GündemManşetSiyasetBurdur’da ‘18 Uygulaması’ tartışılıyor

1 ay ago

Burdur Belediyesi’nin İmar Kanunu’nun 18’inci maddesine göre Bağlar, Hızır İlyas, Menderes ve Bahçelievler Mahallesi’nde yaptığı İmar Plânı uygulamaları bazı vatandaşların tepkisini çekiyor!

Gazeteci Mesut Madan yerel gündemde tartışılan ‘18 uygulaması’ hakkında özel bir haber dosyası hazırlayarak, konunun tüm taraflarıyla görüştü. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ile uygulamadan yakınan vatandaşların görüşleri şöyle:

-Vatandaşlar yapılan uygulama ile kendi arazilerinin ellerinden alındığını veya başka kişilerin ortak olduğunu belirterek kendi tapulu arazileri için para ödemek zorunda kaldıklarını iddia ettiler.

Bağlar Mahallesi sakinlerinden;

İsmail Kurnaz (72); “1985’den bu yana Bağlar mahallesinde oturuyorum. 18 uygulamasının düzgün yapılmadığını biliyoruz ve buna karşı çıktık. Yerlerimizi talan ettiler. Üç tarafı cephe olan evimizin yolu yok. Burdur Bağ arası komple kan ağlıyor. Benim arazim 2 bin 800 metrekare. 18 uygulamasından sonra 1700 metrekareye düşüyor. Evime, ahırıma girecek yolum yok. Harita mühendisi 57 bin lira getirirseniz düzelir diyor. Bende de para yok” dedi.

Kurnaz’ın eşi Ulviye Kurnaz’da; “Belediye yol alacaksa alsın, bir şey demiyoruz ama iki parselimizi başkasının üzerine geçirmek olur mu?” diye konuştu.

İsmail Arar (56) isimli vatandaş da; “4100 metrekare arazimizden 15 yıl önce yol ve park için terkinde bulunduk ve 1500 metrekare arazimiz kaldı. Bizim park diye yaptığımız terklerin üzerinde şimdi yapılan uygulama ile iki tane arsa oldu, başka birilerine verildi. 1500 metrekare arazimizden yüzde 40 daha kesim yapıldı. 1100 metrekareye indi. Ceketimizi aldık çıktık desek olacak. Benden 130 bin lira para istendi. Harita Mühendisi bize ‘herkese yerinden vereceğim’ dediği için şikâyette bulunmadık. Biz yüzde 40’ını alacak, kalan yerimiz bize yeter dedik, aldandık. Bizi bu şekilde avuttu. Biz Belediye’de 15-20 gün muhatap bulamadık” dedi.

Arar; “belki uygulama şekli budur. Ama Belediye Başkanı bizi toplayıp arkadaşım sizin dediğiniz şekilde olmuyor deyip derdimizi dinlemedi” diye yakındı. Evinin bulunduğu arsanın yeni uygulama ile döner kavşak olarak belirlendiğini belirten Emine Arar (70); “Evim elimden gidiyor. Bu yaştan sonra nereye giderim. Kimin yanında sığınırım. 50 yıldır burada oturuyorum. Evim döner kavşağa geliyor diye yıkacaklar. 50 senelik emeğim gitti” diye gözyaşı döktü.

İsmail Arar (44); “1983 yılından bu yana bizim olan ana yol kenarındaki arsamızı elimizden alıp bizi arka cephelere attılar. Kör cephelerden, çıkmaz sokaklardan yer verdiler. Hiç bir hak talep edemedik. Kendi arsamızı satın alalım dedik 600 bin lira para istediler. Biz kendi arsamızı parayla satın mı alacağız dedik. Paramız olmayınca alamadık” iddiasında bulundu.

Başkan Ercengiz; “yurttaşımızın büyük çoğunluğu memnun”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise; yapılan uygulamadan yurttaşların büyük çoğunluğunun mennun olduğunu söyledi. Ercengiz; “18 uygulaması aslında 2012 Revizyon İmar Plânında Bağlar Mahallesi’nde yapılan yeni imar adalarının, yeni imar oluşumlarının çözümlenmesi. Tabi 18 uygulamaları Türkiye’nin her yerinde sancılı olduğu gibi Burdur’da da vaandaşımızın bir kısmının mağdur edildiği iddiasıyla biraz sesini yükselttiği, haklı olanların haklılığının değerlendirildiği, yasal süreçlerin, itiraz süreçlerinin değerlendirildiği, askı süreci içerisinde Belediyemize müracaat eden yurttaşlarımızın itirazlarının değerlendirildiği yapılması gerekenin yapıldığı bir süreç. Açıkçası 18 uygulamasında 700’ün üzerindeki parselde yapılan uygulamanın yurttaşımızın büyük bir çoğunluğu memnun. Sadece ciddi anlamda haklı olarak mağdur edilenlerin olabileceği gibi, siyaseten bu işi farklı bir noktaya getirip buradan vatandaşın mağdur edildiği algısını yaratıp bir siyasi rant devşirilmesi söz konusu olabilir. Bizim önceliğimiz vatandaşımızın mağdur edilmemesi. vatandaşımızın ciddi anlamda  hak ve hukukunun korunması, çabamız bu yönde. Zaten tek ayaklı bir sonuç değil. Yapılan harita önce Belediyenin onayı, sonra kadastro onayı en sonda da tapu onayı ile biten bir süreç. Vatandaşımızın itirazı, idari yargı da dahil olmak üzere her noktada değerlendirilebilir” dedi.

