’na kadar sürdü. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yürüyüş boyunca vatandaşları selamladı.

BURDUR GÖĞE SELAM GÖNDERDİ

Katılımın yoğun olduğu yürüyüş sonrası Şeker Meydanı’na gelen Burdurlular, burada ilk olarak sahneye çıkan Burdurlu sanatçı Uğur Önür’ün şarkılarıyla eğlendi. Yöreye ait türkülerin yanı sıra dillere pelesenk olan şarkıları seslendiren Uğur Önür’ün konserinin ardından, Barış Manço, Cem Karaca gibi isimlerle çalışan, efsane Rock grubu Kurtalan Ekspres sahneye çıktı. Performansları, konser boyunca hiç eksilmeyen, Barış Manço, Cem Karaca ve Bahadır Akkuzu’yu anmak için çıkardıkları ‘Göğe Selam’ albümüyle büyük beğeni toplayan Kurtalan Ekspres, bu albümdeki şarkıların tamamını seslendirdi. Grup ayrıca, Soma faciasından 3 ay önce çıkardıkları albümde yer alan ve adeta Soma faciasını anlatan “Maden Ocağının Dibinde” adlı şarkıyı seslendirerek 301 Soma şehidini andı.

BURDUR KURTALAN EKSPRES’E DOYAMADI

Grup üyeleri sahnede kaldıkları yaklaşık 1,5 saat boyunca, alanda bulunan Burdurluları tam anlamıyla coşturdu. Sahnede yerinde duramayan grup üyeleri, yüksek sahne performanslarıyla göz doldurdu. Konser bitiminde, vatandaşlardan ‘bi daha bi daha’ sloganları yükselince, sanatçıların plaketlerini vermek üzere sahneyle çıkan Başkan Ercengiz, grubu bir daha Burdur’a getirme sözü verdi.

BAŞKAN ZEYBEK OYNADI

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, konserde CHP’li Belediye Meclis üyeleri ve Belediye birim müdürleri ile beraber zeybek oynadı.

GRUP ÜYELERİ ATATÜRK POSTERİ AÇTI

Kurtalan Ekspres grubu üyeleri, konserin bir bölümünde, üzerinde Atatürk resmi bulunan Türk bayrağı açtı. Bu dakikalarda konser alanında bulunan vatandaşlar alkışlarla gruba destek vererek, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları attı.

Ercengiz: ‘6 DAKİKADA KUTLANAN BAYRAMLAR İSTEMİYORUZ’

Konserde vatandaşlara seslenen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, dini bayramlar kadar milli bayramlarında önemli olduğuna vurgu yaparak, “6 dakikada kutlanan bayramlar istemiyoruz” dedi. Zaman zaman ideolojik olmakla suçlandığını söyleyen Ercengiz, “Evet ben ideolojiğim, en büyük ideolojim Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanı olarak, Atatürk’ün ilke ve devrimlerini yaşatmak, Atatürk’ün en büyük eseri olan Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilke ve inkılaplarını yürütmektir. Kökeninde Türkiye Cumhuriyeti ve insan sevgisi olan bu ilkeler benim en temel görevimdir. Dini bayramlar kadar milli bayramlar da bizimdir. 6 dakikada kutlanan bayramlar istemiyoruz. Biz bayramları coşkuyla, hep beraber, kol kola kutlamak istiyoruz. İşte gençler, işte gençlerin bayramı. Ulu Önder biliyorduki bu ülke her zaman tehdit altında. Ama biz bu tehditlere, bu düşmanlara karşı her zaman kol kolayız, omuz omuzayız. Milli birlik ve beraberliğimizi kimse bozamayacak. Kimsenin bundan şüphesi olmasın” diye konuştu. Başkan Ercengiz, konserlerin sonunda Kurtalan Ekspres üyelerine ve Burdurlu şarkıcı Uğur Önür’e plaket verdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive