MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Burdur’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreniyle başladı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya tarafından Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu ve program sona erdi.

Çelenk sunma törenin ardından Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya ve milli sporcular Vali Ali Arslantaş’ı makamında ziyaret etti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu Merkez Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen programda tavan yaptı.

Programda Vali Ali Arslantaş, 58. Komando Eğitim Alay Komutanı Yavuz Çankaya ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, salondakilerin bayramını kutladı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

“19 Mayıs bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, “Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs 1919. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919′da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.” dedi.

“Sevgili gençler, Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir”

Kemerkaya, “Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir. Sevgili gençler, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız. Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiçbir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz. Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkân sağlayan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.” diye konuştu.

Programda öğrenciler tarafından şiir, kompozisyon ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okundu. Daha sonra resim, şiir ve spor dallarındaki çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenledi.

Burdur’daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programı öğrenciler tarafından cimnastik, judo, kick boks, halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisinin ardından sona erdi.