Başkan Ercengiz şunları söyledi: “Daha önce yaptığımız basın toplantılarında da belirttiğim gibi bu konuda ne şahsımın, ne de belediye çalışanlarımızın doğrudan ilgilendirilmesini kabul etmemiz mümkün değil. Çünkü; yaptığımız işin Burdur’un geleceğini şekillendiren, sadece oradaki 721 hak sahibi değil yeni yapılacak okulların, hastanelerin, açılacak yolların, yeni imar adalarının yeni bir mahalle olarak düzenlenmesinde ve bu mahallenin vatandaşımızın arazilerinin daha değerli olabilmesinde yapılan bir yöntem. Bu Türkiye’nin her yerinde uygulanan ve en son 12 Temmuz 2019’da Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ortaklık payının yüzde 45’e kadar çıkartıldığı bir yöntem. Vatandaşımız bunun nimetlerini, güzelliklerini önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde görecektir. Şu anda kafası karışık olabilir, ama Belediyemizde açtığımız bir itiraz masası ile vatandaşımızın her türlü itirazını değerlendiriyoruz.”

Ak Parti İl Başkanı Mengi: “Vatandaş, Belediye’de muhatap bulamıyor”

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi; “yaklaşık bir yılı aşkın bir süredir Burdur Belediyesi Bağlar Mahallesi, Hızır İlyas Mahallesi, Menderes Mahallesi ve Bahçelievler Mahallesi’nin bir kısmını kapsayacak şekilde bir 18 uygulaması yapıyor. Maalesef bu uygulama şeklinde sıkıntılar var. Normalde 18 uygulaması şehrin önünü açan, imar plânının uygulanmasını tam anlamıyla sağlayan İmar Kanununun getirdiği haklardır. Biz AK Parti Teşkilatı olarak 18 uygulamasının tüm Türkiye’de olduğu gibi Burdur’umuzda da sağlıklı bir şekilde yapılmasını temenni ve arzu ediyoruz ama gördüğümüz kadarıyla vatandaş Belediye ile olan iletişiminde büyük sıkıntılar yaşıyor ve sorunlarını, dertlerini, mağduriyetini anlatacak bir kapı, bir masa bulamadı, bulamıyor. Vatandaş dertlerini bizlere, diğer siyasi partilere, sivil toplum Örgütlerine anlatıyor.

Biz Belediyemize ara ara seslendik. 18 mağdurlarının bir an önce dinlenmesi, taleplerinin, şikayetlerinin alınması, değerlendirilmesi gerekirse kendi içinde topyekün bir çalışma yapmasını arzuladık ama maalesef, Burdur Belediyesi özel bir harita mühendisi ile anlaşması sebebiyle vatandaşı bu kişiye yönlendiriyor. Tabi burada haritacı ile vatandaşı karşı karşıya getirmek biraz talihsizlik ve sıkıntılar yaratıyor. Tabiki Burdur Belediyesi dışarıdaki harita mühendilerine parça parça 18 uygulaması yaptırabilir ama bin iki bin kişiyi ilgilendiren bir 18 uygulamasını tek bir harita mühendisine yaptırıp vatandaşı onunla muhatap ettirmesi en büyük sıkıntıya sebep olan nedendir. Ama gönül isterdi ki; Burdur Belediyesi kendi harita mühendisleri ile bu işe tam ağırlığını koyup, özel harita mühendisi ile vatandaşı karşı karşıya getirmeyip aracı konumda bütün sorunları, dertleri dinleyip uygulamayı yapmasıdır, ama maalesef Belediye yönetimi bunu başaramadı ve bütün sıkıntılar burdan kaynaklandı” dedi.

18 uygulamasının şehrin önünü açan imarda parselleri ortaya çıkaran, kamuya ait arazileri ortaya çıkaran bir uygulama olduğunu kaydeden Mengi şunları söyledi: “Biz bunun arkasındayız, ama iki nedenle sıkıntılar yaşanıyor. Birincisi 1987 imar planından kalan imar plânının kesinleşmesi. Halbuki 18 uygulamasından önce defalarca Meclis’te tartışılmasına rağmen şehrin yeni bir imar revizyon planıyla artık 18 uygulaması yapılması gerektiğini söylemiştik. Maalesef Belediye yönetimi kulaklarını buna tıkadı ve yeni bir imar plânına değil de 1987’den kalan imar plânına şu anda  18 uygulaması ile kesinleştiriyor.  Aslında bir çok şeye ihtiyacımız var. Şehrin yollarının büyümesine ihtiyacı var, şehrin yeni caddeler kazanmasına ihtiyacı var.  Bunu yeni bir imar revizyon planı ile karşılayabilirdik ama artık bunu Belediye yönetimi resmen tarihe gömüyor ve 1987 imar plânı artık kesinleşiyor. ikinci nedenimizde 18 uygulamasında mağdur kimsenin olmaması idi ve bunun için Belediye yönetiminin vatandaşı tek tek dinlemesi gerekiyordu. Dinlememesi ve mağdurları harita mühendisi ile karşı karşıya, yan yana  getirmesi en büyük sıkıntıya sebep oldu. Biz buradan yine sesleniyoruz. Yeniden bir imar revizyon plânı yapalım ve buna göre 18 uygulaması yapalım. Belediye’nin haritacıları ile bu mağduriyetleri, şikayetleri dinleyerek  en asgariye indirelim.”

Kodlama : SadeMedia Interactive